Gdynia Innowacyjna

Kierunek Afryka, czyli konferencja polsko-afrykańska #wGdyni

Konferencja „Business Beyond Borders – Destination Africa” // fot. Jan Ziarnicki

Konferencja „Business Beyond Borders – Destination Africa” // fot. Jan Ziarnicki

O współpracy między Polską a Afryką dyskutowali paneliści pierwszej pomorskiej konferencji poświęconej tematyce gospodarki i wymiany handlowej – „Business Beyond Borders – Destination Africa”. Wydarzenie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym otworzyła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

„Business Beyond Borders – Destination Africa", to okazja do wymiany doświadczeń, a także możliwości sprawdzenia jakie oferty, ulgi podatkowe i perspektywy rozwoju czekają na polskich przedsiębiorców na rynkach afrykańskich.

Zgromadzonych gości przywitała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki: - Cieszę się ogromnie, że konferencja odbywa się w Gdyni. Mamy doświadczenie w kontaktach biznesowych z Afryką. Na przykład swoisty eksport Akademii Morskiej, partnera naukowego spółki Navimore International odpowiedzialnego za budowę i uruchomienie Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe w Angoli - mówi Gruszecka-Spychała. - Wymiana działa również w drugą stronę. Uczniowie z Algierii uczą się u nas w Akademii Morskiej jak zajmować się morzem. Mamy nadzieję, że historie, które dzisiaj wydają się rzadkością, w najbliższym czasie staną się regułą - dodaje.

Konferencja „Business Beyond Borders – Destination Africa” // fot. Jan Ziarnicki

Afryka to kontynent zróżnicowany i perspektywiczny. Charakteryzuje się wysokim przyrostem demograficznym, szybkim rozwojem gospodarczym, a także oferuje wiele możliwości dla polskich przedsiębiorstw.

- Zgodnie z przyjętym przez kraje Unii Afrykańskiej planem, do roku 2020 nakłady na projekty infrastrukturalne mają wynieść 68 mld dolarów. Do roku 2050 połowa światowej populacji będzie się znajdowała na kontynencie afrykańskim — mówi Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Prognozy zakładają, że do 2060 roku ponad miliard osób dołączy do klasy średniej. Według McKinsey Global Institute siła nabywcza ma wzrosnąć z 860 mld dolarów w 2008 r. do 1,4 biliona już za 2 lata – dodaje.

O afrykańskich rynkach i możliwościach współpracy handlowej mówili między innymi: Eric Adagogo Bell-Gam, ambasador Federalnej Republiki Nigerii i Anthony Mukwita, ambasador Republiki Zambii.

- Nigeria jest największą gospodarką afrykańską. Powołując się na dane Goldman Sachs Inc. jest jednym z 12 krajów z największym potencjałem zostania wiodącą gospodarką świata XXI wieku – mówił Adagogo Bell-Gam, ambasador Nigerii. - Jeżeli zdecydujecie się na Nigerię, to znajdziecie sprzyjające środowisko dla biznesu. Każdy, kto inwestuje w Nigerii – inwestuje w reszcie Afryki Wschodniej – tłumaczył.

- Mamy bardzo młode społeczeństwo, co oznacza duży rynek konsumencki - mówi Mukwita, ambasador Zambii — Istnieje również duże zapotrzebowanie na rynku rolniczym. W Zambii pod uprawę nadają się 2 mln ha ziemi – dodaje.

Konferencja „Business Beyond Borders – Destination Africa” // fot. Jan Ziarnicki

Polskie firmy na rynku afrykańskim

Od wielu lat polscy przedsiębiorcy eksportują swoje produkty i usługi na rynek afrykański. Wśród nich są m.in. wspomniana już spółka Navimore International, odpowiedzialna za budowę i uruchomienie Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu, która wybudował także stocznie na wyspie Snake Island w Lagos, w Nigerii. Fabrykę leków w Oranie, w Algierii planuje uruchomić polska firma Polpharma. Ponadto na rynku afrykańskim działają firmy z branż m.in. stoczniowej, rafineryjnej, przetwórstwa spożywczego i sektora odzieżowego.

Od 2013 roku, polscy przedsiębiorcy mają możliwość uzyskiwania pomocy w ramach rządowego programu „GoAfrica", mającego na celu zwiększenie wymiany handlowej między Polska a krajami Afryki.

Ranking państw afrykańskich pod względem obrotów handlowych (stan na 2016r.):

1. RPA - 865,17 mln USD (eksport z Polski wyniósł: 557,75 mln USD)
2. Maroko - 627,71 mln USD (eksport z Polski wyniósł: 309,23 mln USD)
3. Egipt - 491,96 mln USD (eksport z Polski wyniósł: 370,26 mln USD)
4. Liberia - 384,44 mln USD (eksport z Polski wyniósł: 181,00 mln USD)
5. Tunezja - 343,45 mln USD (138,43 mln USD to eksport z Polski)
6. Algieria - 323,49 mln USD (304,45 mln USD to eksport z Polski)
7. Wybrzeże Kości Słoniowej - 179,45 mln USD (21,55 mln USD to eksport z Polski)
8. Nigeria - 132,52 mln USD (87,10 mln USD to eksport z Polski)

Organizatorami konferencji „Business Beyond Borders – Destination Africa" byli: Agencja Rozwoju Pomorza, Pracodawcy Pomorza i Park Naukowo Technologiczny.
Patronat nad konferencją objęli: Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, marszałek województwa pomorskiego, oraz prezydent Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.03.2018 17:14
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.03.2018 18:33
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona