Komunikaty

Jak spędzić weekend #wGdyni

Tydzień Pozarządowy 2017//fot. Karolina Szypelt
Nadchodzący weekend upłynie w Gdyni pod znakiem zbierania sił przed Świętem Morza 2018. W mieście sporo jednak będzie się działo. Na dzieci czekają zajęcia warsztatowe w Muzeum Miasta Gdyni, a na dorosłych spacery i spotkania podróżnicze.

Gdyńskie warsztaty podróżnicze

Kontynent afrykański jest głównym tematem kolejnej edycji Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat". Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się wybitni reporterzy i podróżnicy: Wojciech Jagielski, Andrzej Meller, Bartek Sabela, Tomasz Owsiany, Robert Gondek, Krzysztof Jaxa Kwiatkowski, Dominik Szmajda, Adam Kamrowski i Barbara Gostyńska, Aldona Klebowska i Kuba Dąbrowski, Monika Witkowska, Marcin Korzonek.
Miasto Gdynia i Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Gdynia zapraszają do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego - Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98 w piątek 15 czerwca o godz. 18.00 na kolejne spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat”. Gościem - ostaniego przed wakacjami - spotkania będzie Stanisław Kmieciak – w latach 70. delegowany do Algierii i Tunezji, by nadzorować import win statkami do Polski, w latach 90. wykładowca akademicki w Algierii. W czasie swojego kilkunastoletniego pobytu wolny czas wykorzystywał na wędrówki po Saharze – pieszo, autobusem, samochodem osobowym i terenowym, a także na wielbłądach.

Wstęp wolny.

Po Kamiennej Górze z mapą

Harpagan i Rada Dzielnicy Kamienna Góra zapraszają do odkrycia ciekawych, być może nieznanych, ale na pewno pięknych i tajemniczych zakątków nadmorskiej dzielnicy Gdyni. Każdy uczestnik na starcie otrzyma kolorową mapę z zaznaczonymi miejscami do odnalezienia. A tam… liczne zagadki krajoznawcze i zadania do wykonania!
Początek w sobotę 16 czerwca o godz. 10.30 przy Szkole Podstawowej nr 51 w Gdyni.

Mieszkańcy Gdyni – udział bezpłatny
Pozostali uczestnicy – 5 zł (dzieci), 10 zł (dorośli)

Zapisy: https://www.harpagan.pl/kamienna/


„Mayday. Run For Your Wife”

Centrum Kultury zaprasza 15 i 16 czerwca o godz. 19.00 i 17 czerwca o godz. 17.00 na spektakl „Mayday. Run For Your Wife” w reż. Dariusza Majchrzaka. Mrożąca krew w żyłach historia o tym, jak ważne jest przestrzeganie rozkładu jazdy i… jak żyć z dwiema żonami i nie zwariować.
Bilety: 35/30 zł.
Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652 czynna pon.-pt. 11.00-16.30, wt. 11.00-19.00 i zawsze na godzinę przed spektaklem.
Więcej informacji na www.ckgdynia.pl.

Pokład i Maszynownia- warsztaty rodzinne

Cykl warsztatów rodzinnych „Pokład” skierowany jest do dzieci od 2 do 5 lat. Spotkania odbywają się zawsze w trzecią sobotę miesiąca. Na pokładzie statku zawsze dużo się dzieje. Kadeci poznają pracę w rejsie. Trzeba sklarować linę, wejść na maszt i zobaczyć, co tam widać na horyzoncie, naprawiać drobne usterki, czy wreszcie przejść chrzest po przekroczeniu równika. Mnóstwo wrażeń i dużo ruchu. Odbywające się w Muzeum Miasta Gdyni warsztaty skierowane są do najmłodszych uczestników, którzy z czasem będą gotowi do pracy pod pokładem, w maszynowni!

„Maszynownia” – odbijanie fotografii na szkle - to oryginalne warsztaty projektowe dla dzieci w wieku: 6 – 12 lat wraz z opiekunem. Najbliższe warsztaty odbędą się w sobotę 16 czerwca o godz. 11.00.

Bilety: koszt udziału jednego uczestnika: 10 zł, jeśli w warsztatach uczestniczyć będzie rodzeństwo to bilet wstępu dla drugiego dziecka kosztować będzie 5 zł, opiekunowie mają zagwarantowany wstęp bezpłatny.

Zapisy: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc Muzeum prosimy o wcześniejszą rezerwację w Ośrodku Edukacji drogą mailową: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.

Gdyński Tydzień Pozarządowy

W czerwcu w Gdyni obchodzone będzie święto organizacji pozarządowych pod nazwą „Gdyński Tydzień Pozarządowy”.
Wydarzenie odbędzie się 16 czerwca pl. Grunwaldzkim.
W godz. 10.00-16.00 każda z organizacji będzie mogła prezentować mieszkańcom swoją pracę i dokonania. Na wszystkich czekać będzie moc atrakcji i dobrej zabawy.
W tygodniu poprzedzającym dzień finałowy w dzielnicach Gdyni spotkać będzie można wolontariuszy, którzy informować będą mieszkańców na temat organizacji pozarządowych działających na terenie miasta.


Rodzinny przewodnik po Gdyni - plakatRodzinny przewodnik po Gdyni

Prezydent Wojciech Szczurek oraz pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny Beata Szadziul zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziny, przyjaciół i bliskich w sobotę 16 czerwca o godz. 11.00 na spotkanie promujące kolejną publikację Gdyni Rodzinnej – „Rodzinny przewodnik po Gdyni”. Przyjdź posłuchać opowieści o dobrze znanych i mniej znanych miejscach w Gdyni.

Autorką przewodnika jest Danuta Ślipy, która prowadzi bloga frajdanadmorzem.pl. Autorką projektu i ilustracji jest Weronika Hrynkiewicz.

Autorką pomysłu na przewodnik jest Beata Szadziul.

W programie spotkanie z autorką Danutą Ślipy, przewodniczką turystyczną po Gdańsku, Gdyni i Sopocie i warsztaty scrapbookingowe.

Spotkanie odbędzie się Miejskiej Informacji Turystycznej (ul. 10 Lutego 24).
Każde dziecko otrzyma egzemplarz przewodnika.

Robotyka dla dzieci w Gdynia InfoBox

W sobotę 16 czerwca w gdyńskim InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) odbędą się zajęcia z robotyki i wielkie budowanie z klocków.

W zajęciach z robotyki z Panią Robot mogą wziąć udział dzieci w wieku 6-11 lat. Warsztaty odbędą się w dwóch grupach: I grupa w godz. 11.30-12.45, II grupa w godz. 13.00-14.15.

Zajęcia wprowadząją w świat robotyki i programowania. Mali konstruktorzy zbudują proste roboty z kolorowych klocków Lego®, a następnie pod okiem wykwalifikowanego instruktora „ożywią” modele, przy pomocy łatwego, obrazkowego oprogramowania.

Warsztaty są szansą na naukę nowych umiejętności oraz poznanie podstawowych pojęć związanych z robotyką, automatyką, informatyką. Zajęcia edukacyjne dalekie są od szkolnych wykładów i tradycyjnych metod przekazywania wiedzy. Zajęcia z Panią Robot to przede wszystkim zabawa, podczas której dzieci uczą się kreatywnego myślenia, komunikowania, podejmowania decyzji i współpracy.

Na zajęcia obowiązują zapisy: grupa I (https://infobox.evenea.pl), grupa II (https://infobox2.evenea.pl)
Po warsztatach zapraszamy piętro niżej do JuniorBox na pokaz w pełni funkcjonalnego modelu ciężarówki SCANIA R620 Timber Truck, w skali 1:17.przygotowanego przez Polski Klub Dorosłych Fanów LEGO® - LUGPOL. SCANIA R620 Timber Truck to w pełni funkcjonalny, zdalnie sterowany model (skala 1:17) ciężarówki do przewozu drewna stosowego.

Koncerty

16 czerwca o godz. 12.00 w Osiedlowym Klubie Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Bałtyk” (ul. Narcyzowa 1) odbędzie się koncert Agnieszki Babicz-Stasierowskiej pt. Piosenki z kapelusza”.
Wstęp wolny.
***
Centrum Kultury zaprasza 17 czerwca o godz. 12.00 na poranek muzyczny dla dzieci pt. „Wesołe Dęciaki i moc marszowych hitów” w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii (Sala Koncertowa Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9). Wykonawcami koncertu będą mali i duzi muzycy kwintetów dętych.
Bilety: 10 zł.

Z Pogórza Lato RuszaZ Pogórza Lato Rusza

W sobotę 16 czerwca w godz. 13.00-21.30 na terenie przy Galerii Szperk (ul. Płk. Dąbka 338) odbędzie się piknik rodzinny „Z Pogórza Lato Rusza”.

Organizatorzy: Rady Dzielnic Pogórze i Obłuże, Gmina Kosakowo, Kosakowskie Centrum Kultury, Galeria Szperk.

Program:
13.00 – 18.30 Występy lokalnych zespołów/ Strefa Zabaw i atrakcji dla dzieci/ Strefa fitness/ Pokazy ratownictwa/Strefa Wystawców/ konkursy i zabawy na scenie/ kwesta na rzecz gdyńskiego Hospicjum im. Św. Wawrzyńca w Gdyni.

18.30 Kabaret Pod Wyrwigroszem
20.00 Koncert Zespołu Bracia

Tajemnice Góry Donas - spacer po dzielnicy Gdynia Dąbrowa

Góra Donas jest najwyższym wzniesieniem w Gdyni. Wznosi się na wysokość ponad 205 m n.p.m górując nad całym miastem. Miejsce to kryje fascynujące opowieści związane z ewangelickimi osadnikami, którzy właśnie tu w XIX wieku osiedlili się i asymilowali z kaszubską ludnością. Pełen zadumy opuszczony cmentarz, punkt widokowy, dwustuletnie pruskie ceglane domy osadników czy też wzgórze czarownic – historie, jakie kryje w sobie góra to gotowy scenariusz na pasjonujący film historyczny. Czy Marcin Luter spacerował po Gdyni…Dąbrowie?

Odkryj tajemnice Dohnasbergu w zimowej szacie podczas spaceru zorganizowanego przez Muzeum Miasta Gdyni! Spacer poprowadzi Michał Miegon, znawca gdyni, przewodnik i najmłodszy członek Koła Starych Gdynian.
Start: sobota 16 czerwca godz. 11.00 - Giełda Towarowa, ul. Rdestowa 7, Gdynia Dąbrowa.

Dojazd: Przystanek "Giełda Towarowa" - autobusy R, K, X, 121, 171, 181; trolejbusy: 23, 27,31, 710
Spacer jest częścią wydarzeń towarzyszących wystawie "Luter w Gdyni?".

UWAGA - na spacer obowiązują zapisy pod adresem zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 66 20 937 / 935 / 936. Maksymalny limit: 100 osób.

Spotkaj Motopozytywnych na Polance Redłowskiej

Stowarzyszenie Motopozytywni Trójmiasto zaprasza 16 czerwca w godz. 16.00-20.00 na Dzień Otwarty. Uczestnicy spotkają się na Polance Redłowskiej, gdzie odbędą się pokazy ratownictwa, warsztaty pierwszej pomocy, prezentacje motocykli oraz poczęstunek.
Wstęp wolny.

Biathlon dla Każdego plakatBiathlon Dla Każdego

„Biathlon Dla Każdego” to organizowany od 2014 roku cykl zawodów dla dzieci, młodzieży, ale również osób dorosłych, które rywalizując w biegu na krótkim dystansie z dwoma strzelaniami z broni laserowej uczą się biathlonowej rywalizacji.

Medalami nagradzani są nie tylko najlepsi, lecz wszyscy ci, którzy ukończą rywalizację. Co ważne w zawodach nie ma limitu wiekowego – może wziąć w nich udział absolutnie każdy: od nawet dwulatków po wciąż aktywnych fizycznie seniorów.

