Komunikaty dla mediów

Uniwersytet przygotuje dokumentację dla Portu Zewnętrznego

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jerzy Gwizdała (z lewej) i prezes ZMPG Adam Meller (w środku) po podpisaniu umowy na opracowanie dokumentacji środowiskowej dla Portu Zewnętrznego, fot. Tadeusz Urbaniak / www.port.gdynia.pl

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jerzy Gwizdała (z lewej) i prezes ZMPG Adam Meller (w środku) po podpisaniu umowy na opracowanie dokumentacji środowiskowej dla Portu Zewnętrznego, fot. Tadeusz Urbaniak / www.port.gdynia.pl

Postawiono konkretny krok w kierunku budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni. Dokumentację środowiskową dla dużej inwestycji Portu Gdynia opracuje Uniwersytet Gdański. Badania przyrodnicze mają przede wszystkim sprawdzić wpływ na obszar Natura 2000 i będą trwały przez najbliższy rok.

Wykwalifikowani pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego zajmą się badaniem i analizą warunków środowiskowych dla jednej z największych inwestycji Portu Gdynia. Przez najbliższych dwanaście miesięcy będzie opracowywana dokumentacja dla Portu Zewnętrznego, a później możliwa ma być już sama budowa. W tym tygodniu przedstawiciele zarządu gdyńskiego portu podpisali umowę z przedstawicielami uczelni.

– To pierwsza umowa z serii umów, w tej chwili mówimy o umowie, która będzie określała warunki środowiskowe przyszłego Portu Zewnętrznego. To terminal kontenerowy głębokowodny z możliwością obsługiwania wszystkich największych statków, które tutaj są w stanie dotrzeć. Zakładając, że w terminalu będzie pracować około 700-800 osób, to wygeneruje w całym obszarze kraju co najmniej kilkanaście tysięcy miejsc pracy – mówi Adam Meller, prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Pracownicy uniwersytetu w dokumentacji mają odpowiedzieć na pytania o wpływ budowy Portu Zewnętrznego na obszary sieci Natura 2000. Zakres analiz obejmuje inwentaryzację awifauny (ptaków) przebywającej w obszarze Natura 2000 Zatoka Pucka, ichtiofauny (ryby) oraz organizmów bentosowych żyjących na dnie akwenu przeznaczonego pod tę inwestycję. Nad opracowaniem będą czuwać nie tylko oceanografowie, ale też między innymi prawnicy czy pracownicy Wydziału Zarządzania UG.

Planowany zarys Portu Zewnętrznego w Gdyni, mat. prasowe / www.port.gdynia.pl

Przypomnijmy, że Port Zewnętrzny będzie przedłużeniem Nabrzeża Śląskiego i ma sięgać na ponad 1,5 kilometra w głąb morza. Jego nabrzeże o długości 1,5 kilometra da możliwość jednoczesnego zacumowania trzech statków o długości nawet 490 metrów. Na końcu Portu Zewnętrznego planowany jest terminal LNG z elektrownią gazową, który m.in. ma umożliwiać bunkrowanie statków. Projekt zakłada także budowę barki przystosowanej do bunkrowania gazem LNG innych jednostek. Wszystko po to, żeby znacząco zwiększyć obroty i ilości przeładowanych towarów w Porcie Gdynia. Szacowany termin zakończenia budowy to rok 2028.

ikona

Zobacz także