Regulamin Rady Pedagogicznej Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 35 w Gdyni

Art. 1.

Rada Pedagogiczna działa na podstawie Art. 40-43 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 wrzesnia 1991 r. (Dz.U. Nr 95 z dnia 25 października 1991 r. poz. 425 z późniejszymi zmianami) oraz Statutu Szkoły i niniejszego Regulaminu.
Art. 2.

Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem Szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadan dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
Art. 3.

Kompetencje i zadania Rady Pedagogicznej:

1. Do kompetencji Rady Pedagogicznej należy:

1. uchwalanie regulaminu swojej działalności,
2. zatwierdzanie planu pracy opracowanego przez Dyrektora Szkoły,
3. zatwierdzanie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,
4. podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych,
5. ustalanie organizacji wewnatrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,
6. podejmowanie uchwał w sprawie skreslenia z listy uczniów,
7. zatwierdzanie składu pocztu sztandarowego Szkoły na wniosek Samorządu Uczniowskiego,
8. zatwierdzania zmian w Statucie Szkoły,
9. przedstawiania wniosków w sprawie rocznego planu finansowego środków specjalnych i opiniowania planu finansowego Szkoły,
10. występowania do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad Szkoła z wnioskami o zbadanie i dokonanie oceny działalności Szkoły, jego Dyrektora lub innego nauczyciela zatrudnionego w Szkole; wnioski te mają dla organu charakter wiażący,
11. oceniania z własnej inicjatywy sytuacji oraz stanu Szkoły i wystepowania z wnioskami do Dyrektora, organu prowadzącego Szkołe oraz do Wojewódzkiej Rady Oświatowej, w szczególnosci w sprawie organizacji zajęc pozalekcyjnych i przedmiotów nadobowiązkowych.

2. Rada pedagogiczna ma prawo do:

1. opiniowania:
a. arkusza organizacyjnego Szkoły;
b. tygodniowego rozkładu zajęc;
c. projektu planu finansowego Szkoły;
d. wniosków Dyrektora Szkoły o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
e. kandydatów na stanowisko dyrektora w trybie art. 36a, ust. 4 ustawy o systemie oświaty;
f. kandydatów na stanowisko wicedyrektora i inne stanowiska kierownicze w trybie art. 37, ust. 1 ustawy o systemie oświaty; g. planu pracy Szkoły, projektów innowacji i eksperymentów
pedagogicznych oraz innych spraw istotnych dla Szkoły;

2. występowania do:
a. organu prowadzącego z umotywowanym wnioskiem o odwołanie z funkcji Dyrektora lub do Dyrektora o odwołanie nauczyciela z funkcji kierowniczej.

3. W przypadku wstrzymania przez Dyrektora Szkoły uchwały Rady Pedagogicznej sprawę rozstrzyga organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Art. 4.

Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest Dyrektor Szkoły.

Art. 5.

Przewodniczący Rady jest zobowiązany do:

a. realizacji uchwał Rady oraz analizowania stopnia ich realizacji,
b. tworzenia atmosfery życzliwości i zgodnego współdziałania wszystkich członków Rady w podnoszeniu poziomu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego Szkoły,
c. dbania o autorytet Rady, ochrony praw i godności nauczycieli,
d. zapoznawania Rady z obowiazującymi przepisami prawa szkolnego oraz omawiania trybu i form ich realizacji,
e. pobudzania nauczycieli do twórczej pracy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
f. powiadamiania z tygodniowym wyprzedzeniem o terminie i porządku posiedzeń Rady (nie dotyczy posiedzeń nadzwyczajnych).

Art. 6.

Członkami Rady Pedagogicznej sa wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole.

Art. 7.

Każdy członek Rady jest zobowiązany do:

a. współtworzenia atmosfery życzliwości i zgodnego współdziałania wszystkich członków Rady,
b. systematycznego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych,
c. przestrzegania postanowień Statutu Szkoły, zarzadzen Dyrektora Szkoły i niniejszego Regulaminu,
d. realizowania zadan dydaktycznych, wychowawczych i opiekunczych Szkoły oraz uchwał Rady także wtedy, kiedy zgłosił do niej swoje zastrzrżenia (głosował przeciw lub wstrzymał się od głosu),
e. czynnego i zdyscyplinowanego uczestnictwa we wszystkich zebraniach i pracach Rady oraz jej komisji, do których został powołany,
f. przestrzegania dyscypliny obrad podczas posiedzen Rady,
g. składania przed Rada sprawozdań z wykonania nałożonych zadań,
h. nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniach Rady, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Art. 8.

