Co nowego

Zadania, inwestycje i wyzwania. Wkrótce „Perły Samorządu”

Wszystkie dyskusje w ramach tegorocznego kongresu „Perły Samorządu” będzie można bezpłatnie oglądać na żywo m.in. na stronie Dziennika Gazety Prawnej

Wszystkie dyskusje w ramach tegorocznego kongresu „Perły Samorządu” będzie można bezpłatnie oglądać na żywo m.in. na stronie Dziennika Gazety Prawnej

W środę, 12 maja rusza tegoroczna edycja kongresu „Perły Samorządu” - corocznego spotkania wójtów, burmistrzów, pracowników samorządowych i ekspertów, którzy poruszają najbardziej istotne tematy dla polskich gmin, miast i powiatów. Kongres odbędzie się w całości w formie online, a w jego dwudniowym programie znalazły się m.in. sesje plenarne, rozmowy na żywo i gale.


Ostatni rok był dla samorządów wyjątkowo trudny, stąd ilość tematów wartych poruszenia jest szersza niż kiedykolwiek. Jak powinna być zorganizowana władza, jak finansować konkretne zadania i pozyskiwać fundusze, czy jak skutecznie współpracować z inwestorami – to tylko część z kluczowych wątków, które tym razem poruszą uczestnicy kongresu „Perły Samorządu”. Jednak lista problemów, z którymi na co dzień borykają się samorządowcy, jest o wiele dłuższa.

Dyskusje i rozmowy o przyszłości samorządów


Wydarzenie współorganizowane przez Dziennik Gazetę Prawną oraz miasto Gdynia rozpocznie się w środę, 12 maja i potrwa dwa dni. Da to wszystkim zainteresowanym możliwość przysłuchiwania się dyskusjom na łącznie kilkanaście aktualnych tematów dotyczących funkcjonowania polskich samorządów.

Kongres odbywa się w całości online i jest bezpłatny. Wszystkie spotkania tegorocznej edycji „Pereł Samorządu” będzie można śledzić na żywo na stronie intenetowej Dziennika Gazety Prawnej - www.gazetaprawna.pl oraz na stronie www.infor.pl.

Pełen program tegorocznej edycji można znaleźć na stronie internetowej organizatora.

Głównym punktem, jak co roku, będą rozbudowane sesje plenarne. Wezmą w nich udział zarówno przedstawiciele rządu, jak i samorządów, a skład prelegentów uzupełnią także doświadczeni eksperci. Podobnie jak we wcześniejszych latach dyskusje będą moderować dziennikarze i redaktorzy Dziennika Gazety Prawnej.

To okazja do przeanalizowania bieżącej sytuacji w polskich gminach, miastach i powiatach oraz wyciągnięcia rzeczowych wniosków. Sesja na temat postpandemicznej oceny organizacji władzy w Polsce, która rozpocznie się o godz. 10:00, zainauguruje dyskusje w ramach tegorocznych „Pereł Samorządu”. Wezmą w niej udział m.in.: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, członek Rady Ministrów - Michał Cieślak, wiceprezes PFR - Bartłomiej Pawlak oraz Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Program pierwszego dnia obejmuje też studio live z udziałem Bartosza Bartoszewicza, wiceprezydenta Gdyni ds. jakości życia. Powie on o odciążaniu samorządowych budżetów z zadań związanych z polityką społeczną, edukacją czy ochroną zdrowia. Start o godz. 11:10.

W zaplanowanym na godz. 15:20 studio live razem z zagranicznymi prelegentami weźmie też udział Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Temat przewodni to „Nowe wyzwania, przyspieszenie globalnych trendów i pandemiczna lekcja – jak skutecznie zarządzać w sferze publicznej na poziomie lokalnym”.

Gdyńskie akcenty pierwszego dnia „Pereł Samorządu” pojawią się także w sesji „Przedsiębiorca potrzebny od zaraz, czyli jak przyciągnąć inwestorów”. Wśród gości znajdzie się Justyna Patyk, kierownik Referatu Rozwoju i Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Gdyni. W popołudniowej części o wyzwaniach z perspektywy Gdyni będą mówić też: wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdyni - Ewa Janczukowicz-Cichosz („Zielony Biznes i inwestycje - co oznaczają dla samorządów”) oraz prezes Eko Doliny - Izabela Erecińska („Nowoczesne technologie w gminnych systemach gospodarki odpadami”).

Pierwszy dzień kongresu zamknie tradycyjna już gala wręczenia wyróżnień w rankingu „Perły Samorządu 2021” prowadzonym przez Dziennik Gazetę Prawną. Partnerem merytorycznym zestawienia jest PwC.

Komunikacja i nowe perspektywy po pandemii


Drugi dzień upłynie pod znakiem – dosłownie i w przenośni – nowych perspektyw dla polskich samorządów. Zarówno tych, które dotyczą komunikacji samorządów z mieszkańcami z wykorzystaniem nowych technologii, jak i sytuacji komunikacji miejskiej u schyłku pandemii czy wreszcie nowej perspektywy unijnej, a co za tym idzie, nowych środków finansowych, które mogą trafić do polskich gmin.

O tym, jak powinna wyglądać i funkcjonować nowoczesna komunikacja w samorządzie, opowie na gdyńskim przykładzie Agnieszka Janowicz, redaktor naczelna portalu Gdynia.pl. A wszystko w rozmowie z redaktorem Markiem Tejchmanem. Z kolei ekspertem w bloku poświęconym pozyskiwaniu środków i realizacji samorządowych celów („Jak zdobyć środki, zrealizować cele i nie zbankrutować?”) będzie dr hab. Marcin Wołek – reprezentant Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, na co dzień także wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. Gdyńskie spojrzenie pojawi się też w panelu „Autobus z napisem koniec”, gdzie nad tym, co czeka komunikację publiczną po niezwykle trudnym okresie pandemii, będą dyskutować eksperci, a wśród nich m.in. Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM Gdynia.

Ostatniego dnia kongresu „Perły Samorządu” poznamy też kolejnych samorządowych laureatów, którzy zapracowali na swój sukces przez ostatni rok – to konkurs „Samorządowy lider komunikacji i promocji 2021” oraz wyniki ogólnopolskiego rankingu „Skarbnik samorządu 2021”. Partnerem merytorycznym rankingu jest CentroPolis.

Patronami współorganizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną i miasto Gdynia kongresu „Perły Samorządu” są m.in. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, Polskie Regiony – Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiego, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich czy Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

  • ikonaOpublikowano: 10.05.2021 15:39
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.05.2021 16:41
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze