Komunikaty dla mediów

Poznaj kultury świata na Globaltice!

Ubiegłoroczna edycja Globaltiki, fot. Jan Ziarnicki

Ubiegłoroczna edycja Globaltiki, fot. Jan Ziarnicki

Inspirujący, kolorowy, wielowątkowy, poszerzający horyzonty – zbliża się Festiwal Kultur Świata Globaltica! W Gdyni przez kilka dni będą królować klimaty etno. Na scenie zabrzmi kilkunastu muzyków z egzotycznych zakątków świata, a w programie znajdzie się też miejsce na chwilę dla ekologii, literatury, sztuki czy rękodzieła.

Trudno znaleźć lepsze miejsce do zachwycenia się różnorodnością świata, niż gdyński Festiwal Globaltica. Przed nami tegoroczna edycja tego wyjątkowego wydarzenia, którego głównym celem jest pokazywanie wielokulturowości oraz zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami.

Nowości na 15. rocznicę


Już 15. edycja to dla festiwalu powód do świętowania! Organizatorzy przygotowali kilka wyjątkowych wydarzeń wykraczających poza dotychczasową formułę. 17 lipca w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się koncert inaugurujący Globaltikę - w sali Warszawa zagra egipsko-francuskie Trio Abozekrys prezentujące ciekawe, jazzujące podejście do muzyki arabskiej. Po koncercie oficjalnie otwarta zostanie wystawa grafik autorstwa Piotra Pucyło, dyrektora artystycznego i współtwórcy Globaltiki od samego jej początku.

We współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza powstał także nowy projekt - Polish Showcase Day at Globaltica. Starannie wyselekcjonowane polskie zespoły folkowe zaprezentują się w czwartek, 18 lipca na dwóch scenach festiwalowych. W showcase wezmą udział delegaci najważniejszych festiwali, targów oraz mediów poświęconych muzyce świata, m.in. WOMEX, Roskilde czy magazynu Songlines.

Podczas głównej części festiwalu w Parku Kolibki wystąpią m.in. Boban Marković - król bałkańskich trębaczy z orkiestrą, diwa współczesnej muzyki tureckiej - Gaye Su Akyol, Bombino - tuareski gitarzysta zwany “Hendriksem Sahary”, legenda ghanijskiego highlife’u - Gyedu-Blay Ambolley czy Ladama - pełne energii aktywistki z Ameryki Łacińskiej.



Nie tylko muzyka


Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film. Odbędą się spotkania z pisarzami, autorytetami, zajęcia dla dzieci, wystawy. W tym roku uczestnicy imprezy spotkają się m.in. z autorami reportaży o Nepalu, Birmie i Ameryce Łacińskiej, podyskutują o kryzysie klimatycznym i sposobach na jego rozwiązanie, a w specjalnym, psychologicznym programie “Strefa Zasilania Umysłu” skupią się na relacjach międzyludzkich w zmieniającym się świecie.

Eco Globaltica


Globaltica to miejsce, w którym budujemy świadomy i unikatowy sposób patrzenia na otaczającą nas świat, który powinien być wolny od międzykulturowych uprzedzeń i stereotypów.

Tym razem otwieramy się na nowe, trudne tematy związane z ekologią, ochroną środowiska oraz zmianami klimatu. Będziemy w trakcie debat rozmawiać o tym, jak te zmiany wpłyną na ludzi zamieszkujących globalne południe. Porozmawiamy o klimacie, ale również o śmieciach, o plastiku, o modzie na Zero Waste, o ostatnim raporcie IPCC, o aktualnych doniesieniach, a nawet o upałach i pustynniejącej Polsce.

Tegorocznej edycji będzie towarzyszyła strefa ekologiczna, do której zapraszamy naukowców, działaczy społecznych, aktywistów i wolontariuszy związanych z m.in. Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym, Strajkiem dla Ziemi (Earth Strike PL) oraz Trójmiejskim Protestem Klimatycznym.

Więcej informacji tutaj.

Pociąg do podróży


To łącznie cztery wyjątkowe spotkania z autorami, których podróże stały się inspiracją do napisania książek i podzielenia się historią swoich przygód z innymi. W festiwalowym namiocie przez cztery dni trwania imprezy pojawią się Magdalena Gołębiowska–Śmiałek, Lila Poszumska i Arek Wójcik, Grzegorz Stern oraz Piotr Strzeżysz.

Program spotkań tutaj.

Globaltica Kids


Chcesz, żeby twoje dziecko też uczestniczyło w Globaltice? Nie ma problemu – organizatorzy przygotowali dla najmłodszych ciekawy program w strefie Globaltica Kids. To między innymi warsztaty podróżnicze i plastyczne, a także strefa sensoryczna, tworzenie zabawek z materiałów recyklingowych, a nawet… zajęcia z jogi dla dzieci. Znajdzie się też chwila na rzeźbiarstwo.

Pełen program zajęć tutaj.

