Komunikaty dla mediów

Polscy dyplomaci o promocji kraju za granicą

Uczestników spotkania konsultacyjnego przywitał między innymi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, fot. Michał Puszczewicz

Uczestników spotkania konsultacyjnego przywitał między innymi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, fot. Michał Puszczewicz

Gdynię na miejsce swojego spotkania konsultacyjnego dotyczącego dyplomacji publicznej wybrało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przedstawiciele Ambasad, Konsulatów Generalnych RP oraz Instytutów Polskich do piątku będą rozmawiać między innymi o spójnej promocji kraju czy współpracy promocyjnej poza granicami.

Grupa czołowych polskich dyplomatów korzysta z warsztatów, dyskusji i konsultacji w Gdyni. Miasto zostało wybrane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na miejsce spotkania konsultacyjnego poświęconego dyplomacji publicznej. Na miejscu są obecni dyrektorzy Instytutów Polskich, przedstawiciele Ambasad i Konsulatów Generalnych RP.

- Myślę, że to dobra lokalizacja, żeby prowadzić taką debatę, bo Gdynia była, jest i będzie miejscem, które powstało z myślenia Polski otwartej na świat. Tutaj jest bardzo wiele inspiracji, różnych inspiracji, które pozwolą też państwu włączać w codzienne działania perspektywę lokalną. Witam serdecznie w Gdyni, życzę owocnych obrad i dobrych wrażeń z naszego miasta – przywitał na otwarcie uczestników spotkania konsultacyjnego prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.



Wspólnie z prezydentem Gdyni uczestników przywitali podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Andrzej Papierz oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Sellin. Oba resorty starają się o spójny wizerunek Polski w zakresie promocji poza granicami, szczególnie w odniesieniu do promocji polskiej kultury i wykorzystania Programu Niepodległa, o czym będzie okazja dyskutować podczas kilkunastu sesji tematycznych.

- Państwo dysponuje infrastrukturą 26 Instytutów Polskich rozsianych w najważniejszych miejscach świata. To instytuty, które zajmują się dyplomacją publiczną, ale także promowaniem polskiej kultury w świecie – mówił Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Ta narada ułatwia nam, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego nawiązanie lepszych kontaktów z dyrektorami tych instytutów, zachęcenie ich do ściślejszej współpracy. Poszczególni artyści i poszczególne dzieła są w świecie bardzo dobrze znane i można na ich podstawie budować dobry wizerunek Polski, to powinno być głównym celem – dodał Sellin.

Uczestnicy to dyrektorzy Instytutów Polskich, przedstawiciele Ambasad i Konsulatów Generalnych RP, fot. Michał Puszczewicz

Tuż po powitaniu uczestnicy mieli też okazję poznać bliżej specyfikę Gdyni.

- Dbając o rozwój nowoczesnego miasta, jakim jest Gdynia musimy budować także dobrą opinię w kraju i poza jego granicami. Stąd też wykorzystujemy to spotkanie, aby zwrócić uwagę na rzeczy, które są elementami silnych przewag Gdyni, ale z drugiej strony mogą też być znakomitym elementem promocji Polski poza granicami, stąd prezentacja o mieście i mowa o naszych doświadczeniach – wyjaśnia prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Sesje dla przedstawicieli polskich instytucji prowadzą branżowi specjaliści o uznanej marce. Dodatkowo uczestnicy spotkania konsultacyjnego zwiedzili na miejscu gdyńskie Muzeum Emigracji. Za wydarzenie odpowiada Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.06.2018 13:30
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.06.2018 13:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona