DLA MIESZKAŃCÓW

Jak załatwić sprawy w Urzędzie Stanu Cywilnego

Pomieszczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na pierwszym planie dwa drewniane krzesła. Na podłodze wzorzysty dywan. W tle drewniane meble.

Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni // fot. Kamil Złoch

06.11.2020 r.

Instytucje administracji publicznej dostosowują się do nowych rządowych wytycznych związanych z pracą zdalną. Wśród nich jest również Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni. Mieszkańcy będą w dalszym ciągu kompleksowo obsługiwani w pełnym zakresie spraw. Zmienia się jedynie forma ich załatwienia, ponieważ większość procedowana będzie online.


Aktualnie, z uwagi na stan epidemii, na wizytę w USC interesanci są umawiani jedynie w sprawach wymagających ich osobistego stawiennictwa. Należą do nich:
 • zawarcia małżeństwa w urzędzie,
 • zawarcia małżeństwa w kościele,
 • zawarcia małżeństwa za granicą,
 • uznanie ojcostwa (noworodek, dziecko poczęte),
 • oświadczenie o zmianie nazwiska pierwszego wspólnego dziecka pochodzącego z małżeństwa,
 • zmiana imienia/imion dziecka w terminie do 6 m-cy od dnia sporządzenia aktu urodzenia,
 • uznanie ojcostwa dziecka posiadającego już akt urodzenia (do 18 roku życia),
 • powrót do nazwiska wciągu 3 m-cy po rozwodzie.

Nie ma możliwości osobistego złożenia wniosku o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego, zaświadczenia o stanie cywilnym, zmianę imienia i nazwiska, sprostowanie lub uzupełnienie aktu stanu cywilnego czy transkrypcję aktów zagranicznych.

Wnioski w tych sprawach można złożyć:
 • elektronicznie - przez platformę e-PUAP (dla osób posiadających profil zaufany),
 • za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Stanu Cywilnego, al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia,
 • poprzez umieszczenie we wrzutni znajdującej się przy wejściu do Urzędu Miasta.
Mieszkańcy mogą również korzystać z paczkomatu InPost, który zlokalizowany jest przy Urzędzie Miasta od ul. Bema. Daje on możliwość złożenia wniosku o wydanie aktu stanu cywilnego i dokonanie transkrypcji zagranicznego aktu. Potem dokumenty, o które wnioskowano, wysyłane są przy pomocy InPostu.

Urodzenie dziecka można zgłosić jedynie elektronicznie. Aby to zrobić, należy skorzystać z platformy e-PUAP.

Rejestracja zgonów bieżących odbywa się bez wcześniejszego umówienia wizyty. Zgon można zarejestrować od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 15.00.

Telefonicznego umówienia wizyty wymaga natomiast złożenie dokumentów do ślubu kościelnego lub cywilnego oraz spraw związanych z uznaniem ojcostwa dziecka czy powrotem do nazwiska po rozwodzie. Rezerwacje wizyt prowadzi Gdyńskie Centrum Kontaktu pod numerem: 58 626 26 26.

Rejestracja (wpisy) zagranicznych dokumentów stanu cywilnego odbywa się drogą pocztową lub poprzez wrzucenie kompletu dokumentów do wrzutni.

Uroczystości zawarcia związku małżeńskiego będą odbywały się zgodnie z harmonogramem. Obecnie może w nich uczestniczyć maksymalnie 5 osób (w tym narzeczeni i świadkowie). Podczas ceremonii obowiązują wszystkie wytyczne sanitarne.