Co nowego

Zapraszamy na V urodziny Wymiennikowni!

Urodziny WM-u to dobra okazja do poznania Wymiennikowiczów //fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych

Urodziny WM-u to dobra okazja do poznania Wymiennikowiczów //fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych

Muzyka, pizza i dużo, dużo rozmów. Okazja do spotkania jest wyjątkowa. To… V urodziny Wymiennikowni! Na uczestników czekać będzie dużo atrakcji, możliwość bliższego poznania Wymiennikowniczów oraz dzielenia się pomysłami na dalsze działania.

Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia to miejsce koordynowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych z ramienia Miasta Gdynia. Znajduje się przy ul. Kartuskiej 20B, na tyłach biblioteki. To centrum aktywności i miejsce spotkań osób w wieku 12-35 lat, przede wszystkim – przez nich współtworzone, przy wsparciu animatorów WM-u.

- Wymiennikownia to wyjątkowe miejsce na mapie Gdyni. Pięć lat temu to tu stawialiśmy pierwsze kroki w zakresie edukacji międzyrówieśniczej. I zupełnie nie sprawdziły się obawy, że młodzież nie podźwignie odpowiedzialności współtworzenia tego miejsca. Wprost przeciwnie, z każdym kolejnym rokiem jesteśmy coraz bardziej przekonani, że młodzi są dobrymi, energicznymi partnerami do działania. Ich entuzjazm zainspirował nas do stworzenia sieci centrów sąsiedzkich Przystań, która już integruje mieszkańców - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W najbliższy piątek, 15 listopada, w godz. 18.00-21.00, Wymiennikownia obchodzić będzie już piąty rok działalności. Do świętowania zaproszeni są wszyscy chętni – zarówno aktywni Wymiennikownicze, ich rodziny i znajomi, jak i osoby, które dopiero chciałyby poznać Wymiennikownię i ludzi, którzy ją tworzą. 

- To z jednej strony okazja, żeby podziękować za wspólnie spędzone, okrągłe pięć lat. Z drugiej strony to zaproszenie do bliższego poznania oraz rozmowy o tym, co jeszcze możemy w Wymiennikowni stworzyć. A także świetna okazja, by grupy oraz formacje, które korzystają z naszej przestrzeni mogły się zintegrować. Każdego miesiąca przychodzi do nas około 200 młodych ludzi, urodziny Wymiennikowni są jedną z niewielu okazji kiedy możemy ich wszystkich zgromadzić w jednym miejscu i czasie – zachęca Martyna Winnicka, animatorka Wymiennikowni.

Atrakcje urodzinowe przygotowują sami Wymiennikowicze. Te będą do piątku ujawniane w wydarzeniu na Facebooku, do którego można dołączyć tutaj: bit.ly/2CDwoSI. W programie m.in. premiera drugiego literackiego zin'a Adriana Gawdzika, „Przemyślenia nieszkodliwego dziwaka”. Każdy zainteresowany będzie miał okazję zabrać ze sobą egzemplarz do domu, a dodatkowo zaopatrzyć się w pierwszego zin'a Adriana, pt. „Tetra”. Nie zabraknie także muzyki, pizzy, urodzinowego tortu i wspólnego śpiewania sto lat.

Wymiennikownia na co dzień  organizowane tu są spotkania i wydarzenia dla młodzieży i młodych dorosłych, ale można także po prostu przyjść: spotkać się, napić herbaty, posiedzieć, odrobić lekcje. Obecnie w programie są m.in. zajęcia karate, dancehallu, teatralnej improwizacji i rysunku. Swoje spotkania ma także klub fanów kultury japońskiej.

- Zajęcia w WM-ie prowadzę już trzy lata, od 2017 roku. Zaczęło się od tego, że sam chciałem uczestniczyć na zajęciach z improwizacji. Okazało się, że takich to można ze świecą szukać, a te dostępne są albo daleko, albo w mało atrakcyjnych godzinach – mówi Maciej Jesionowski, prowadzący zajęcia impro. – Samodzielna organizacja zajęć to świetna okazja aby rozwinąć umiejętność. Sam fakt przygotowywania się do warsztatów daje potężnego kopa do wejścia głębiej w swoją pasję. Człowiek zupełnie się odcina od rzeczywistości, gdy prowadzi zajęcia i ma możliwość spotkania się, ze swoimi „uczniami” i „uczennicami” w bezpiecznym miejscu, gdzie wszyscy mają jeden cel.
 
„Wymiennikownia” to nazwa projektu współfinansowanego ze Szwajcarskiego Funduszu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej oraz budżetu miasta, a realizowanego w ramach Działu Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Uczestnicy korzystali z bezpłatnych zajęć, m.in. językowych, sportowych, dziennikarskich i fotograficznych. Stworzyli własną stronę internetową i grę, w której przestrzegali przed używkami. Zainteresowanie i zaangażowanie młodzież były tak duże, po zakończeniu szwajcarskiego projektu, Miasto Gdynia zdecydowało się kontynuować działalność Wymiennikowni. NA jej potrzeby wyremontowano budynek nieużytkowanej wymiennikowni ciepła przy ul. Kartuskiej, dzięki czemu młodzież do swojej dyspozycji otrzymała 300 metrów kwadratowych na dwóch kondygnacjach, czyli nowoczesną i bezpieczną przestrzeń do rozwoju zainteresowań. Co więcej, projekt wnętrza także był konsultowany z młodzieżą. Sama Wymiennikownia stała się natomiast ważną częścią Laboratorium Innowacji Społecznych, czyli wyodrębnionego i rozwiniętego Działu Innowacji Społecznych PPNT.
 
- Z radością patrzę jak WM się rozwija, jak zmieniają się ludzie, jak część osób z niej wyrasta i idzie do przodu, ale wciąż pojawiają się nowe osoby i wzbogacają to miejsce o swoje pomysły. Mam wtedy poczucie, że choć był to projekt niełatwy, bo skierowany do młodych osób w wieku, w którym najtrudniej przekonać do wspólnego działania, to jednak WM odniosła duży sukces – mówi Marta Ostrowska z Laboratorium Innowacji Społecznych, pierwsza koordynatorka projektu Wymiennikownia.
 
W listopadzie 2018 roku, właśnie za Wymiennikownię, prezydent Wojciech Szczurek został nominowany do nagrody Innovation in Politics. To wyróżnienie przyznawane przez The Innovation in Politics Institute za najbardziej kreatywne projekty z państw członkowskich Rady Europy.
 
Wymiennikownia bierze także udział w międzynarodowych projektach. Realizowany aktualnie South Baltic Youth Core Groups Network. Jego celem jest  zwiększenie uczestnictwa młodzieży w procesie decyzyjnym na poziomie gminy i wzmocnienie kompetencji polityków zajmujących się polityką młodzieżową i zrównoważonym rozwojem.
 
Udział w spotkaniach Wymiennikowni jest bezpłatny, czasem mogą obowiązywać zapisy. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej wymiennikownia.org.

  • ikonaOpublikowano: 13.11.2019 14:30
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.11.2019 14:55
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze