Co nowego

Wyrzucasz.to? Dowiedz się więcej!

Ankieterzy pytali mieszkańców o najważniejsze kwestie dotyczące odpadów, fot. Kamil Złoch

Ankieterzy pytali mieszkańców o najważniejsze kwestie dotyczące odpadów, fot. Kamil Złoch

Mieszkańcy Gdyni mają niepowtarzalną okazję do porozmawiania o… odpadach. W miasto wyruszyli ankieterzy, którzy oprócz samego badania opinii służą także pomocą przy szukaniu odpowiedzi na trudne pytania. Co, jak, kiedy i gdzie wyrzucać, żeby nie ucierpiało na tym środowisko? W Gdyni to proste!

Wprowadzamy dyskusję o domowych odpadach na nowy poziom – do drzwi mieszkańców Gdyni od połowy lutego pukali urzędnicy Wydziału Środowiska. To okazja do przeprowadzenia krótkiej ankiety, ale też porozmawiania o samej segregacji i innych aspektach systemu gospodarki odpadami.

Konsultacje objęły ponad 200 gospodarstw domowych we wszystkich dzielnicach Gdyni - zarówno mieszkańców bloków, jak i właścicieli domów jednorodzinnych. Rozmowy z mieszkańcami to źródło bezcennej, praktycznej wiedzy, która posłuży do prac nad zmianami czekającymi nas po 1 stycznia 2020 roku.



- Rozmawiamy o oczekiwaniach, potrzebach, pomysłach i o problemach. Dziękuję wszystkim osobom, które przyjęły ankieterów. To bezcenna wiedza, która pomaga nam kształtować nowy system – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Ten będzie obowiązywał od 1 stycznia przyszłego roku, wynika to z faktu, że zmieniły się przepisy i musimy się do nich dostosować. Takie rozmowy są dla nas bardzo ważne i bardzo pożyteczne. Jednocześnie pojawia się wiele pytań, dlatego zachęcam administratorów, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, by kontaktowały się z Wydziałem Środowiska, bo zawsze chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, a przy okazji możemy pozyskać dodatkową wiedzę, która sprawi, że system obowiązujący w Gdyni będzie jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców – podkreśla wiceprezydent Guć.

Ankieterzy często spotykali się z bardzo życzliwym podejściem i otwartością na zadawane pytania. Co więcej, mieszkańcy chętnie korzystali z okazji do tego, aby dopytać o najbardziej nurtujące ich kwestie.

- Mieszkańcy najczęściej dopytują o to, w jaki sposób mogą pozbyć się odpadów bardziej problematycznych, takich jak wielkogabarytowe meble i dywany, czy też zużyty sprzęt elektroniczny. Pozytywnie odbierają to, że jest to takie proste i dostępne dla każdego - zaznacza Damian Kleina, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Gdyni. - Jednocześnie widzimy, że nie do wszystkich jeszcze taka informacja trafiła, szczególnie do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Dzięki takim rozmowom może się to zmienić. Zachęcamy to odwiedzania strony internetowej wyrzucam.to, gdzie możemy zapoznać się z funkcjonowaniem gdyńskiego systemu gospodarki odpadami – zachęca Damian Kleina.

Jak zatem przykładowo pozbyć się odpadów niebezpiecznych? Nie wystawiać ich przy pergoli śmietnikowej, ale po prostu wygodniej i przede wszystkim bezpieczniej dla środowiska jest zadzwonić do urzędu, a stara lodówka czy pralka zostanie w umówionym terminie odebrana z domu i w sposób zgodny z prawem zutylizowana. Odpady wielkogabarytowe są odbierane na bieżąco spod wiat śmietnikowych w zabudowie wielorodzinnej, a w zabudowie jednorodzinnej na zgłoszenie w soboty – warto zresztą poznać więcej korzystnych rozwiązań i wiedzieć, jak w razie potrzeby można pozbyć się kłopotliwych odpadów.

Na stronie internetowej wyrzucam.to można znaleźć bieżące informacje, formularze i telefony kontaktowe. Dodatkowo, jeszcze przez kilka dni, można poprzez stronę wypełnić ankietę dotyczącą odpadów, która pomoże w zaplanowaniu rozwiązań korzystnych dla mieszkańców.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.03.2019 10:10
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.03.2019 10:47
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze