Gdynia innowacyjna

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Gdyni

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Gdyni // kolaż - facebook.com, Bogna Kociumbas, Michał Puszczewicz
Przed nami piąta odsłona ogólnopolskiej akcji promującej projekty dofinansowane ze środków unijnych. W dniach 11-13 maja z tej okazji również w Gdyni będzie można sprawdzić jak, dzięki wykorzystaniu tych funduszy, zmienia się okoliczna przestrzeń. W tych dniach beneficjenci otwierają drzwi swoich instytucji, oferują zniżki, darmowe wejścia lub po prostu prezentują zrealizowane projekty.

Dni Otwarte są elementem kampanii Europe in My Region, która pokazuje, jak wiele projektów w całej Unii Europejskiej zrealizowano dzięki Funduszom Europejskim. Oto co będzie w dniach 11 – 13 maja dziać się w naszym mieście.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej

11 maja, godz. 10.00–14.00

Zwiedzanie bazy autobusowej i prezentacja autobusów zakupionych w ramach UE to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej. Podczas przejazdu autobusem będzie można zobaczyć miejsca, na co dzień niedostępne, takie jak myjnia pojazdów, stacja diagnostyczna czy stacja paliwowa. Będzie też możliwość zrobienia sobie zdjęcia za kierownicą autobusu.
 
Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej, ul. Platynowa 19/21.

Muzeum Emigracji 

11 - 13 maja, godz. 10.00-18.00

W Gdyni powstało pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii polskiej emigracji. Historia emigracji pisze się bowiem każdego dnia. Jej najróżniejsze wymiary przedstawia wystawa stała. Misją Muzeum Emigracji w Gdyni jest opowiadanie o losach milionów zarówno anonimowych ludzi, jak i tych sławnych, których nazwiska pojawiają się w kontekście wielkich osiągnięć naukowych, sportowych, biznesowych i artystycznych. Ambicją tej instytucji jest przybliżanie ich osiągnięć Polakom w kraju, a jednocześnie zachęcanie do wzajemnego poznania się rodaków żyjących w Polsce i za granicą. Dzięki projektom o charakterze edukacyjnym i kulturalnym Muzeum jest miejscem spotkań i dyskusji.
Wstęp na wystawę stałą podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich będzie w cenie ulgowej - 6 zł. Wstęp na wystawę czasową jest bezpłatny.
Więcej na www.polska1.pl.
 
Muzeum Emigracji, ul. Polska 1

Akwarium Gdyńskie

11-13 maja, w godz. 15.00-19.00

Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich popołudniami za wstęp do Akwarium Gdyńskiego zapłacimy tylko 10 złotych. Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.
Wiecej informacji na www.akwarium.gdynia.pl.
 
Akwarium Gdyńskie, al. Jana Pawła II 1.

Powiatowy Urząd Pracy

11 maja, godz.10.00-12.00

  • Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie miasta Gdynia i miasta Sopot (III);
  • Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia z Gdyni i Sopotu (III)
W ramach wydarzenia (w sali konferencyjnej nr 205 A, II piętro Urzędu) odbędzie się:

godz. 10.00-10.15
prezentacja pt. „Projekty współfinansowane w ramach Funduszy Europejskich, realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni”;

godz. 10.15-10.45
prezentacja pt. „ Formy wsparcia proponowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, współfinansowane w ramach Funduszy Europejskich”;

godz. 10.45-11.00
„Quiz wiedzy o Unii Europejskiej”. Dla Uczestników przewidziano gadżety.

godz. 11.00-12.00
prezentacja pt. „Dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej”.

Więcej informacji tu.

Powiatowy Urząd Pracy, ul. Kołłątaja 8

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

11–13 maja w godz. 10.00–18.00

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny przygotował dla wszystkich zainteresowanych szereg atrakcji, takich jak wykłady, prelekcje czy wystawa.11 maja
Dzień otwarty coworkingu – przedsiębiorco, przetestuj za darmo naszą przestrzeń do pracy w Strefie Startup! Obowiązują zapisy: https://dzienotwarty5.evenea.pl/.
PPNT Gdynia, budynek III, coworking 

11 maja
Prawo własności intelektualnej dla przedsiębiorców – aspekty praktyczne.
Wykład poprowadzi Katarzyna Szwed.
Liczba miejsc ograniczona: 20 osób. Obowiązują zapisy: https://roip.evenea.pl/.
PPNT Gdynia, Informacja Patentowa

11 maja
Oprowadzanie po pracowni hodowli roślin in vitro wraz z prelekcją. Zespół Bio Laboratorium opowie o metodach hodowli, o realizowanych projektach z zakresu czynnej ochrony gatunkowej roślin torfowiskowych i zademonstruje przykłady roślin torfowiskowych namnożonych w warunkach laboratoryjnych.
Dwie grupy oprowadzania po 8 osób. Obowiązują zapisy przez https://bio-lab-dofe.evenea.pl/ oraz przez https://bio-lab-dofe1.evenea.pl/.
PPNT Gdynia, Bio Laboratorium, budynek I 

11 maja, godz.13.00-15.00
Skąd pozyskać dotacje na realizację projektu? Konsultacje w Strefie Startup Gdynia
Masz pomysł na biznes i zastanawiasz się czy jego realizację możesz sfinansować z dotacji unijnej? A może szukasz innych sposobów jego sfinansowania z wykorzystaniem funduszy europejskich? Jak starać się o takie środki? Jakie warunki musisz spełnić? Jakie dokumenty wypełnić i złożyć? Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź w trakcie bezpłatnych konsultacji organizowanych w Strefie Startup Gdynia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Zapisy: https://konsultacjefu2018.evenea.pl/.
PPNT Gdynia, budynek III, coworking

11-13 maja, godz. 10.00-18.00
Wystawa „Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce”.
Wstęp wolny.
PPNT Gdynia , Centrum Designu, budynek IV, galeria F0.26 (parter, wejście od ulicy)

12 maja, godz.15.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jak Śliwka w kompot. Polsce ilustratorzy Karolowi Śliwce”. Obowiązują zapisy: https://wystawa-dofe.evenea.pl/.
PPNT Gdynia , Centrum Designu, budynek IV, galeria F0.26 (parter, wejście od ulicy)
 
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

12 maja, godz. 16.00

Szkoła zaprasza na koncert pt. „Fortepianowa majówka”. Wystąpią uczniowie szkoły, zarówno I jak i II stopnia. Od godziny 15.00 otwarty będzie także punkt konsultacyjny, a ok. godz. 17.00 bezpośrednio po koncercie będzie można zwiedzić placówkę.
Wstęp wolny, obowiązują wejściówki, które można odbierać w szkole na 5 dni przed koncertem.
 
Państwowe Szkoły Muzyczne I i II stopnia, ul. Biskupa Dominika 13A

Laboratorium Innowacji Społecznych

12-13 maja

Wydarzenia odbywać się będą w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych oraz na terenie trzech rewitalizowanych dzielnic: w rejonie osiedla Zamenhofa/Opata Hackiego, Witomina Radiostacji oraz Oksywia.

Spacery poprowadzi pasjonat i badacz dziejów Gdyni Michał Miegoń. Nie zabraknie więc historii i anegdotek historycznych, ale i informacji na temat prac prowadzonych na terenie gdyńskich terenów rewitalizowanych.
 
Trasy spacerów będą miały finał w miejscach, w których powstaną Przystanie – nowe domy sąsiedzkie.

Spacery po dzielnicach:
 
  • Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego, start przy domu ul. Opata Hackiego 33 w sobotę 12 maja o godz. 11.00,
  • Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja, start na rogu ul. Widnej i Rolniczej w niedzielę 13 maja o godz. 11.00,
  • Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie, start spaceru przy szkole ul. Śmidowicza 49 w sobotę 12 maja o godz.14.00.
12 maja, godz. 14.00 – 16.00
Tak powstają innowacje

Między innymi o tym, czym są innowacje społeczne, a także dlaczego są światu potrzebne tak samo, jak postęp technologiczny – będzie można porozmawiać na spotkaniu z przedstawicielami Inkubatora Innowacji Społecznych, rozwijanego w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę – wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych”.
Udział w otwartym spotkaniu wezmą także przedstawiciele działań, które od roku rozwijają się w gdyńskim Inkubatorze Innowacji. To autorzy projektu „Mistrzowie są wśród nas” z Fundacji Adapa oraz Beata Podlasek, autorka projektu „JAK?”. Będzie to więc inspirujące spotkanie, podczas którego będzie można poznać proces testowania i wdrażania innowacji w praktyce. 
 
12 maja, godz. 14.00 – 16.00
Przystań w Gdyni – Rodzinne Warsztaty Artystyczne

Jak daleko sięga wyobraźnia oraz jak dobrze można bawić się z rodziną, przekonają się uczestnicy warsztatów artystycznych, prowadzonych przez animatorów Laboratorium Innowacji Społecznych. Uczestnicy stworzą niezwykłą instalację artystyczną oraz własne… komiksy! To tym samym propozycja twórczego spędzenia wolnego czasu, zacieśnienia rodzinnych więzi oraz integracji z mieszkańcami Gdyni, otwarta dla wszystkich chętnych.
Warsztaty artystyczne dla rodzin to część stałych działań realizowanych w Laboratorium Innowacji Społecznych w ramach projektu UE „Rozwój usług społecznych w Gdyni”.
Więcej na www.lis.gdynia.pl.

Laboratorium Innowacji Społecznych, al. Zwycięstwa 96/98, budynek nr IV PPNT Gdynia, wejście od ul. Stryjskiej.

Teatr Muzyczny w Gdyni

13 maja, godz. 12.00-14.00

Wszyscy, którzy chcą poznać tajemnice kulis i teatralnych zakamarków, teraz będą mieli taką okazję. Zainteresowani będą mogli zobaczyć miejsca, w których powstają spektakle, a także przekonać się jakie możliwości techniczne i multimedialne ma Teatr Muzyczny w Gdyni dzięki Funduszom Europejskim. Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 12.00 od happeningu w wykonaniu szczudlarzy. Będzie można wejść w scenografię i poczuć się jak aktor jednego z aktualnie granych spektakli. Brzmi ciekawie? A to tylko jedna z wielu atrakcji.
Wejście jest bezpłatne. Więcej informacji na stronie www.muzyczny.org.
 
Teatr Muzyczny w Gdyni, pl. Grunwaldzki 1

Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej

13 maja w godz. 10.00–15.00

W ramach dnia otwartego odbędzie się festyn podczas którego będzie można zwiedzić z przewodnikiem zajezdnię trolejbusową „od kuchni”, wziąć udział w kolejnej edycji Miejskiej Gry Trolejbusowej czy przejechać się zabytkowym trolejbusem po naszym mieście.


Zajezdnia trolejbusowa, ul. Zakręt do Oksywia 1.