Co nowego

Z południa na północ na stulecie niepodległości

Miłka Raulin ruszyła z południa na północ naszego kraju, żeby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości // fot. facebook.com/silamarzenmilkaraulin

Miłka Raulin ruszyła z południa na północ naszego kraju, żeby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości // fot. facebook.com/silamarzenmilkaraulin

Prawie 800 kilometrów przez Polskę. Z Rys do Gdyni. Miłka Raulin – gdynianka i najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi – podjęła kolejne wyzwanie. Ruszyła w Rajd Południe-Północ. A wszystko z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rajd ma specjalną trasę, to rowerowa lekcja historii. Miłka wystartowała w niedzielę, 4 listopada. Na rowerze przemierza kraj z południa na północ i każdy może do niej dołączyć. Zmagania relacjonowane są na bieżąco na jej facebookowym profilu.  Finał rajdu odbędzie się w niedzielę, 11 listopada w Gdyni. 

Rajd Południe-Północ to wyjątkowy projekt. Upamiętnia setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, dlatego wszystkie jego elementy nawiązują do tego wydarzenia. Można to zauważyć już przyglądając się samej trasie rajdu. Prowadzi ona z najwyższego szczytu w Polsce - Rys, a kończy się w Gdyni. Biegnie zatem przez dawne tereny trzech zaborów. Pomysłodawczynią inicjatywy jest Miłka Raulin – gdynianka, najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi. To ona też podjęła wyzwanie i przemierzy całą trasę - w sumie to prawie 800 kilometrów.

Choć od dziecka związana byłam z morzem, to właśnie góry stały się dla mnie obszarem do zweryfikowania mojej odwagi, wytrzymałości i przede wszystkim konsekwencji. Nad morze do rodzinnej Gdyni wracam z wielką radością, dlatego to ona będzie celem mojej podróży. W trakcie przejazdu przemieszczać będę się przez tereny będące, przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, pod zaborami: austriackim, pruskim i rosyjskim – mówi Miłka Raulin.
 
Projekt wystartował 3 listopada, Miłka wspięła się na Rysy, skąd opowiadała o przedsięwzięciu.


 
Oficjalnie jednak rajd rozpoczął się w niedzielę, 4 listopada. Wtedy Miłka wsiadła na rower i ruszyła z Morskiego Oka do Myślenic. To był pierwszy etap rajdu. W sumie cała trasa została podzielona na osiem etapów. Drugiego dnia Raulin pojechała z Myślenic do Trójkąta Trzech Cesarzy. We wtorek pokona odcinek od Trójkąta Trzech Cesarzy do Częstochowy. W środę dotrze do Zduńskiej Woli, w czwartek do Konina, a w piątek do Ciechocinka. 10 listopada przemierzy trasę z Ciechocinka do miejscowości Nowe. Codziennie będzie pokonywać około 100 kilometrów.
 
Zakończenie rajdu odbędzie się w niedzielę, 11 listopada. Rano Miłka Raulin wyruszy z miejscowości Nowe i pojedzie do Gdyni. Wielki finał zaplanowano około godz. 11.40. Wtedy Miłka dotrze pod pomnik Polski Morskiej, gdzie przywita ją prezydent Wojciech Szczurek. Potem złoży ona kwiaty pod pomnikiem.

fot. materiały prasowe
 
Przejazd, zmagania Miłki i jej aktualną pozycję na trasie można śledzić na facebookowym profilu Siła Marzeń – Miłki Raulin. Są tam zamieszczane relacje z przejazdu, a codziennie o godz. 12.00 można tam zobaczyć łączenie live z drogi.
 
Miłkę łatwo można rozpoznać na trasie. Jeździ rowerem przyozdobionym barwami narodowymi. Kierownica jest biało-czerwona, a z tyłu pojazdu powiewa flaga. Dodatkowo cała wyprawa z południa na północ to rowerowa lekcja historii. A to dlatego, że w drodze Miłka odwiedza lokalne muzea, spotyka ludzi i historyków, którzy przypominają fakty sprzed lat. Opowiada ciekawostki i przypomina kalendarium wydarzeń związanych z drogą do odzyskania przez Polskę niepodległości.  
 
Każdy może dołączyć do Miłki na trasie i przejechać się z nią kilka czy kilkanaście kilometrów. Celem rajdu jest propagowanie wśród społeczeństwa patriotycznej postawy.

fot. materiały prasowe

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.11.2018 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.11.2018 10:08
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze