Komunikaty dla mediów

Nowa nagroda na Kolosach

Nowa nagroda na Kolosach 2019 // fot. Przemysław Kozłowski

Nowa nagroda na Kolosach 2019 // fot. Przemysław Kozłowski

Podczas tegorocznej, 22. już edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz pierwszy przyznana zostanie w Gdyni zupełnie nowa nagroda. Otrzyma ją autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w roku 2019. Patronem nagrody będzie Maciej Kuczyński, zmarły latem tego roku wieloletni członek kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.

W marcu 2020 roku kapituła Kolosów przyzna nagrody w kategoriach „Podróże”, „Alpinizm”, „Żeglarstwo”, „Eksploracja jaskiń” oraz „Wyczyn”, a także Super Kolosa za całokształt dokonań, już po raz dwudziesty pierwszy. Po raz pierwszy nagrodzony zostanie także autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, wydanej w 2019 roku. Istotnym dodatkiem do nagrody będzie czek na 5000 zł.

Jeśli przeczytaliście ostatnio wydaną w 2019 roku książkę o tematyce podróżniczej autora lub autorki, dla których był to debiut lub sami jesteście autorami takiej publikacji (jako wydawcy lub twórcy) organizatorzy zapraszają do współpracy.
Zgłoszenia można przesyłać na adres ksiazka@kolosy.org do 31 stycznia 2020 roku.

Tegoroczna edycja 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędzie się w dniach 13 - 15 marca 2020 r. w Gdyni Arenie oraz Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym Gdynia. Ostatniego dnia imprezy podróżnikom, których wyprawy i dokonania okazały się najciekawsze i najlepsze, wręczone zostaną nagrody.

Maciej Kuczyński (1929-2019)

Współtwórca polskiej speleologii, jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, badaczy i odkrywców XX wieku, pisarz, publicysta, uczestnik powstania warszawskiego, z wykształcenia architekt, wieloletni członek kapituły Kolosów.

Maciej Kuczyński był jednym ze współzałożycieli krakowskiego Klubu Grotołazów, pierwszej specjalistycznej organizacji jaskiniowej w Polsce (powstała w lutym 1950 roku w Krakowie), brał udział w kierowanej przez Stanisława Siedleckiego pierwszej powojennej polskiej ekspedycji na Spitsbergen w roku 1956, podczas której dokonano wyboru miejsca pod budowę Polskiej Stacji Naukowej w Zatoce Białego Niedźwiedzia, uczestniczył w najważniejszych odkryciach największych jaskiń w Tatrach, kierował też polską wyprawą, która w 1966 roku zeszła na dno najgłębszej znanej wówczas jaskini świata, Gouffre Berger we Francji.

W trakcie swojego długiego i intensywnego życia kierował kilkunastoma wyprawami do jaskiń Europy i obu Ameryk. Prowadził działalność speleologiczną na Kubie, w Andach dokonał pierwszego wejścia na szczyt Cerro Solo (6120 m), a w Meksyku eksplorował najgłębszą wtedy jaskinię półkuli zachodniej, San Agustin. Jako szef polsko-wenezuelskiej ekspedycji na dziewiczy płaskowyż Sarisariñama w Amazonii odkrył najstarsze, liczące ponad miliard lat, jaskinie świata, będące zarazem pierwszymi znanymi systemami w skałach kwarcytowych. Był kierownikiem trzech wypraw geofizycznych i paleontologicznych Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergen oraz sześciu na pustynię Gobi. Ponadto uczestniczył w polsko-amerykańskich wyprawach naukowych na lodowce Himalajów, gór Ruwenzori, masywu McKinleya i Spitsbergenu.

Maciej Kuczyński był również autorem wielu filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych oraz niestrudzonym popularyzatorem nauki i osobą bardzo zaangażowaną na rzecz polskiego środowiska eksploracyjnego. Począwszy od pierwszej edycji Kolosów zasiadał w Kapitule nagrody, a od 2017 roku był jej członkiem honorowym.

Więcej informacji tutaj.
tekst na podstawie informacji prasowej

  • ikonaOpublikowano: 15.01.2020 13:35
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.01.2020 14:04
  • ikonaZmodyfikował: Agata Grzegorczyk
ikona

Zobacz także