Zasady organizacyjne pracy Rady Pedagogicznej:

a. Rada pracuje w oparciu o zatwierdzony roczny plan pracy Szkoły oraz kalendarz danego roku szkolnego ustalony przez Dyrektora Szkoły,
b. Rada obraduje na zebraniach plenarnych oraz w powołanych przez siebie komisjach i zespołach (np. posiedzenie klasyfikacyjne). Komisje, której zadaniem jest przygotowanie materiałów lub analiza określonego problemu szkolnego, może powołać Dyrektor Szkoły z własnej inicjatywy.
c. zebrania Rady organizuje sie w czasie pozalekcyjnym,
d. Rada pracuje według zaplanowanego i zatwierdzonego porządku dziennego,
e. praca komisji, powołanej przez Radę, kieruje przewodniczący wybrany przez jej członków,
f. przewodniczący komisji informuje Radę o wynikach jej pracy formułując wnioski, które zatwierdza Rada,
g. zebrania Rady Pedagogicznej organizowane są z inicjatywy Dyrektora Szkoły, organu prowadzącego szkołę lub co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej w terminie 14 dni od daty wpłyniecia wniosku.

Art. 9.

Zasady i tryb podejmowania uchwał przez Radę Pedagogiczną:

a. Rada podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym podczas zebrań plenarnych zwykła większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków. Tajność głosowania może uchwalić Rada zwykła większością głosów. Głosowanie nad sprawami osobowymi członków Rady odbywa się w sposób tajny.
b. wniosek może zgłosić każdy członek Rady,
c. analizy zgłoszonych wniosków dokonuje komisja wniosków i uchwał, powoływana podczas każdego posiedzenia, która przygotowuje projekt uchwały,
d. projekt uchwały przedstawia Radzie przewodniczący komisji wniosków i uchwał,
e. Przewodniczący Rady przeprowadza głosowanie nad uchwałą,
f. uchwały Rady obowiazują wszystkich pracowników szkoły i uczniów,
g. Dyrektor Szkoły wstrzymuje wykonanie uchwały podjętej niezgodnie z obowiazującymi przepisami, o czym niezwłocznie powiadamia organ prowadzący szkołę, który uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa. Decyzja organu prowadzącego szkołę jest ostateczna.

Art. 10.

Obecność na posiedzeniach Rady Pedagogicznej jest obowiązkowa. W sytuacjach wyjątkowych Dyrektor Szkoły może zwolnić Członka Rady z udziału w posiedzeniu. Za nieusprawiedliwioną nieobecność podczas posiedzenia Dyrektor Szkoły obniża nauczycielowi dodatek motywacyjny. Dyrektor Szkoły dwukrotnie w ciagu roku dokonuje analizy nieobecności
nauczycieli podczas posiedzeń Rady.

Art. 11.

Zasady sporządzania dokumentacji Rady Pedagogicznej:

a. z zebrania Rady oraz zespołu i komisji sporządza się protokół, który w terminie do 10 dni od daty zebrania wpisuje się do księgi protokołów Rady,
b. protokół podpisuje Przewodniczący obrad i protokolant,
c. członkowie Rady zobowiązani są w terminie do 14 dni od sporządzenia protokołu do zapoznania się z jego trescią i pisemnego zgłoszenia ewentualnych poprawek Przewodniczącemu Rady. Rada na następnym zebraniu decyduje o wprowadzeniu zgłoszonych poprawek do protokołu. Członkowie nieobecni na posiedzeniu podpisują się pod protokołem po jego przeczytaniu.
d. księgi protokołów są podstawowym dokumentem działalności Rady Pedagogicznej i jej komisji,
e. zesznurowaną, opieczętowana i podpisana przez Dyrektora Szkoły ksiegę zaopatruje się w klauzulę "Ksiega zawiera .... stron i obejmuje okres pracy Rady Pedagogicznej od dnia .... do dnia ...."
f. księgi protokołów udostępniane są między innymi zatrudnionym nauczycielom, upoważnionym przedstawicielom organu prowadzącego szkołe oraz sprawującego nadzór nad szkołą. Decyzja o udostepnianiu księgi protokołów należy do kompetencji Dyrektora Szkoły i jest uwarunkowana odrębnymi przepisami.

Art. 12.

Wyboru przedstawicieli Rady Pedagogicznej do Rady Szkoły (jeśli zostanie utworzona) oraz do komisji przewidujących taki udział dokonuje się według trybu przewidzianego w Statucie Szkoły.

Art. 13.

Nauczyciele reprezentujacy Radę Pedagogiczną w innych organach lub komisjach są zobowiazani do reprezentowania na jej forum opinii uzyskiwanych podczas plenarnych posiedzeń Rady Pedagogicznej.

Art. 14.

Zmiany w niniejszym Regulaminie są dokonywane w trybie przewidzianym dla podejmowania uchwał Rady Pedagogicznej.

Art. 15.

Regulamin wchodzi w żcie z dniem uchwalenia. Regulamin został uchwalony przez Radę Pedagogiczną w dniu 29 października 2002r.

Dyrektor szkoły