Gdynia Buduje

Potok Wiczliński będzie cieszył mieszkańców

Potok Wiczliński/fot. Michał Miegoń, Inne szlaki

Potok Wiczliński/fot. Michał Miegoń, Inne szlaki

Ruszyły prace w ramach I etapu inwestycji „Odtworzenie Potoku Wiczlińskiego wraz z budową zbiorników retencyjnych”. Będą prowadzone na obszarze ok. 2 hektarów. Rozpoczęło się przygotowanie terenu pod inwestycję.
 
Intensywna urbanizacja Wiczlina i Chwarzna i związane z nią utwardzenie gruntów poważnie ograniczyło możliwości retencyjne tego terenu. „Odtworzenie Potoku Wiczlińskiego wraz z budową zbiorników retencyjnych” to zadanie służące ochronie zasobów wodnych oraz ludzi i mienia przed powodzią. Umożliwi odwodnienie intensywnie rozwijających się terenów Gdyni Zachód i przywróci Potokowi Wiczlińskiemu walory przyrodnicze i krajobrazowe.
Znany dziś tylko z nazwy przystanku ciek ma popłynąć na całej długości. Zasilą go również gromadzące nadmiar wód opadowych zbiorniki retencyjne „Obwodnica”, „Wiczlino-Zielenisz”, „Wiczlino-Szkoła” i „Wiczlino-Łąka”.
Realizacja tej inwestycji została podzielona na trzy etapy. Aktualnie prowadzone są prace związane z wycinką drzew dla potrzeb inwestycji.
Inwestycja dotycząca odtworzenia Potoku Wiczlińskiego wraz z budową zbiorników retencyjnych jest elementem projektu pn. „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni – część III”, na realizację którego miasto ubiega się o dofinansowanie ze środków europejskich. W I i II etapie inwestycji zostaną zbudowane trzy zbiorniki retencyjne „suche”: „Obwodnica”, „Zielenisz” i „Szkoła” o łącznej pojemności 107 572 m3. Potok Wiczliński zostanie odtworzony na historycznej trasie o długości 3 384 m, a rzeka Kacza zostanie uregulowana na odcinku 469 m, co jest ściśle związane z budową zbiornika retencyjnego „Obwodnica”. Zostaną też zbudowane drogi eksploatacyjne i przepusty.

Wniosek o dofinansowanie projektu na poziomie 85% kosztów netto w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (POIiŚ 2014-2020), działania 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska został złożony w prowadzonym przez NFOŚiGW konkursie 31 sierpnia 2018 roku.

  • ikonaOpublikowano: 12.02.2019 12:52
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.07.2019 12:47
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona