Komunikaty dla mediów

R@port wystartował

Festiwal R@port startuje 19 maja. W jego ramach będzie można zobaczyć m.in. spektakl

Festiwal R@port startuje 19 maja. W jego ramach będzie można zobaczyć m.in. spektakl "Widnokrąg" //fot. Krzysztof Bieliński

W Gdyni trwa wielkie teatralne święto. Ruszyła 14. edycja Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Publiczność obejrzy podczas niej siedem spektakli konkursowych. Na koniec jury wybierze najlepszy z nich. Będą też dwa przedstawienia pozakonkursowe. Inauguracja festiwalu odbyła się w niedzielę, 19 maja na scenie YMCA. Wydarzeniu towarzyszy finał 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Laureatów  R@portu i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 26 maja.

R@Port to najważniejszy polski festiwal, prezentujący spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna.
 
Gdynia staje do R@portu po raz 14., co stało się już naszą tradycją. To prawdziwe święto teatru współczesnego. Po pierwsze: to okazja do przyjrzenia się najbardziej wartościowym produkcjom teatralnym ze wszystkich scen polskich, swoisty raport za roku 2018. Po drugie: R@Port jest miejscem, w którym spotykają się – współczesna polska literatura ze współczesnym polskim teatrem. Jest mi niezmiernie miło zaprosić Państwa na 14. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port – mówiła podczas otwarcia festiwalu Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
 
Festiwal otworzył, 19 maja o godz. 18.00, pokaz jednego z konkursowych spektakli. Była to „Wierna wataha” Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak. Sztuka ta znalazła się w finale zeszłorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. To jednak nie koniec wrażeń. W inauguracyjny wieczór odbył się również pokaz pozakonkursowego przedstawienia „Curko moja ogłoś to” – rytmizowanego biuletynu z wystawy Marii Wnęk. To monodram Magdaleny Drab. Jego scenariusz opiera się  na motywach obrazów Marii Wnęk z kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich oraz Leszka Macaka. Pierwszy spektakl zaprezentowano na scenie YMCA, drugi na małej scenie Teatru Miejskiego w Gdyni.

Joanna Zielińska - przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta podczas otwarcia festiwalu R@port // fot. Małgorzata Omachel-Kwidzińska
 
W kolejnych dniach teatralna machina rozkręci się jeszcze bardziej. Będzie można zobaczyć jeszcze sześć spektakli konkursowych. To: „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer, „Wieloryb” Romualda Wiczy-Pokojskiego na podstawie książki Jerzego Limona w reżyserii Jacka Głomba, „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina, „Wałęsa w Kolonos” Jakuba Roszkowskiego w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, „Lwów nie oddamy” Katarzyny Szyngiery, Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego w reżyserii Katarzyny Szyngiery oraz „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego.
 
Festiwal zakończy się 26 maja pozakonkursowym spektaklem „Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna” Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka.
 
Pokazy będą się odbywać w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni lub na scenie YMCA. Wyjątek to prezentacja „Wieloryba”. Została ona zaplanowana 21 maja w Teatrze Miniatura w Gdańsku.
 
Konkursowe spektakle oceni jury festiwalu w składzie: Małgorzata Bogajewska, Małgorzata Jarmułowicz oraz Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Wyłoni ono najlepszą sztukę tegorocznej edycji. Zwycięzca otrzyma nagrodę Grand Prix. Swojego faworyta wybierze również publiczność. Zasady głosowania przez widzów są proste. Jeśli spektakl, który obejrzeli im się spodobał, wystarczy przy wyjściu wrzucić bilet, wejściówkę czy zaproszenie do urny. Wygra spektakl, który będzie miał lepszą proporcję wrzuconych głosów w stosunku do miejsc.

Pełny program festiwalu jest dostępny tutaj.

fot. Małgorzata Omachel-Kwidzińska
 
R@port jest połączony z finałem 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. To wyróżnienie co roku trafia do autora, który napisze najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną. Podczas festiwalu publiczność będzie mogła poznać wszystkie nominowane do niego sztuki, czyli: „Nasza Pani” Agnieszki Charkot w reżyserii Pawła Szkotaka, „Kilka obcych słów po polsku” autorstwa Michała Buszewicza w reżyserii Katarzyny Minkowskiej, „Siostry” Rafała Wojasińskiego w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, „Polskie rymowanki albo Ceremonie” autorstwa Andrzeja Błażewicza w reżyserii Ewy Rucińskiej oraz „Wojna dziecko matka”, którą napisał Tomasz Man, w reżyserii Wojciecha Farugi.
 
Stałym element festiwalu R@port jest też czytanie tekstów nominowanych do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Na każdy dzień przygotowano inną sztukę. Wszystkie czytania będą się odbywać o stałej porze – o godz. 16.45 – w Teatrze Miejskim w Gdyni. Dokładny harmonogram znajduje się tutaj.
 
Zwycięzcę 14. festiwalu R@port i laureata 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 26 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni. Wtedy też rozstrzygnięty zostanie VI Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje młodych krytyków teatralnych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.05.2019 10:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.05.2019 10:22
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także