Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską
Gdynia buduje

Przetarg na dokumentację na kładkę na Karwinach

Przybliżona lokalizacja kładki pieszo-rowerowej pomiedzy ulicami Buraczaną i Strzelców, fot. GoogleMaps

Przybliżona lokalizacja kładki pieszo-rowerowej pomiedzy ulicami Buraczaną i Strzelców, fot. GoogleMaps

01.07.2019 r.

Rozpoczyna się proces inwestycyjny, mający doprowadzić do połączenia dwóch ulic, oddzielonych obecnie torami kolejowymi. Miasto Gdynia ogłosiło przetarg na wykonawcę dokumentacji technicznej dla budowy kładki. O tym, że ulice Strzelców i Buraczana na Karwinach zostaną połączone kładką zamiast wiaduktu, zdecydował prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Od 30 listopada 2018 r. do 20 stycznia 2019 r. trwały kilkuetapowe konsultacje społeczne. 11 grudnia odbyło się publiczne wysłuchanie tych osób, które chciały zabrać głos w sprawie sposobu połączenia ulic Strzelców i Buraczanej. Większość wypowiadających się osób opowiedziało się za wyłączeniem ruchu samochodowego i budową kładki wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. W styczniu każdy mieszkaniec mógł się wypowiedzieć w ankiecie. Łącznie wypełniono ponad tysiąc ankiet – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Na tej podstawie prezydent Gdyni podjął rozstrzygającą decyzję, wskazując kładkę pieszo-rowerową jako sposób na połączenie wymienionych ulic – dodaje Guć.  

Kolejne miesiące upłynęły na przygotowywaniu szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia dla tej nietypowej inwestycji. To, że ma ona przebiegać nad linią kolejową 201, położoną w głębokim wąwozie, nie ułatwia zadania. Projekt musi uwzględniać szczegółowe uzgodnienia ze spółką PKP Linie Kolejowe. Jest tam także przygotowana rezerwa terenowa pod budowę trzeciego toru dla linii 201 Gdynia – Kościerzyna. Sama budowa ma być prowadzona bez wyłączania ruchu pociągów SKM i Polregio.

- Kończymy fazę przygotowawczą dla budowy kładki pieszo-rowerowej na Karwinach. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na dokumentację projektową, który rozpoczyna fazę realizacji tej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Wybrane rozwiązanie pozwoli na ułatwienie komunikacji i dostępu okolicznym mieszkańcom do dzielnic Karwiny i Mały Kack, przy jednoczesnym zachowaniu spokojnego i zrównoważonego transportu, z wyłączeniem samochodów. Wraz z budową kładki zostanie wykonana przebudowa istniejącego układu drogowego w takim zakresie, możliwe było powiązanie komunikacyjne z sąsiednimi ulicami. Kładka będzie iluminowana, co dodatkowo podkreśli walory architektoniczne konstrukcji. Jej orientacyjne wymiary to około 90 m długości, a  szerokość nie mniejsza niż 5 m. Po zakończonej procedurze przetargowej na wykonawcę dokumentacji i podpisaniu umowy będzie można określić termin przekazania Wydziałowi Inwestycji UM gotowej dokumentacji, co z kolei warunkuje kolejny przetarg, już na budowę kładki – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.