Gdynia Energetyczna

Seminarium „Energetyka obywatelska i współczesne wyzwania energetyczne w gminach”

Seminarium

Seminarium

W poniedziałek 17 czerwca odbyło się seminarium pn.: „Energetyka obywatelska i współczesne wyzwania energetyczne w gminach”. Tematyką przewodnią była efektywność energetyczna budynków ze szczególnym naciskiem na budynki mieszkalne.

Budynki, w ogólnej strukturze zużycia energii w UE, konsumują około 41% energii, przewyższając transport (31%) i przemysł (28%). Sektor energetyki, w tym także ochrony powietrza ma dla nas wszystkich szczególne znaczenie.  Wszyscy stoimy przed wyzwaniami związanymi z wdrożeniem dyrektywy unijnej  w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i w sprawie efektywności energetycznej. Czy im sprostamy? Na te pytania próbowano znaleźć odpowiedzi.

Seminarium stanowiło doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy, dyskusji, a także wymiany poglądów i doświadczeń w zakresie szeroko rozumianej energetyki zrównoważonej.

Tematyka prelekcji obejmowała takie zagadnienia jak efektywność energetyczna, likwidacja niskiej emisji w praktyce, e-mobilność, energetyka prosumencka, nowe wyzwania dotyczące poprawy efektywności energetycznej w związku z nowymi dyrektywami UE, zarządzanie energią w budynkach, a także zielone budownictwo i nowoczesne materiały budowlane. Gmina Bydgoszcz podzieliła się swoimi doświadczeniami w dążeniu do samowystarczalności energetycznej.

Konferencja zorganizowana została we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach 9. Pomorskich Dni Energii.

Współorganizatorami wydarzenia były także dwie spółki energetyczne działające na naszym terenie – dostawca ciepła sieciowego OPEC oraz wytwórca ciepła i energii elektrycznej PGE Energia Ciepła.

„Już od 5 lat w ramach zawiązanego porozumienia efektywnie współpracujemy na rzecz ochrony powietrza i efektywności energetycznej pod wspólną marką „Ciepłolubnych” - mówi Marek Łucykwiceprezydent Miasta Gdyni ds. rozwoju.

Uczestnikami seminarium byli głównie przedstawiciele gmin, ale również zarządcy nieruchomości, doradcy energetyczni z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska oraz przedsiębiorcy.

  • ikonaOpublikowano: 18.06.2019 11:14
  • ikona

    Autor: _Tomasz Piszczek (t.piszczek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.06.2019 09:43
  • ikonaZmodyfikował: Hanna Górecka-Banasik
ikona