Komunikaty dla mediów

OPEC zmienia taryfę

OPEC na co dzień dostarcza ciepło dziesiątkom tysięcy gdynian, fot. OPEC / mat. prasowe

OPEC na co dzień dostarcza ciepło dziesiątkom tysięcy gdynian, fot. OPEC / mat. prasowe

Ze względu na rosnące koszta paliw, materiałów i transportu oraz duże nakłady na proekologiczne inwestycje OPEC podjęło decyzję o nowej taryfie dla ciepła. Tym samym niewielkiego wzrostu opłat od 1 sierpnia mogą spodziewać się odbiorcy z Gdyni, Rumi i Kosakowa, którzy korzystają z miejskiej sieci ciepłowniczej oraz odbiorcy ciepła ze źródeł gazowych w Gdyni, Redzie, Rumi i Sopocie.

Nowa taryfa w OPEC od 1 sierpnia


Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla ciepła, tym samym od 1 sierpnia należy spodziewać się niewielkich, bo sięgających średnio do około 2,5 procenta wzrostów opłat w OPEC – także w Gdyni. Zmiany oprócz naszego miasta dotyczą też mieszkańców Rumi i Kosakowa, którzy są podłączeni do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz odbiorców, który korzystają ze źródeł gazowych w Gdyni, Redzie, Rumi i Sopocie.

To przede wszystkim efekt rosnących kosztów – zmieniają się ceny towarów i usług. W ciągu ostatniego roku sama cena gazu wzrosła o 6,24 procenta, wzrosły także ceny materiałów i transportu.

Do tego dochodzą wydatki na ekologiczne rozwiązania - OPEC nieustannie modernizuje swoją infrastrukturę, wymienia stare sieci na nowoczesne, preizolowane, buduje kolejne źródła i podłącza nowych odbiorców. Firma aktywnie pozyskuje środki finansowe z funduszy unijnych, co niesie za sobą duże nakłady własne. W przyszłości pozwoli to obniżyć koszty poprzez redukcję strat ciepła i poprawi jakość dostaw ciepła, a na razie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.

- Realizujemy coraz więcej inwestycji – mówi Janusz Różalski, prezes OPEC. - To z jednej strony obecnie powoduje wzrost kosztów taryfowych, ale z drugiej, długofalowo, pozwala obniżyć przyszłe koszty dla naszych klientów, a przede wszystkim znacząco poprawia jakość dostaw ciepła do odbiorców. Inwestujemy w ekologiczne rozwiązania, których celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez budowę nowych źródeł ciepła i rozwój sieci – wyjaśnia prezes OPEC-u.

Wzrost taryfy o około 2,5 procenta


Opłaty odbiorców podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej Gdynia-Rumia-Kosakowo wzrosną z początkiem sierpnia średnio o 1,68 procenta. Wszystkie lokalne źródła ciepła obsługiwane przez OPEC Sp. z o.o., a zlokalizowane na terenie Gdyni, Redy, Rumi i Sopotu są źródłami gazowymi, średni wzrost opłat dla tych źródeł wynosi 2,58 procenta.

Jak zmiany będą wyglądały w praktyce? Przykładowy właściciel mieszkania o powierzchni 42 m2, przy podobnych warunkach atmosferycznych jak w zeszłym roku statystycznie zapłaci za ciepło około 2-3 złote więcej miesięcznie.

Nową taryfę za ciepło zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a w samej taryfie nie zakłada się zysku firmy. Te musi ona wypracować sama, na przykład inwestując w oszczędne technologie i stale pilnując kosztów.

Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni zapewnia na co dzień ciepło około 60% mieszkańców będących w zasięgu siecie i pokrywa tym samym około 70% zapotrzebowania na energię cieplną.

  • ikonaOpublikowano: 27.07.2018 11:06
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.07.2018 14:35
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także