Komunikaty dla mediów

Globaltica na finiszu

Globaltica na finiszu // fot. Karol Stańczak

Globaltica na finiszu // fot. Karol Stańczak

Mumtoz, maqom, teksty w języku saamskim czy etiopskie rytmy. Sobota na Festiwalu Kultur Świata Globaltica upłynęła pod znakiem muzycznych inspiracji i łączenia dźwięków z różnych stron świata. Uczestnicy wydarzenia mogli się też zapoznać z różnymi kulturami podczas specjalnych warsztatów i spotkań. Jednak to jeszcze nie koniec. W niedzielę, 29 lipca, nadejdą kolejne, ale już ostatnie atrakcje - koncerty, prezentacje i pokazy.

Czwarty dzień festiwalu to była prawdziwa gorączka sobotniej nocy. Najpierw na scenie pojawił się zespół Oxus Ensemble z Uzbekistanu. Artyści zaprezentowali tradycyjną, klasyczną uzbecką muzykę, znaną jako mumtoz, a dokładniej maqom. Jest ona oparta na kompozycjach i tekstach, które sięgają XV-XVI wieku. To gatunek balansujący pomiędzy muzyką klasyczną, ludową i muzyką świata. Potem publiczność wysłuchała lapońskiej wokalistki Sary Marielle Gaup oraz norweskiego basisty i wokalisty Steinara Raknesa, którzy tworzą grupę Arvvas. W Polsce wystąpili oni po raz pierwszy. Ich utwory to teksty w języku saamskim i angielskim. Nie są to po prostu tłumaczenia, lecz dopełniające się nawzajem słowne kompozycje - mieszanka joika, Americany i elementów jazzu. Gili Yalo zamknął koncertową listę. Zagrał żywiołową muzyczną mieszankę, bogatą w różnego rodzaju brzmienia i melodie. A wszystko było okraszone unikalnym głosem artysty z tekstami śpiewanymi w języku amharskim i angielskim. Kompozycje Yalo nadają zupełnie nowy sens tradycyjnej muzyce etiopskiej.

W sobotnim koncertowym wieczorze na Globaltice uczestniczyła Beata Szadziul, radna miasta i pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny.

- Jestem szczęśliwa, że to właśnie w Gdyni mamy takie wydarzenie i czas, kiedy zamykając oczy i wsłuchując się w dźwięki muzyki, możemy przenieść się, choć na chwilę, w odległe zakątki świata, inne kontynenty i kulturę. To fantastyczna możliwość, a język muzyki uniwersalny - mówi Beata Szadziul.

Każdy, kto był spragniony jeszcze większej dawki dobrej zabawy, mógł wziąć udział w after party z muzyką świata. O taneczne rytmy zadbał DJ Empe.

Ciekawy był jednak nie tylko sobotni wieczór. W ciągu dnia również nie brakowało atrakcji. Członkowie Oxus Ensemble prowadzili warsztaty, na których można było poznać i nauczyć się tańców uzbeckich. Uczestnicy festiwalu mogli też wziąć udział w spotkaniu z Magdą Lubieńczyk i pokazie filmu "WykluczeNIE" czy dowiedzieć się o projekcie pod nazwą "Żywa biblioteka, czyli historia o...". Opowiadali o niej przedstawiciele Centrum Współpracy Młodzieży. Był też pilates z uważnością. A najmłodsi mogli zobaczyć spektakl Teatru Gdynia Główna - "Braciszek i siostrzyczka" lub udać się na Warsztaty Małego Podróżnika z Bystrzakiem.

fot. Karol Stańczak

Niedziela na Globaltice

Niedziela, 29 lipca, to ostatni dzień festiwalu, ale jego program jest wypełniony po brzegi. Rozpoczną go, o godz. 10.00, warsztaty literacko-plastyczne "Czytanie na polanie". Potem uczestnicy wydarzenia będą mogli m.in. stworzyć maski gipsowe i udekorować je inspirując się maskami różnych kultur czy udać się na pokaz holenderskiego filmu "Obcy w raju".

Festiwal zamkną dwa ostatnie koncerty. Odbęda się one w namiocie rozstawionym w parku Kolibki. O godz. 16.00 publiczność ponownie będzie mogła usłyszeć Oxus Ensemble z Uzbekistanu. Natomiast o godz. 17.30 rozpocznie się koncert Erica Tritona z Mauritiusa. Czerpie on zarówno z indyjskich jak i afrykańskich inspiracji. W najnowszych tekstach artysta prezentuje swoje poglądy na temat ewolucji społecznej na wyspie i na świecie. Wzywa do samooceny, społecznej odpowiedzialności, jednocześnie ujawniając wzloty i upadki natury ludzkiej. Jest to wyjątkowy blues z wyjątkowej wyspy.

Festiwal Kultur Świata Globaltica to impreza stworzona dla ludzi, którzy chcą otwierać się na inne kultury, tradycje, religie i poznać nieznane dotąd dźwięki – zarówno te odległe geograficznie, jak i te bardzo bliskie, o których dawno zapomnieliśmy.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona