Co nowego

Zatoki przystankowe po nowemu

Trwają prace modernizacyjne zatoki przystankowej przy ulicy Władysława IV na wysokości Centrum Handlowego

Trwają prace modernizacyjne zatoki przystankowej przy ulicy Władysława IV na wysokości Centrum Handlowego "Batory" // mat. ZDiZ

02.08.2019 r.

Trwają prace modernizacyjne kolejnych dziewiętnastu zatok przystankowych, które zostaną w pełni przystosowane do potrzeb gdynian korzystających z miejskiej komunikacji publicznej. Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne”. Celem tego projektu jest dostosowanie przystanków komunikacji zbiorowej do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dostosowanie stanu technicznego zatok przystankowych do wymagań nowoczesnego taboru autobusowego.

To bardzo dobra informacja dla mieszkańców Śródmieścia, Pustek Cisowskich, Karwin, Małego Kacka, Orłowa oraz Dąbrowy, którzy na co dzień korzystają z gdyńskiej komunikacji publicznej. Wybrane zatoki zyskają nową, wytrzymałą nawierzchnię betonową o specjalnej 95-centymetrowej konstrukcji. Nowa nawierzchnia ma za zadanie nie tylko wytrzymać ciężar autobusu, ale również poprawić komfort jazdy pasażerów. W ramach prac modernizacyjnych zostaną także położone specjalne półokrągłe krawężniki, dzięki którym kierowcy autobusów oraz trolejbusów będą mogli maksymalnie blisko podjechać do krawędzi chodnika. - To bardzo istotne udogodnienie dla osób w podeszłym wieku, rodziców podróżujących z pociechami w wózkach oraz dla osób z niepełnosprawnościami - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

- Co ważne, chodniki przy zatokach zyskają specjalne płytki funkcyjne (ostrzegawcze, kierujące, kontrastowe) zaprojektowane dla osób niewidomych i niedowidzących. Modernizacja zatok, na którą miasto przeznaczyło prawie 12 mln złotych, jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi w Gdyni standardami dostępności, które stworzyliśmy po to, aby przestrzeń publiczna była bardziej przyjazna dla wszystkich naszych mieszkańców – dodaje wiceprezydent Łucyk.

Modernizacja zatok przystankowych została podzielona na cztery etapy. - Roboty budowalne są prowadzone zgodnie z założonym harmonogramem i do końca 2020 roku planujemy oddać do użytku wszystkie zmodernizowane zatoki. Zgodnie ze standardami zostaną one wyposażone w tablice informacji pasażerskiej - podkreśla dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni Wojciech Folejewski.

  • Zmodernizowana zatoka przystankowa przy ulicy Władysława IV - przystanek Kilińskiego 01 // mat. ZDiZ
  • Zmodernizowana zatoka przystankowa przy ulicy Władysława IV - przystanek Kilińskiego 01 // mat. ZDiZ
  • Zmodernizowana zatoka przystankowa przy ulicy Władysława IV - przystanek Kilińskiego 01 // mat. ZDiZ