Co nowego

Znamy półfinalistów 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Statuetka Nagrody Dramaturgicznej / fot. Dawid Linkowski

Statuetka Nagrody Dramaturgicznej / fot. Dawid Linkowski

Wiadomo już, które dzieła zakwalifikowały się do półfinału 13. edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Spośród 257 zgłoszonych sztuk, do drugiego etapu przeszło 40 najlepszych tytułów. O tym, które z nich znajdą się w finale, dowiemy się na przełomie marca i kwietnia. Równocześnie trwa też konkurs na alternatywnych jurorów Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
 
Półfinalistów wybrała Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W jej skład weszli: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski. Wyłonili oni 40 tytułów, które powalczą o wejście do finału. Wśród nich znalazły się sztuki finalistów i laureatów poprzednich edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej: Magdalena Drab, Marek Pruchniewski, Michał Buszewicz, Monika Siara czy Andrzej Błażewicz.
 
Sztuki zakwalifikowane do drugiego etapu to: „Absolwent” Michała Szymaniaka, „Aktorki, czyli przepraszam, że dotykam” autorstwa Michała Telegi, „Amazon Burns” napisana przez Maję Staśko, „BlackPink” Marcina Teodorczyka, „Czartoryska: Artefakty” autorstwa Piotra Fronia i Miry Mańki, „Daisy” napisana przez Alinę Moś-Kerger, „Debil” Maliny Prześlugi, „Dysonia” autorstwa Agaty Dyszko, „DzzZa/ Przyszłość boli tylko raz” napisana przez Mariusza Zaniewskiego, „Francuzki wolą złodziei” Michaliny Fabijańskiej, „Hitleria” autorstwa Jakuba Kasprzaka, „Ile tu gwiazd!” napisana przez Aleksandrę Zielińską, „Incydent” Jarosława Jakubowskiego, „Jednorożec” autorstwa Marka Pruchniewskiego, „Kapelusz: Rys hagiografii” napisany przez Michała Lachmana, „Koło Niefortunny” Moniki Janik, „Kowboje” autorstwa Michała Buszewicza, „Listen to your hart” napisana przez Piotra Rowickiego, „Miss o zapachu dymu” Moniki Siary, „Mur” autorstwa Justyny Lipko-Koniecznej, „Nic się już nie wydarzy” napisana przez Macieja Omylaka, „Nzara: Głód” Klary Wojtkowskiej, „Opowieść o tym, jak przeżyć godnie życie…” autorstwa Tomasza Kaczorowskiego, „Pocztówki z końca świata” napisane przez Adriannę Alksnin, „Pogoda dla bogaczy” Żelisława Żelisławskiego, „Potop” autorstwa Mateusza Żaboklickiego, „Pranie” napisane przez Annę Andraki, „Ruscy. Pamiętnik zbiorowy” Andrzeja Błażewicza, „Skona wrona” autorstwa Pawła Tomczyka, „Słońce nad samą Warszawą” Alicji Łukasik, „Staff Only” autorstwa Beniamina M. Bukowskiego, „Stół z powyłamywanymi” nogami Agnieszki Charkot, „Swietłana” autorstwa Przemysława Wojcieszka, „Szafa” napisana przez Kubę Kaprala, „The Rose West Band” Elżbiety Pałczyńskiej, „To my jesteśmy przyszłością” autorstwa Jakuba Skrzywanka, „(tragi)Farsa Narodowa” napisana przez Mariusza Babickiego, „Uryna” Rity Jankowskiej, „Wyzwolenia” autorstwa Magdaleny Drab oraz „Wzór na pole trójkąta” Michała Zdunika.
 
Teraz Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej - Justyna Jaworska, Ewa Guderian-Czaplińska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek oraz Jerzy Stuhr - wybierze maksymalnie pięć utworów, które znajdą się w finale. Nazwiska finalistów poznamy na przełomie marca i kwietnia.

Od 18 do 22 maja zaplanowane są czytania sztuk nominowanych do finału konkursu. Natomiast ogłoszenie wyników 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbędzie się 24 maja podczas finału 15. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę główną - 50 tysięcy złotych.
 
Informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie: www.gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni: www.teatrgombrowicza.art.pl.

Sztuki wszystkich dotychczasowych finalistów Nagrody opublikowane są w bazie na stronie www.gnd.art.pl.

Podczas finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, oprócz profesjonalnej kapituły, pracować będzie też jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań, przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną. Skład jury zostanie wybrany w drodze konkursu, który właśnie trwa. Alternatywnym jurorem może zostać każdy miłośnik i entuzjasta teatru. Nie ma limitów wiekowych, związanych z wykształceniem, wykonywanym zawodem czy miejscem zamieszkania. Żeby zostać jurorem trzeba jednak spełnić jeden warunek - mieć w sobie siłę i odwagę aby, o ile zaistnieje taka sytuacja, wyrazić własne zdanie i stanąć w opozycji do tego, co zostanie oficjalnie uznane za najlepsze. Należy mieć w duszy alternatywne podejście do rzeczywistości i autorytetów. Wszyscy zainteresowani, którzy chcieliby spróbować swoich sił w alternatywnym jury mogą nadsyłać swoje zgłoszenia do 20 marca na adres: info@teatrgombrowicza.art.pl. W wiadomości kandydat powinien zawrzeć krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej” oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków). Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę, która odbędzie się 28 marca o godz. 11.30. Jej przebieg zdecyduje o wyborze piątki jurorów. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany, przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w 2007 roku jako rozwinięcie i uzupełnienie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.

Festiwal R@Port jest konkursowym przeglądem teatralnych realizacji polskiej dramaturgii współczesnej. Natomiast Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Oba próbują zdiagnozować kondycję współczesnego polskiego dramatu i odpowiedzieć  na pytania: jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom oraz jakimi środkami to czyni? Oba konkursy mają wspólnego szefa artystycznego – Jacka Sieradzkiego i przeprowadzane są przez ten sam zespół specjalnie przygotowanych do tego zadania ludzi.

  • ikonaOpublikowano: 25.02.2020 11:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.02.2020 11:47
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze