Gdynia Buduje

Świąteczne iluminacje tuż - tuż

Gdyńskie iluminacje na skwerach, placach i ulicach // fot.gdynia.pl

Gdyńskie iluminacje na skwerach, placach i ulicach // fot.gdynia.pl

Już niedługo mieszkańcy Gdyni będą mogli podziwiać swoje ulubione świąteczne ozdoby. Jak co roku gdyńskie ulice, aleje i ronda rozbłysną biało-niebieskim światłem. W samym Śródmieściu pojawi się ponad 100 tysięcy migoczących światełek LED. Nie zabraknie  też świetlnych instalacji w dzielnicach.

- Jesteśmy w trudnym czasie pandemii. Ale nie zapominamy, że to też bardzo wyjątkowy okres świątecznego oczekiwania. Dlatego, zgodnie z tradycją, przyozdobimy nasze miasto na święta. Światło jest symbolem nadziei i będzie ono nam towarzyszyć w przestrzeni miejskiej w postaci tych świetlnych ozdób. Chcemy, aby podczas wieczornych podróży czy spacerów nasi mieszkańcy doświadczali radości i mogli podziwiać iluminacje na placach, skwerach i ulicach – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Mieszkańcy będą mogli zobaczyć gdyńskie iluminacje w mikołajkowy wieczór 6 grudnia, dokładnie w momencie uruchomienia standardowego oświetlenia ulicznego.

- Po raz kolejny raz nasze gdyńskie iluminacje wprowadzą mieszkańców w wyjątkowy klimat świąt. Na placach i skwerach pojawią się znane i lubiane biało-niebieskie żagle, a szpalery drzew wzdłuż ulicy Świętojańskiej i Starowiejskiej rozbłysną niebieskimi światełkami. Zadbamy też o przestrzenne iluminacje w północnych dzielnicach miasta oraz w rejonach skrzyżowań na ulicy Morskiej – podkreśla Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta.

W tym roku gdyński Zarząd Dróg i Zieleni zawarł nowe, 4-letnie umowy z firmami, która będą odpowiedzialne za montaż, utrzymanie oraz demontaże świątecznych ozdób. Wiele z dekoracji wymaga jednak dodatkowego sprawdzenia przed ponowną instalacją – Najtrudniejsze do montażu są wiszące sznury świetlne, które ozdabiają m.in. korony drzew na ul. Świętojańskiej czy Starowiejskiej. Sznury muszą oplatać korony drzewek  na tzw. „okrętkę” . Jest to pracochłonne i misterne zadanie, bo montaż i demontaż tych iluminacji musi zostać przeprowadzony w taki sposób, aby nie doprowadzić do uszkodzenia lub złamania gałęzi – tłumaczy inż. Robert Kowalski, koordynujący to zadanie z ramienia ZDiZ.



Tradycyjnie świetlne ozdoby pojawią się na głównych ciągach komunikacyjnych oraz placach, rondach na terenie Śródmieścia oraz Wzgórza św. Maksymiliana. Przyozdobione zostaną nie tylko słupy trakcyjne, latarnie, ale też drzewa. Nie zabraknie efektownych, przestrzennych dekoracji świetlnych w postaci żagli ustawionych przy węzłach przesiadkowych, placach oraz skwerach. Zauważą je nie tylko kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej, ale też mieszkańcy spacerujący w okolicach skweru Kościuszki.

  • ulica Świętojańska: ponad 160 „choinek-żaglówek” na słupach oraz ponad 35 tysięcy biało-niebieskich punktów LED na drzewach
  • skwer Kościuszki: iluminacja fontanny miejskiej, 16 koron na latarniach parkowych, oświetlenie 18 drzew kolumnowych białymi wężami świetlnymi (18 tysięcy punktów LED), 11 elementów przestrzennych origami oraz 2 pięciometrowe żagle
  • Plac Kaszubski: tzw. „rozświetlone niebo”, stożek choinkowy o wysokości 6 metrów
  • aleja Zwycięstwa: świecące żagle przy przystanku SKM Wzgórze św. Maksymiliana, 2 pięciometrowe, 2 czterometrowe, 5 trzymetrowych, 3 żagle świetlne na wysokości pomnika Morskiego Pułku Strzelców na granicy z Sopotem
  • ulica Starowiejska: niebieskie wiszące sznury świetlne na drzewach wzdłuż ulicy (34 tysiące punktów LED)
  • Plac Konstytucji: świecące żagle, 3 pięciometrowe, 3 czterometrowe, 3 trzymetrowe
  • rondo im. Żołnierzy Wyklętych (Morska/Chylońska/Mławska/ks.Władysławskiego): iluminacja choinki na rondzie w postaci niebiesko-biało sznurów świetlnych (12 tysięcy punktów LED)
  • Skwer przy Teatrze Muzycznym: trzymetrowa świecąca kula

Podobnie jak w poprzednich latach również na terenie gdyńskich dzielnic pojawią się kilkumetrowe, świetlne żagle. Są to komplety iluminacji złożone z 3 form przestrzennych w kształcie żagli z niebiesko-białymi wiszącymi sznurami świetlnymi. Mają od 3 do 5 metrów wysokości. Ozdoby te zostały wykonane z metali lekkich, które nie ulegają korozji. Będzie można je zobaczyć w następujących lokalizacjach:
  • Obłuże: skrzyżowanie estakady Kwiatkowskiego z ulicą Unruga
  • Oksywie: park ruralistyczny wsi Oksywie
  • Pogórze: teren przy ulicy Unruga, przy wiadukcie kolejowym
  • Chylonia: ulica Morska, w rejonie skrzyżowania z Obwodnicą Trójmiasta
  • Cisowa: skrzyżowanie ulicy Morskiej z Chylońską (bliżej granicy z Rumią)
  • Pogórze: na ul. Płk. Dąbka w okolicy ronda Czernickiego.
Wszystkie iluminacje będzie można podziwiać do 2 lutego 2021 roku.

Koszt montażu oraz demontażu wszystkich iluminacji w sezonie 2020/2021 wyniesie ok. 300 tysięcy złotych.

  • ikonaOpublikowano: 26.11.2020 12:19
  • ikona

    Autor: Hanna Wyszyńska (h.wyszynska@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.11.2020 13:19
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona