Co nowego

Uczcij 100 lat niepodległości z biało-czerwoną w ręku

Gdynia w biało-czerwonych barwach na święto Niepodległej // fot. Karol Stańczak

Gdynia w biało-czerwonych barwach na święto Niepodległej // fot. Karol Stańczak

06.11.2018 r.

11 listopada będziemy świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia Gdynia przywdzieje barwy narodowe, a ulicami miasta przejdzie wielka parada. Z tej okazji warto też mieć przy sobie biało-czerwoną flagę lub przyozdobić nią dom, okno czy balkon. Podpowiadamy, gdzie można ją dostać lub kupić.
 
W tym roku Święto Niepodległości na wyjątkowy wymiar i znaczenie. Obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę wolności i suwerenności. Tak ważna rocznica wymaga specjalnej oprawy. Dlatego w niedzielę, 11 listopada, gdyńskie ulice ozdobi w sumie około 2200 biało-czerwonych flag. Tego dnia w mieście odbędzie się również szereg wydarzeń w ramach 100. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Warto zadbać też o to, żeby mieć przy sobie biało-czerwoną flagę lub wywiesić ją przed domem, w oknie, czy na balkonie.

Gdzie po biało-czerwoną flagę?

W piątek, 9 listopada, między godz. 12.00 a godz. 13.00, przed InfoBoksem (ul. Świętojańska 30) flagi w narodowych barwach rozda Radio Gdańsk. Mieszkańcom Gdyni biało-czerwone będą wręczać m.in.: wiceprezydent Michał Guć – o godz. 12.00 oraz przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska – o godz. 12.20. W tym samym czasie reporter będzie relacjonował na antenie przebieg akcji.
 
Flagi można również kupić w kilku punktach Śródmieścia, w tym w: kiosku w Urzędzie Miasta (ul. Piłsudskiego 52/54), Sklepie Harcerskim „Druhna” (ul. 10 Lutego 23), w Cepelii (ul. Świętojańska 2/4) oraz w punktach „Clipper” (al. Jana Pawła II 11) i „Katrin” (ul. Wójta Radtkego 29-35). Większą liczbę narodowych flag kupimy w sklepie „Polus” (ul. Warszawska 28-30). Dodatkowo flagi gdyńskie można kupić w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24).

Wielka Parada Niepodległości

Kulminacyjnym punktem gdyńskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie barwna parada. Ruszy w samo południe sprzed dworca PKP. Trasa powiedzie historyczną ul. 10 Lutego do skweru Kościuszki, gdzie pod pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości. W czasie Wielkiej Parady Niepodległości jej uczestnicy będą mogli otrzymać biało-czerwone flagi na drzewcach, żeby dumnie uczcić urodziny Niepodległej. Przygotowano ich tysiąc. Po uroczystości flagi należy jednak zwrócić wyznaczonym do tego osobom. 

Jak prawidłowo i godnie eksponować i obchodzić się z flagą narodową?

Flaga jest symbolem naszego państwa, dlatego należy odnosić się do niej z należną czcią i szacunkiem. Wywieszamy ją, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe. Powinna być umieszczona w miejscu uprzywilejowanym - jest to zawsze prawa strona osoby stojącej tyłem do budynku lub na prawo od godła – patrząc od strony godła. Flaga państwowa nie powinna być wywieszana na jednym maszcie lub drzewcu razem z inną flagą lub flagami. Natomiast jeśli chcemy umieścić ją na pojeździe, powinna znajdować się po jego prawej stronie.

Trzeba zwracać uwagę na właściwa kolejność barw. Jeżeli umieszczane są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

Flaga, którą wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana i przymocowana w taki sposób, aby się nie zerwała - czyli np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca. Nie można na niej umieszczać, ani przyczepiać do niej, żadnych znaków, liter, słów, liczb czy rysunków. Flaga powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem na ziemię. Musi być tak umieszczona, żeby nie dotykała ona podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie. Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą. Symbole państwowe innych państw należy traktować z takim samym szacunkiem, jakiego oczekujemy od innych w stosunku do polskich symboli państwowych.

Flaga z papieru, używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona na ziemi czy wyrzucona na śmietnik.

Podczas ceremonii podnoszenia albo opuszczania flagi, lub gdy flaga jest niesiona podczas pochodu, przemarszu, przeglądu, wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które są w mundurach, powinny być zwrócone twarzą do flagi i przyjąć postawę wyprostowaną. Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem godła lub flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie. Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni).

Flaga z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grup podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich).

Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny. Najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy. Nie można niszczyć lub uszkadzać godła lub flagi, ani niegodnie zachowywać się przy symbolach państwowych.