Komunikaty dla mediów

Drugi etap rewitalizacji osiedla ZOH na Chyloni rozpoczęty

Rozpoczęły się już prace w sąsiedztwie budynku przy ul. Opata Hackiego 27

Rozpoczęły się już prace w sąsiedztwie budynku przy ul. Opata Hackiego 27

Mieszkańcy budynku przy ulicy Opata Hackiego 27 mogą już obserwować pracę ludzi i ciężkiego sprzętu tuż przed blokiem. Rozpoczął się bowiem drugi etap rewitalizacji osiedla ZOH. W pierwszej kolejności zbudowana będzie kanalizacja deszczowa wewnątrz osiedla, która uzupełni dotychczas wybudowaną sieć okalającą teren. To pozwoli rozwiązać problem zagospodarowania wody po opadach deszczu. Poprawi się też jakość dróg osiedlowych, powstaną nowe, oświetlone parkingi i przyjazne tereny do rekreacji. Wszystkie prace powinny zakończyć się w połowie przyszłego roku.
 
Pierwszy etap rewitalizacji osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego rozpoczął się w marcu 2017 roku. Wystarczyło 13 miesięcy prac, by gruntownie zmieniła się przestrzeń wokół bloków. Zbudowano sieć „deszczówki” okalającej całe osiedle. Ulice Opata Hackiego oraz Komierowskiego zbudowano niemalże od nowa - obie zyskały nowe nawierzchnie, szerokie chodniki, liczne miejsca parkingowe i bezpieczne, wyniesione skrzyżowania. Co więcej, ulica Komierowskiego, płynnie łączy teraz ulicę Morską z Opata Hackiego.

- Rozpoczęty właśnie drugi etap rewitalizacji osiedla ZOH pozwoli przede wszystkim na dokończenie budowy kanalizacji deszczowej - informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Instalacje będą wykonywane między blokami, dzięki czemu ostatecznie uporamy się z zalegającą po opadach deszczu wodą. Podobnie, jak to miało miejsce w pierwszym etapie rewitalizacji, po zakończeniu prac podziemnych odtworzone zostaną osiedlowe ulice. Powstaną nowe miejsca parkingowe, osiedle zyska nowe oświetlenie.

Kolejnym krokiem do zmiany przestrzeni na osiedlu ZOH będzie zagospodarowanie przestrzeni wspólnej. - Zachowując kolejność wykonywanych prac, na zakończenie tej części inwestycji oddamy mieszkańcom do użytku estetyczne i bardzo funkcjonalne place rekreacyjne – zapowiada wiceprezydent Guć. - Projekty, które wyłoniliśmy w ramach architektonicznego konkursu, czekają na realizację. Powinny przypaść do gustu wszystkim mieszkańcom.

Prace, które obecnie można obserwować przy bloku na ulicy Opata Hackiego 27, wkrótce nabiorą tempa i szerokiego zakresu. Mają być wykonywane w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Według planu, ostatnie roboty powinny zakończyć się w połowie przyszłego roku.

Koszt drugiego etapu rewitalizacji osiedla ZOH to około 26 milionów złotych.

O wszelkie kwestie związane z rewitalizacją można pytać pracowników Laboratorium Innowacji Społecznych – jednostki miejskiej koordynującej proces. W Centrum Aktywnego Mieszkańca przy ul. Opata Hackiego 17 A działa punkt informacyjny – można go odwiedzać w czwartki w godzinach 10-14. Z pracownikami LIS można też kontaktować się telefonicznie pod numerem 58 727 39 04.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.




  • ikonaOpublikowano: 13.08.2018 12:45
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.12.2018 09:12
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona

Zobacz także