Co nowego

Znamy pierwsze lokalizacje festiwalu Open House

Znamy pierwsze lokalizacje festiwalu Open House Gdynia // fot. materiały prasowe

Znamy pierwsze lokalizacje festiwalu Open House Gdynia // fot. materiały prasowe

11.04.2018 r.

Niedostępne na co dzień, a zlokalizowane w centralnych punktach miasta. Obiekty na terenie byłego przedsiębiorstwa Dalmor i prywatne mieszkanie w gdyńskim „Bankowcu” będziemy mieli okazję zwiedzić już w ostatni weekend maja, w ramach festiwalu Open House.

Mieszkanie w „Bankowcu” w zbiegu ulic 3 Maja, Stefana Batorego i 10 Lutego, z widokiem na historyczne Śródmieście Gdyni pokaże nam pani Paulina. Budynek Zespołu Mieszkaniowego Banku Gospodarstwa Krajowego, bo tak brzmiała jego pełna nazwa, był jednym z najciekawszych, największych i najnowocześniejszych apartamentowców międzywojennej polski. Zaprojektowana przez inż. architekta Stanisława Ziołowskiego, bryła budynku jest przykładem stylu okrętowego, czyli nurtu w architekturze modernizmu, inspirowanego opływowymi kształtami transatlantyków.

Jedną z lokalizacji będzie prywatne mieszkanie w gdyńskim "Bankowcu" // fot. Paweł Jóźwiak

Na parterze, niemal od czasów jego powstania działa, utrzymana w stylu Art-Déco, kultowa kawiarnia „Café Cyganeria”. Natomiast w podziemiach znajduje się „Mini Muzeum Bankowiec”, w którym możemy zobaczyć, jak wyglądały przedwojenne wnętrza mieszkań.

Drugą lokalizacją są położone na Molo Rybackim tereny dawnego przedsiębiorstwa Dalmor. Na niedostępnym na co dzień obszarze znajdują się m.in. budynki Chłodni Rybnej i Chłodni Śledziowej. Odbudowane po wojnie, z wykorzystanie elementów przedwojennej Chłodni i Hali Rybnej, łączą w sobie estetykę i użytkowość typową dla modernistycznych obiektów przemysłowych.

W trakcie fesiwalu odwiedzimy tereny dawnego przedsiębiorstwa Dalmor // fot. Dariusz Sobiecki

„Otwieramy miasto dla wszystkich”

- Festiwal powstał z inicjatywy Victorie Thornton, która w 1992 r. udostępniła kilka obiektów w Londynie. Po 26 latach festiwal odbywa się w 40 miastach na całym świecie, w tym w Gdyni – mówi Diana Lenart, pomysłodawczyni gdyńskiej edycji. - Organizujemy nasz festiwal nie tylko dla miłośników architektury, ale dla każdego, kto chce otworzyć się na miasto i lepiej je poznać. Naszą misją jest pokazywanie dobrze zaprojektowanych budynków i wnętrz, dziedzictwa architektonicznego oraz niedostępnych na co dzień przestrzeni prywatnych — dodaje.

Tegoroczna edycja Open House Gdynia odbędzie się 26 i 27 maja pod hasłem „Morze”. Organizatorzy zapowiadają ponad 50 lokalizacji. 

Więcej o festiwalu TUTAJ

  • Do swojego mieszkania w "Bankowcu" zaprosi pani Paulina // fot. Paweł Jóźwiak