Stefa Zasilania Umysłu


Strefa Zasilania Umysłu to specjalna strefa, w której słuchacze mogą uczestniczyć w warsztatach i prezentacjach o tematyce związanej psychologią i socjologią, posłuchać ciekawych informacji, pozyskać wiedzę, porozmawiać bez agresji na nurtujące tematy społecznie bez względu na odmienne przekonania.

Tegoroczne hasło przewodnie to: „Czy zauważamy przemiany w zasadach regulujących relacje międzyludzkie?”. W czasie zajęć skupimy się na tym, jak ludzka psychika reaguje na dynamikę zmian oraz jak akceptuje zjawisko różnorodności każdego z nas. Warsztaty prowadzone będą przez praktyków i wybitnych ekspertów zajmującymi na co dzień obszarem jakości naszych relacji.

Więcej tutaj.

Cinema Globaltica


Czasami obraz mówi więcej niż tysiące słów. Tak jak niezwykłe historie, które zatrzymano w filmowych kadrach. W festiwalowym kinie będzie można zobaczyć między innymi opowieść o Badjao - społeczności nomadów morza, ludzi-ryb, film o chłopcu żyjącym z rodzicami na mongolskim stepie, filmowy portret Antoniny Santiago Amador, zwanej „La Chana”, legendarnej cygańskiej tancerki, jednej z największych gwiazd flamenco czy dokument muzyczny o Adama Drame, afrykańskim muzyku, mistrzu bębna djembe. Większość projekcji odbędzie się w klimatycznej Starej Wozowni.

Więcej tutaj.

Miasteczko Społeczne


W tym roku w Miasteczku Społecznym niebywale zróżnicowane stoiska. Jak zawsze wielu wystawców komercyjnych z ich pięknymi rękodzielniczymi wyrobami, dzięki którym ubierzecie się od stóp do głów. Będą dostępne różnego typu ubrania, starannie wykonane buty oraz wiele różnorodnych dodatków- biżuteria, torby i inne akcesoria.

Znajdzie się również coś dla duszy, czyli obrazy, ozdoby do domu, książki i wiele innych. Ciało nie zostanie pominięte - dla niego czekają naturalne kosmetyki i mydła, a także powraca wytęskniony tatuaż z henny! A do tego nie zabraknie pachnącego orientem kramu. Będą też fundacje, które przedstawią swoje misje oraz zaprezentują wyroby podopiecznych.

Lista wystawców tutaj.

Galeria Klif


W ramach Festiwalu Globaltica w Galerii Klif (al. Zwycięstwa 256) trwa też wystawa festiwalowych plakatów. Będzie dostępna do końca tego miesiąca, a jej główna część jest umieszczona na parterze przy fontannie. Autorem prezentowanych prac jest także Piotr Pucyło.

W Galerii Klif odbędą się również festiwalowe warsztaty dla dzieci. W czwartek, 18 lipca będą to „Rytmy ziemi” – zajęcia ukazujące niezwykły świat bębnów i egzotycznych instrumentów perkusyjnych. Każdy z uczestników stanie się członkiem „Orkiestry Perkusyjnej”. Z kolei w piątek, 19 lipca, dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach „Owady i węże”, podczas których stworzone zostaną barwne eko-zwierzaki.

Dojazd


Osoby wybierające się na festiwal organizatorzy zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej ZKM: przystanek Kolibki 01, linie: S, 21, 31, 710, SKM: Stacja Gdynia Orłowo i rowerów. Dla uczestników festiwalu zostaną też podstawione autobusy w kierunku Gdynia Główna i Gdańsk Oliwa. Odjazd autobusów z przystanków po obu stronach al. Zwycięstwa.

Lata kulturowych przeżyć


Festiwal odbywa się od 2005 roku w Gdyni. W ciągu dotychczasowych edycji wystąpili tacy artyści, jak chociażby Sinead O’Connor, Fanfare Ciocarlia, Goran Bregović, Mahotella Queens. Przez lata organizatorzy wypracowali markę festiwalu przyjaznego uczestnikom, kameralnego i przyciągającego ludzi głodnych nowych wrażeń. Wielu festiwalowiczów kupuje bilety w ciemno, zanim jeszcze ogłoszeni zostaną pierwsi wykonawcy.

Uczestnicy nie zobaczą muzycznych tradycji w „muzealnej” formie - zobaczą raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdą te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie.

Główne wydarzenia festiwalowe zlokalizowane są w zabytkowym Parku Kolibki w Gdyni – to przestronna łąka otoczona drzewami, położona nad samym morzem, a jednocześnie znajdująca się przy głównej arterii na granicy Gdyni i Sopotu. Nieodłączną częścią każdej edycji festiwalu są również kameralne koncerty w zabytkowej Starej Wozowni.

Festiwal Kultur Świata Globaltica (Globaltica World Cultures Festival 2019) odbędzie się od 17 do 21 lipca. W sprzedaży są dwu- i trzydniowe karnety, karnety z polem namiotowym oraz bilety jednodniowe - więcej tutaj.

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie www.globaltica.pl.

Plakat festiwalu, mat. prasowe

  • ikonaOpublikowano: 15.07.2019 15:40
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.07.2019 15:52
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także