Komunikaty dla mediów

Zmieniają Gdynię – zobacz program Biennale Traffic Design

Biennale Traffic Design potrwa od 30 sierpnia do 15 września, fot. materiały prasowe

Biennale Traffic Design potrwa od 30 sierpnia do 15 września, fot. materiały prasowe

Zaczynali od malarstwa wielkoformatowego i projektów streetartowych. Teraz rozszerzają pole swojej działalności na detale architektoniczne, odnawianie elewacji i porządkowanie przestrzeni publicznej. Prezentujemy program zbliżającego się Biennale Traffic Design.

Dotychczasowe sześć edycji festiwalu Traffic Design w dużej mierze zmieniło miejską przestrzeń i sposób jej postrzegania przez samych mieszkańców. Jednak to tegoroczna odsłona będzie przełomowa. Zmieni się formuła wydarzenia i obszar działań.

- Odchodzimy od projektów, z którymi jesteśmy kojarzeni, czyli od muralizmu i realizacji z obszarów street artu. Tegoroczne Biennale Traffic Design to wydarzenie będące wynikiem naszych poszukiwań i refleksji nad sztuką, estetyką i projektowaniem w mieście — mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.

- W tym roku spróbujemy odpowiedzieć na potrzebę indywidualizacji i poprawy wizerunku powojennych bloków mieszkalnych. Frontowa elewacja jednego ze śródmiejskich budynków zostanie odmalowana według projektu Jacka Rudzkiego, z uwzględnieniem rysunku architektonicznego, zastosowaniem stonowanych barw. Elementem artystycznym i dekoracyjnym będzie minimalistyczny wzór graficzny naniesiony na ścianę – dodaje Jacek Wielebski, kurator Biennale i założyciel stowarzyszenia.

Biennale Traffic Design to przede wszystkim realizacje w przestrzeni miejskiej obejmujące m.in. rzeźbę architektoniczną, sgraffito (technika dekoracyjna stosowana na ścianach budynków), instalacje artystyczne czy odnawianie elewacji budynków. Docelowo metamorfozę przejdzie siedem lokalizacji na terenie miasta. Dotychczas poznaliśmy cztery z nich: Bar Mleczny Słoneczny, budynek przy ul. Zygmunta Augusta 4, łącznik między YMCĄ przy ul. Stefana Żeromskiego 26 a Wojewódzkim Zespołem Szkół Policealnych w Gdyni oraz budynek przy ul. Świętego Wojciecha 9.

Realizacje tworzą artyści zajmujący się grafiką projektową, ilustracją czy designem. Wśród nich znajdą się m.in. warszawskie studio UVMW, Jacek Rudzki znany jako Znajomy Grafik, Ula i Filip Tofil z SYFONSTUDIO, Robert Seikon, Vera King, Mikołaj Sałek oraz Oskar Zieta i Threedotstype.

Debaty, kino, warsztaty

Warsztaty graficzne dla architektów, gra miejska, warsztaty fotografii architektury oraz „Wspólne nie znaczy niczyje”, czyli zajęcia edukacyjne o przestrzeni publicznej dla dzieci - to tylko niektóre z okołofestiwalowych wydarzeń, jakie przygotowali organizatorzy.

- Chcemy zapoznać gdynian i środowisko trójmiejskie z głosami takich osób jak Grzegorz Piątek (architekt znany z aktywnych działań na rzecz przestrzeni publicznej), Tomasz Osięgłowski z biura projektowego Ultra Architects, które zasłynęło z odmalowania jednego z poznańskich powojennych bloków na stonowane barwy, czy Paweł Jaworski organizator akcji „Żywa Ulica”, której celem jest przywracanie przestrzeni pieszym. Będą oni jednymi z gości debaty organizowanej razem z Weekendem Architektury i szoł&tell, które odbędzie się 6 września w tuBAZIE — mówi Natalia Kaczor ze Stowarzyszenia Traffic Design

Program festiwalu

  • Impreza otwarcia — czwartek, 30 sierpnia, godz. 19.00.
  • Warsztaty fotografii architektury — sobota, 1 września, godz. 15.00.
  • Warsztaty dla dzieci (7-9 lat) - niedziela, 2 września, godz. 11.00-13.00.
  • Sekretne kino — wtorek, 4 września, godz. 19.00.
  • Szoł & tell — czwartek, 6 września, godz. 19.00.
  • Debata w ramach Weekendu Architektury — sobota, 8 września, 17.00.
  • Warsztaty graficzne dla architektów — sobota, niedziela, 8 i 9 września, godz. 9.00-17.00.
  • Sekretne kino – wtorek, 11 września, godz. 19.00.
  • SYFONSTUDIO w Barze Mlecznym Słonecznym – czwartek, 14 września, godz. 19.00.
  • Blok Party, czyli impreza zamknięcia – piątek, 15 września, godz. 17.00.
Biennale Traffic Design potrwa od 30 sierpnia do 15 września. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie stowarzyszenia lub na portalu społecznościowym Facebook.

ikona

Zobacz także