Zawody rozgrywane są w miejscach ogólnodostępnych, gdyż ostrą broń, która jest stosowana w biathlonie zastępują karabinki laserowe. Są one całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i otoczenia. Dzięki temu organizatorzy nie są w żaden sposób ograniczeni podczas doboru potencjalnych lokalizacji zawodów, a zawodnicy nie stwarzają podczas strzelania niebezpieczeństwa dla osób postronnych.

W zawodach może wystartować każdy, kto tylko czuje się na siłach do przemierzenia dystansu, który jest określany dla każdej z grup wiekowych przez regulamin zawodów. Zawodnicy podzieleni są na kategorie, gdzie każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy dyplom a zwycięzcy cenne nagrody.

Start sobota 16 czerwca godz. 14:00.

Wstęp wolny.

Hip Hop FestivalHip Hop Festival 3Miasto

Trzecia odsłona największego festiwalu hip-hopowego na pomorzu kolejny raz zawita wraz z czołówką polskiej sceny hip-hopowej. Hip Hop Festival 3Miasto po raz pierwszy w Gdyni. Wystapią:
O.S.T.R.
Tede
Dwa Sławy
Kuban
Białas
Sarius PlanBe
Prowadzenie: Yurkosky

Start: Gdynia Arena - Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego 8
sobota 16 czerwca godz. 17:00.

Bilety: https://ticketos.pl

Hiszpańska fiesta na dachu Muzeum Miasta Gdyni

Wspólne obiady oraz biesiadowanie przy jednym stole od zawsze wyznaczały szczególny rytm mieszkańcom Gdyni. To właśnie podczas nich integrowały się lokalne społeczności oraz zawiązywały się nowe znajomości. Tradycja ta była wyjątkowym zwyczajem – naszą lokalną hiszpańską fiestą!

Muzeum Miasta Gdyni pragnie przywrócić wspólnemu spożywaniu posiłków wyjątkowy, międzywojenny charakter i zaprasza na niezwykłą kolację połączoną z degustacją win, która odbędzie się na dachu placówki w sobotę 16 czerwca o godz. 19:00.

(w razie deszczu kolacja odbędzie się w środku). Wykwintności i smakołyki trafią na stoły prosto z TAPAS Barcelona, a potrawy przyrządzać będzie wspaniała Szefowa Kuchni - Olga Borkowska! Podczas wspólnej kolacji na stół trafią wina, z których większość została sprowadzona w limitowanych ilościach, specjalnie na tę okazję. Do wszystkich win podane zostaną  idealnie dopasowane mini-dania spoza standardowej karty, gotowane na żywo.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, a warunkiem rezerwacji jest całkowita przedpłata - 99 zł/osoba, telefoniczna 513-303-511 lub mailowa kontakt@tapasbarcelona.pl.

Patronem wydarzenia jest Gdyński Szlak Kulinarny.

"Dzień świra"

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza zaprasza
– 17 czerwca o godz. 19.00 na „Dzień świra” Marka Koterskiego w reż. Tomasza Mana.

Poznaj naszego bohatera – Adasia Miauczyńskiego. Będzie Cię denerwował i wzruszał, smucił i śmieszył, ale odnajdziesz w nim siebie.
– 15, 16 czerwca o godz. 19.00 na „Lot nad kukułczym gniazdem” Dale’a Wassermana w reż. Krzysztofa Babickiego.
Do szpitala psychiatrycznego trafia niepokorny Randle McMurphy.  Absurdalnych porządków strzeże tam Siostra Ratched. Niezgoda i bunt wiszą w powietrzu. On kontra ona. Odwieczna walka dobra ze złem. Charyzmatyczny bohater w walce o prawo do własnych wyborów. Aż do nokautu.

Więcej na www.teatrgombrowicz.art.pl.

Bajka o Księciu Pipo

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza 17 czerwca o godz. 12.00 na „Bajkę o Księciu Pipo i jego czerwonym koniku” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak. Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców. Bajka to uniwersalna opowieść o dorastaniu, przemijaniu, wierności sobie i sile przyjaźni.
Bilety: 25 zł.
Szczegóły na www.teatrgdyniaglowna.pl i www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna.

Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"

Co tydzień, w niedziele do końca września 2018, w godz. 10.00-16.00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko (prowiant we własnym zakresie).

Niedziela 17 czerwca upłynie pod znakiem symulacyjnej gry RPG (role-playing game) „Zarządzanie lasem” – Jędrzej Damski (Nadleśnictwo Gdańsk). Uczestnicy rozegrają symulacyjną grę, w której będą mieli okazję wcielić się w miejscowego leśnika, radnego, ekologa czy nawet w profesora. Uczestnicy: młodzież i osoby dorosłe.
Więcej na https://www.facebook.com/events/2073226599616406/

Weekend w bibliotece

Biblioteka z Pasją zaprasza 15 czerwca o godz. 17.00 na pokaz Wolsung Steampunk Skirmish. Ta figurkowa gra bitewna pozwoli się przenieść w XIX wiek, w sam środek Magicznej Rewolucji Przemysłowej.
Magia, para, stowarzyszenia Niezwykłych Dam i Dżentelmenów oraz kabalistyczne maszyny liczące. Te niezwykłe potyczki poprowadzą pasjonaci z Micro Art Studio.
***
Cafe Księgarnia Vademecum i Biblioteka Śródmieście, Filia nr 2 (ul. Żeromskiego 36) zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Akademii Małego Filozofa. Na spotkaniu młodszej grupy rozważany będzie problem akceptacji i odrzucenia.
Start 0 godz. 11.00 w Bibliotece Śródmieście. Spotkanie warsztatowe dla dzieci w wieku 4-6 lat poprowadzi Magdalena Bochan-Jachimek.
Obowiązują zapisy:
– telefon: 58 661 15 41
– email: ksiegarnia@vademecumgdynia.org

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF!

„Zimną wojnę”, nowy film Pawła Pawlikowskiego, można zobaczyć w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wieczorne seanse prezentowane są z angielskimi napisami. Na ekrany wchodzi również dramat „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” opowiadający o najpotężniejszym baronie narkotykowym XX wieku. W sobotę i niedzielę odbędzie się Festiwal Filmów Nowomedialnych Cinerama Fest.
Pełny repertuar dostępny jest na www.gcf.org.pl. Bilety kosztują 17, 14 i 11 złotych (normalny / ulgowy / grupowy).
 

Sala Warszawa
Piątek – Sobota, 15-16 czerwca
Bella i Sebastian 3 – 11.00
Zimna wojna – 12.50, 16.45, 20.45 (wieczorny seans z angielskimi napisami)
Prawdziwa historia – 14.45
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara – 18.35
Niedziela, 17 czerwca
Bella i Sebastian 3 – 11.00
Zimna wojna – 12.50
Prawdziwa historia – 14.45
Festiwal Filmów Nowomedialnych Cinerama Fest (wstęp wolny) – 17.30
 
Sala Goplana 
Piątek, 15 czerwca 
Zimna wojna – 10.30, 14.30, 18.20
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara – 12.15
Bella i Sebastian 3 – 16.20
Sweet country – 20.10
Sobota, 16 czerwca 
Zimna wojna  – 10.30, 14.30
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara – 12.15
Festiwal Filmów Nowomedialnych  Cinerama Fest (wstęp wolny) – 17.30
Niedziela, 17 czerwca
Zimna wojna – 10.20, 14.30, 18.20
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara – 12.10
Bella i Sebastian 3 – 16.20
Sweet country – 20.10
 
Sala Morskie Oko
Piątek-niedziela, 15-17 czerwca
Sweet country – 11.45
Muzykanci – 14.10
Czuwaj – 16.15
Momo – 18.15
Thelma – 20.15

Więcej informacji w Kalendarzu Wydarzeń