Komunikaty dla mediów

Gdyński Ośrodek Wsparcia działa już 3 miesiące

Gdyński Ośrodek Wsparcia działa już 3 miesiące

Gdyński Ośrodek Wsparcia działa już 3 miesiące

Całodobowa opieka pielęgniarska, fizjoterapia indywidualna i grupowa, gry i zabawy ruchowe, arteterapia, muzykoterapia, innowacyjne treningi pamięci, pomoc w załatwianiu niezbędnych dokumentów czy formalności – miedzy innymi to wszystko mają do dyspozycji podopieczni Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Chwarznieńska 93. Placówkę otwarto w czerwcu.

Powstanie Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Chwarznieńska 93 to efekt przemyślanych, planowanych działań samorządu, które wynikały z realnych potrzeb mieszkańców Gdyni – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. -  Wcześniej na tej działce znajdowało się schronisko dla bezdomnych mężczyzn, które w tej formule nie jest już w mieście potrzebne, gdyż bardzo wielu z nich udało się usamodzielnić. Placówkę budowano ponad rok, a koszt prac inwestycyjnych i wyposażenia to ok. 3,3 mln zł. Gdyński Ośrodek Wsparcia to już druga w mieście placówka, oprócz Ośrodka Opiekuńczego, przy ul. Bosmańskiej, w której osoby chore, przed powrotem do domu ze szpitala, poddawane są rehabilitacji i w której rodziny zajmujące się na co dzień osobami zależnymi mogą liczyć na tzw. opiekę wytchnieniową. Podobna placówka, która działa na Oksywiu już od 20 lat cieszy się niezmiennie bardzo dużą popularnością, dlatego widzieliśmy wielką potrzebę zwiększenia dostępności do tego typu oferty i ulokowania jej w innej części miasta. Po trzech miesiącach działalności ośrodka na Chwarznie już widać, że zniknęła nam lista osób oczekujących na miejsce w placówce przy Bosmańskiej, a to niezbity dowód, że nasze założenia były słuszne. Obie placówki są obecnie niezwykle ważnym elementem systemu wsparcia mieszkańców Gdyni.

Ośrodek jest dostosowany do udzielania wsparcia osobom starszym, niepełnosprawnym i przewlekle chorym. Podzielono go na strefy: czerwoną i niebieską. Pierwsza przeznaczona jest dla osób niesamodzielnych, które na co dzień pozostają w łóżkach i wymagają opieki całodobowej, ale świadczonej czasowo, do trzech miesięcy, z możliwością przedłużenia jej w razie potrzeby. W strefie niebieskiej udziela się wsparcia dziennego i prowadzone są zajęcia usprawniające z naciskiem na różnego rodzaju treningi umiejętności codziennych, np. pamięci.

- Obecnie w strefie czerwonej przebywa 5 osób, natomiast wsparcia dziennego udzielamy 12 osobom – poinformował Sławomir Pawłowski, kierownik ośrodka. – Cały czas odbywają się spotkania zespołów kwalifikacyjnych, a wszystkie wnioski o przyjęcie do placówki rozpatrywane są na bieżąco. W ośrodku nad podopiecznymi czuwa profesjonalna 18-osobowa kadra, wśród której znajdują się pielęgniarki, opiekunowie, pokojowe, terapeuci i pracownicy socjalni. Jest również możliwość konsultacji medycznych, wsparcia psychologicznego i doradztwa prawnego. Na stałe z ośrodkiem współpracuje również wolontariusz, który pomaga w wielu, codziennych sprawach.

Istotnym elementem działalności placówki jest także rehabilitacja podopiecznych oraz terapia zajęciowa indywidualna i grupowa.

- Zakres tematyczny zajęć jest bardzo szeroki, od porannej gimnastyki, gier i zabaw ruchowych, arteterapii, muzykoterapii po treningi pamięci – precyzuje Katarzyna Rybińska, terapeutka. – Bardzo ważne jest to, aby sprawne pozostało nie tylko ciało naszych podopiecznych, ale i umysł.

Bardzo ważną rolę spełniają na co dzień pracownicy socjalni ośrodka, którzy wspierają podopiecznych w wielu sprawach.

- Świadczymy wszechstronna pomoc, m.in. w załatwieniu wielu formalności takich jak składanie wniosków o przyznanie zasiłku stałego, zasiłku pielęgnacyjnego, przygotowywanie dokumentów dla Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności czy przekierowanie korespondencji podopiecznego na adres ośrodka – opowiadają Sylwia Hadrzyńska i Piotr Kulas  pracownicy socjalni. – Często towarzyszymy im także podczas wizyt lekarskich w przychodniach oraz podczas wykonywania specjalistycznych badań czy też sprawach sądowych. Utrzymujemy także kontakt z krewnymi i rodzinami podopiecznych. Dla osób, których stan zdrowia na to pozwala organizujemy spacery po okolicznym lesie i parku, a także dalsze wycieczki w rejonie Trójmiasta i Kaszub.

W nowej placówce, otwartej w czerwcu i przeznaczonej dla 48 gdynian przebywa obecnie 17 osób.

  • ikonaOpublikowano: 20.09.2018 11:07
  • ikona

    Autor: Agnieszka Janowicz (a.janowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.09.2018 11:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona