Co nowego

Zobacz, jak obrączkuje się ptaki

Zobacz, jak obrączkuje się ptaki // fot. Witold Ciechanowicz // http://www.marszewo.edu.pl

Zobacz, jak obrączkuje się ptaki // fot. Witold Ciechanowicz // http://www.marszewo.edu.pl

30.11.2018 r.

Czy widzieliście kiedyś, jak obrączkuje się ptaki? Nie? To macie niepowtarzalną szansę. Tak? No to już wiecie, że warto! #AkcjaKarmnik w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni to niepowtarzalna okazja do wyjątkowych bliskich spotkań z przyrodą. Pierwsza już 2 grudnia.

Zimowe pokazy obrączkowania ptaków w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo prowadzone będą od 2 grudnia do końca lutego, co drugą niedzielę i będą otwarte dla osób z zewnątrz, chcących zobaczyć z bliska różne gatunki karmnikowych gości. Dodatkowo można będzie posiedzieć przy ognisku (prowiant we własnym zakresie) oraz wziąć udział w warsztatach, podczas których będzie możliwość uszycia maskotek czy złożenia budek dla ptaków.
Harmonogram spotkań: 2 grudnia, 16 grudnia, 30 grudnia, 13 stycznia, 27 stycznia, 10 lutego i 24 lutego w godzinach od 8.00 do 13.00.

Niektóre z powyższych terminów mogą ulec zmianie. Więcej informacji na temat Akcji Karmnik na profilu wydarzenia.

Akcja Karmnik to ogólnopolski program obrączkowania zimujących ptaków, który wystartował w 2006 roku i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Dzięki temu możliwe jest poznanie składu gatunkowego ptaków odwiedzających karmniki, a także zbadanie ich kondycji oraz zebranie cennych pomiarów biometrycznych.

Ptaki obrączkuje się w miejscach ich regularnego dokarmiania przez całą zimę do wczesnej wiosny przez uprawnione osoby tzw. obrączkarzy. Odłowy odbywają się raz na dwa tygodnie w wyznaczone dla całego kraju weekendy. Ptaki chwytane są w specjalne sieci ornitologiczne przez 5 godzin od wschodu słońca. Poza obrączkowaniem zbierane są dane biometryczne (np. pomiar skrzydła czy ogona), ptaki są ważone, a także określana jest ich kondycja na podstawie tzw. otłuszczenia.

Organizatorem wydarzenia w Marszewie jest Nadleśnictwo Gdańsk w partnerstwie z Fundacją Akcja Bałtycka.