Komunikaty

Traffic Design nagrodzony

Wręczenie Nagrody im. Jerzego Regulskiego // fot. Andrzej Chomczyk
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało główną nagrodą im. J. Regulskiego w kategorii Aktywność Obywatelska Stowarzyszeniu Traffic Design.

Była to II edycja prestiżowej nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Uroczystość wręczenia nagród za rok 2017 odbyła się wczoraj w Pałacu Staszica w Warszawie.

Rozpoczynając działalność w 2011 roku, nie przypuszczaliśmy, że pewnego dnia zostaniemy uhonorowani przez PAN i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Nagrodę im. Jerzego Regulskiego, przyznawaną przez szanowane autorytety ze świata nauki, traktujemy jako dowód uznania dla zmian, które zaszły w linii programowej Festiwalu Traffic Design – mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia.

Traffic Design jest organizacją pozarządową działająca na rzecz poprawy stanu przestrzeni publicznej oraz edukacji kulturalnej i artystycznej. Wśród głośnych projektów zrealizowanych przez nich w 2017 r. należy wymienić m.in. odmalowanie bloku przy ul. Lelewela 7-9, metamorfozę budynku żłobka „Niezapominajka” i zrealizowaną ostatnio, w Warszawie, czwartą edycję projektu Re:design, w ramach którego powstało 12 nowych szyldów dla zakładów rzemieślniczych z Pragi Północ.

Odbywający się od 7 lat gdyński festiwal zmienia formułę - z corocznej imprezy  na organizowane co dwa lata bienalle. Zapowiedzią metamorfozy była pilotażowa edycja Festiwalu Traffic Design 6.5, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku.

- Z wydarzenia skupionego na tworzeniu murali rozwinęliśmy się w kierunku projektowania metaloplastyki, tworzenia przyjaźniejszej przestrzeni publicznej, walki z pastelozą czy edukowania odbiorców w temacie detalu architektonicznego. Mamy nadzieję, że nagroda zwiastuje udany rok, ponieważ już na przełomie sierpnia i września w Gdyni odbędzie się pierwsza odsłona naszego biennale sztuki w przestrzeni publicznej – zapowiada Domańska.

Oprócz nagrody dla Traffic Design Kapituła uhonorowała: Miejską Pracownię Urbanistyczną w Łodzi, prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, Stowarzyszenie Świdnik Miasto dla Rowerów oraz architekta Janusza Sepioła.

Patron nagrody Profesor Jerzy Regulski był inicjatorem odbudowy samorządów lokalnych w Polsce po 89 r. oraz założycielem i wieloletnim prezesem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Obojętne nie były mu także kwestie związane z urbanistyką i polityką przestrzenną. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich.
  • Wręczenie Nagrody im. Jerzego Regulskiego // fot. Andrzej Chomczyk
  • Wręczenie Nagrody im. Jerzego Regulskiego // fot. Andrzej Chomczyk
  • Wręczenie Nagrody im. Jerzego Regulskiego // fot. Andrzej Chomczyk