Gdynia Buduje

Park Centralny - rusza budowa

Symboliczne pierwsze łopaty na placu budowy Parku Centralnego w Gdyni, od lewej Markos Pagudis - prezes Agencji Rozwoju Gdyni, Marek Łucyk - pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. realizacji projektów strategicznych, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i Kamil Rozmus - przedstawiciel wykonawcy, Roka Budownictwo, fot. Kamil Złoch

Symboliczne pierwsze łopaty na placu budowy Parku Centralnego w Gdyni, od lewej Markos Pagudis - prezes Agencji Rozwoju Gdyni, Marek Łucyk - pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. realizacji projektów strategicznych, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i Kamil Rozmus - przedstawiciel wykonawcy, Roka Budownictwo, fot. Kamil Złoch

Pierwsza łopata początkująca budowę Parku Centralnego z parkingiem podziemnym na 270 samochodów już wbita. Rozpoczął się pierwszy etap inwestycji zlokalizowanej między ul. Tetmajera, Legionów i aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolejne dwa etapy przedsięwzięcia – które swoim zasięgiem obejmie tereny aż do ul. Świętojańskiej zostaną zrealizowane do końca 2020 roku.

Realizację inwestycji poprzedziło sporządzenie przez Biuro Ogrodnika Miasta szczegółowej inwentaryzacji zieleni, a także konsultacje społeczne oraz konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budowy Parku Centralnego. Zwycięzcą konkursu została pracownia architektoniczna Arch-Deco z Gdyni, której zostało zlecone wykonanie projektu. W drodze przetargu wyłoniony został generalny wykonawca I etapu inwestycji, którym została firma Roka Budownictwo Sp. z o.o. ze Starogardu Gdańskiego.

Pierwotnie obszar Parku Centralnego miał kończyć się na ul. Legionów.

- O poszerzenie terenu o obszar zlokalizowany pomiędzy ul. Legionów z Tetmajera wnioskowali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy właśnie od tej części, której pomysłodawcami byli sami mieszkańcy rozpocząć prace. Liczę, a wręcz jestem przekonany, że to miejsce zyska nowe życia i stanie się przestrzenia spotkań i wypoczynku gdynian. Pierwszy etap jest dedykowany wyciszonemu, spokojniejszemu odpoczynkowi, także seniorom. Jest tutaj wiele pięknych drzew, wszystkie oczywiście są wkomponowane w projekt. Wykorzystamy też cień, na co często zwracają uwagę seniorzy, którzy chcą odpoczywać częściej w miejscach zacienionych. Stworzymy tu miejsca spotkań, przestrzenie do tego, aby to miejsce mogło być atrakcyjnym elementem zatrzymania się - wyjaśnia prezydent Szczurek.


Pierwszy etap


Pierwszy etap inwestycji obejmuje obszar dedykowany spokojnej rekreacji. W tej części parku zaprojektowano miejsce do wypoczynku oraz działań integrujących osoby starsze: tor do gry w bule, stoliki do gry w szachy. Wykorzystując rzeźbę terenu zaprojektowano siedziska wtopione w skarpę oraz kliny zieleni. Zamierzeniem jest stworzenie miejsca atrakcyjnego krajobrazowo oraz funkcjonalnie dla wszystkich grup wiekowych. Siedziska zespolone z zielenią, w dużej części wystawione na ekspozycję słońca będą dobrym dopełnieniem dla spokojnej rekreacji.

Teren, który będzie obejmował pierwszy etap, wiz. Arch-Deco
Wizualizacja Parku Centralnego w Gdyni, Arch-Deco

- Na obszarze Parku Centralnego dominować będzie funkcja rekreacyjna. Przestrzeń zostanie zorganizowana tak, by w jak największym stopniu zachować istniejący drzewostan. Jednocześnie planowane są nowe nasadzenia. Urządzony zostanie też duży trawnik jako miejsce do piknikowania, leżenia i spędzania czasu na powietrzu. Będzie dużo ławek, stolików i przysiadków – wymienia Marek Łucyk, pełnomocnik prezydenta ds. projektów strategicznych. - W części między ul. Legionów a Tetmajera znajdzie się tor do gry w bule. Pojawią się dwie toalety publiczne, niewielki punkt gastronomiczny oraz pawilon dla obsługi parku, w którym również znajdzie się punkt gastronomiczny. Park zostanie dobrze oświetlony i będzie monitorowany, by można z niego bezpiecznie korzystać także po zmroku.

Na terenie parku wzdłuż ścieżek znajdzie się szereg ławek, ustawionych tak by część z nich była w cieniu, a część na słońcu, powstanie również zacieniona zielenią altanka (tzw. ciennik), w której będzie można usiąść Powstanie tu również miejsce aktywności seniora. Nasadzenia drzew oraz krzewów pozwolą na zacienianie miejsc, w których ustawione zostaną urządzenia sportowe dla osób starszych. Cała przestrzeń zyska nową atrakcyjną zieleń.

W centralnej części zaprojektowano strefę doświadczeń sensorycznych. Zróżnicowany materiał ścieżek spacerowych ma na celu wyostrzenie zmysłu czucia głębokiego. Punkty ogrodnicze są dopełnieniem ścieżek sensorycznych dla doświadczenia dotyku, smaku oraz zapachu.

Na terenie tej części parku zostanie także wykonany wybieg dla psów z urządzeniami treningowymi dla czworonogów.

Park Centralny powstanie etapami


Cała inwestycja zlokalizowana pomiędzy al. Marszałka Piłsudskiego, ul. Świętojańską i Tetmajera zostanie zrealizowana w ciągu trzech lat.

Oprócz parku miejskiego z nową atrakcyjną zielenią znajdą się tu spory staw, ścieżki dla biegaczy i rolkarzy, punkty gastronomiczne, zaś zimą czynna będzie ślizgawka. W parku zostaną wydzielone strefy: ciszy, wypoczynku i rekreacji. Ważną część projektu stanowić będzie parking podziemny na 270 samochodów z wjazdem od ul. Partyzantów.

Tak ma wyglądać cały Park Centralny w Gdyni, wiz. Arch-Deco
Wizualizacja Parku Centralnego w Gdyni, Arch-Deco

Prace budowlane będą podzielone na trzy etapy. Pierwszy dotyczy obszaru pomiędzy ul. Legionów i Tetmajera, drugi obejmie obszar pomiędzy ul. Legionów i pawilonem przy istniejącym skateparku, a trzeci - między pawilonem a ul. Świętojańską.

- Etap, który rozpoczynamy dzisiaj planowo ma zakończyć się na początku lipca 2019 roku. W tej chwili kończymy dokumentację etapu drugiego, który będzie realizowany pomiędzy ulicą Legionów, a obecnym skateparkiem. Trzeci etap jest od skateparku aż do ulicy Świętojańskiej, w tym przypadku dokumentacja powstaje w tej chwili, dlatego zakładamy, że na wiosnę rozpocznie się realizacja drugiej części, a w trakcie przyszłego roku trzeciej. Wszystko powinno być ukończone do końca 2020 roku - wyjaśnia Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni.

W ramach projektu zostanie przebudowany także sąsiadujący z parkiem układ drogowy. Zostanie zlikwidowany parking przed Urzędem Miasta. W jego miejscu powstanie przyjazny dla oka i spacerów teren zielony z wysokimi drzewami, tak by rośliny oddzielały wizualnie i akustycznie park al. Marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej, oraz zbiornik wodny wraz z fontannami. Niecka zbiornika w okresie zimowym pełnić będzie funkcję ogólnodostępnego lodowiska.

Nowy wielkomiejski park stanie się miejscem odpoczynku dla całych rodzin, w tym również miłośników aktywniejszych form spędzania wolnego czasu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.10.2018 15:03
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.07.2019 12:45
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona

Zobacz także