Komunikaty dla mediów

Thomas Castrel z wizytą u prezydenta Gdyni

Na zdj. (od prawej): prezydent Wojciech Szczurek i Thomas Castrel, Przedstawiciel Generalny Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich // fot. Sławomir Okoń

Na zdj. (od prawej): prezydent Wojciech Szczurek i Thomas Castrel, Przedstawiciel Generalny Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich // fot. Sławomir Okoń

W czwartek, 24 czerwca prezydent Gdyni Wojciech Szczurek spotkał się Thomasem Castrelem, Przedstawicielem Generalnym Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich. I choć do tej pory miasto nie realizowała żadnych inicjatyw bezpośrednio we współpracy z rządem Flandrii – łączy nas wiele innych działań z Belgią.



Podczas czwartkowego spotkania w Urzędzie Miasta Gdyni poruszono wiele tematów dotyczących wspólnych działań. Rozmawiano między innymi o służbie zdrowia i polityce zdrowotnej w kontekście pandemii, gospodarce i zastosowanych w czasie koronawirusa rozwiązaniach, polityce dostępności projektów uniwersalnych pod kątem osób z niepełnosprawnością, dziedzictwie modernistycznym Gdyni oraz o instytucjach kultury, w tym o Muzeum Emigracji.

Region Flamandzki, nazywany również Flandrią, to od 1993 roku jeden z trzech regionów federalnych Belgii, położony w północnej części kraju i zamieszkany głównie przez ludność niderlandzkojęzyczną. Siedzibą parlamentu i rządu Regionu Flamandzkiego jest Bruksela. Największe miasta to: Antwerpia, Gandawa, Mechelen, Leuven, Hasselt i Brugia. 
 

Współpraca z Gdynią


Chociaż do tej pory Gdynia nie realizowała żadnych projektów bezpośrednio z rządem Flandrii, łączą nas inne wspólne przedsięwzięcia z Belgią. Są to między innymi:
 
  • Dni Polskie w Antwerpii w czerwcu 2018 roku, których głównym organizatorem była Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli. Gdynię reprezentowała wiceprezydent ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała. Impreza odbywała się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,
 
  • praktyki morskie – wymianę między studentami z Uniwersytetu Morskiego a studentami Hogere Zeevaartschool Antwerpen. Belgijska uczelnia od 2008 roku regularnie korzysta z żaglowca Dar Młodzieży i realizuje na nim rejsy szkoleniowe,
 
  • działalność Konsulatu Królestwa Belgii przy ul. Śląskiej 53 w Gdyni. Konsulem honorowym jest Janusz Jarosiński.
 
Na zdj. (od prawej): prezydent Wojciech Szczurek i jego gość Thomas Castrel, Przedstawiciel Generalny Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich. Fot. Sławomir Okoń
Na zdj. (od prawej): prezydent Wojciech Szczurek i jego gość Thomas Castrel, Przedstawiciel Generalny Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich, fot. Sławomir Okoń

Współpraca z Polską


Od 1994 roku Polska i Flandria prowadzą ścisłą współpracę dzięki podpisaniu umowy generalnej – pierwszej, jaką Flandria zawarła z partnerem zagranicznym. Dotyczy ona szerokiego zakresu dziedzin, takich jak: kultura, ochrona zdrowia, handel, język, edukacja pamięci i polityka młodzieżowa. W jej realizację zaangażowanych jest wiele podmiotów: departamenty rządowe, instytucje edukacyjne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, kluczowi gracze w dziedzinie kultury oraz partnerzy prywatni.
 
Polska była jednym z pierwszych dużych beneficjentów Flamandzkiego Programu Współpracy z Europą Środkową i Wschodnią. 
 
Kilka flamandzkich miast i gmin, takich jak Gandawa i Mechelen, utrzymuje bliskie kontakty z Polską poprzez aktywne partnerstwo miast, działania w sferze kultury czy współpracy portowej.
 
Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii w Warszawie jest odpowiedzialne za wszelkie oficjalne kontakty dotyczące władz flamandzkich w Polsce i trzech krajów bałtyckich: Estonii, Łotwy i Litwy. Biuro Flandryjskich Inwestycji i Handlu (TFI) z oddziałami w Warszawie i Poznaniu wspiera prowadzenie inwestycji we Flandrii i państwowych flamandzkich firmach eksportowych.
 
W kwietniu 2018 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Ministerialnej Transportu Śródlądowego, zorganizowanej we Wrocławiu przez Europejską Komisję Gospodarczą i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podpisano deklarację „Żegluga śródlądowa w globalnym otoczeniu”. Określa ona szereg strategicznych działań mających na celu poprawę konkurencyjności żeglugi śródlądowej na całym świecie i stworzenie zrównoważonej przyszłości dla tego sektora.
 
Od 1992 roku Europa Środkowo-Wschodnia jest priorytetowym regionem partnerskim we flamandzkiej polityce zagranicznej wszystkich kolejnych rządów Flandrii. Dzięki nawiązanym sieciom i kontaktom z państwami bałtyckimi, a także w celu budowania trwałej akceptacji i zaufania, Flandria zdecydowała o włączeniu Estonii, Łotwy i Litwy do obszaru działania Przedstawicielstwa Flandrii.

  • ikonaOpublikowano: 24.06.2021 12:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.06.2021 13:29
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona