Co nowego

Znaki Niepodległej w Gdyni

Znaki Niepodległej w Gdyni // fot. facebook.com/GdyniaInfobox/

Znaki Niepodległej w Gdyni // fot. facebook.com/GdyniaInfobox/

06.07.2018 r.

W najbliższą sobotę, 7 lipca do Gdyni zawita wakacyjna akcja Programu 2 Polskiego Radia. „Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej” to trasa plenerowych audycji, która nawiązuje do 100-lecia odzyskania Niepodległości. W programie ciekawe rozmowy o historii i kulturze miasta, ale też występy artystyczne, warsztaty. Od godz.15.00 rozpocznie się audycja na żywo, wśród gości ok. godz. 16.45 pojawi się popularna aktorka Katarzyna Figura.

Słuchacze, którzy przyjdą na skwer Stefana Żeromskiego (skwer przed InfoBoksem) spotkają się z dziennikarzami Dwójki – Beatą Kwiatkowską i Andrzejem Sułkiem oraz ich gośćmi, a także będą mogli wziąć udział w audycji na żywo.

W sobotnim cyklu „Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej” (godz. 15.00-17.00) pojawią się rozmówcy związani nie tylko z Gdynią, ale również Trójmiastem. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podzieli się ze słuchaczami historią swojej rodziny i jej wkładem w powstawanie miasta, opowie też o Nagrodzie Literackiej Gdyni. Będzie można posłuchać także rozmowy z prof. Tadeuszem Stegnerem z Uniwersytetu Gdańskiego, Markiem Twardowskim z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdyni, Tomaszem Miegoniem – Dyrektorem Muzeum Marynarki Wojennej czy Leszkiem Kopciem – dyrektorem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

– Opowiemy również o najciekawszych historycznie miejscach w Gdyni, o Muzeum Emigracji i o najnowszej wystawie pt. „Karol Śliwka. Polskie Projekty” w Muzeum Miasta Gdyni – zapowiadają dziennikarze Dwójki.Audycję „Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej” z plenerowego studia Programu 2 Polskiego Radia na skwerze Stefana Żeromskiego poprzedzą m.in. występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów. W godz. 12.00-15.00 usłyszeć będzie można koncert Trójmiejskiej Ekipy Skrzypków, wziąć udział (wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Sopocie) w warsztatach robienia chorągiewek, kotylionów i bukietów papierowych czy w konkursie Programu 2 Polskiego Radia z atrakcyjnymi nagrodami. Ponadto fragmenty powieści „Wiatr od morza” Stefana Żeromskiego przeczyta Arkadiusz Janiczek. Będzie można też wziąć udział w spacerach dźwiękowych po Gdyni, z historiią Domu Żeglarza, który dzisiaj jest siedzibą Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej i relacją z Rejsu Niepodległości, który odbywa w tej chwili „Dar Młodzieży”. Natomiast Centrum Kultury w Gdyni zaprosi na zajęcia ceramiczne.

Plenerowe audycje odbyły się do tej pory w Warszawie (23 czerwca) i Sopocie (30 czerwca).

Więcej informacji na stronie dwojka.polskieradio.pl.