Gdynia Innowacyjna

O innowacjach z Gdyni rozmawiają w Krakowie

Podczas trwającego II Forum Metropolii Krakowskiej miasto Gdynia dzieli się informacjami o dwóch swoich innowacyjnych projektach, które zainteresowały członków małopolskiej metropolii // fot. organizatorzy wydarzenia

Podczas trwającego II Forum Metropolii Krakowskiej miasto Gdynia dzieli się informacjami o dwóch swoich innowacyjnych projektach, które zainteresowały członków małopolskiej metropolii // fot. organizatorzy wydarzenia

Podobnie jak w Trójmieście, w Krakowie funkcjonuje obszar metropolitalny. Stowarzyszenie Metropolia Krakowska od 2014 roku pracuje nad wspólnymi rozwiązaniami dla stolicy Małopolski i jej ościennych samorządów. Teraz zaprosili wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza, aby podzielił się swoim doświadczeniem we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w Gdyni.

 
Podczas trwającego II Forum Metropolii Krakowskiej miasto Gdynia dzieli się informacjami o dwóch swoich innowacyjnych projektach, które zainteresowały członków małopolskiej metropolii. Wspomniane wydarzenie ma na celu zaprezentowanie projektu Strategii Metropolia Krakowska 2030 oraz integrację pracowników gmin członkowskich wokół wspólnego przedsięwzięcia, jakim będzie wdrażanie wspólnej strategii ponadlokalnej. Pierwszego dnia, 29 listopada na forum rozmawia się o inteligentnym zarządzaniu. Gdynię reprezentuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia opowiadając o zagadnieniach realizowanych przez Gdyńskie Centrum Kontaktu.
 
- Gdynia jest miastem otwartym, również w dzieleniu się doświadczeniami na temat realizowanych przez nas innowacyjnych projektów dla mieszkańców. Rozwiązania wykorzystujące IT są niekwestionowaną drogą dalszego rozwoju dla wszystkich polskich samorządów, tym bardziej, że pandemia pokazała jak bardzo są one potrzebne. Cieszymy się, że projekty Gdyńskiego Centrum Kontaktu zaciekawiły małopolskie samorządy. W ich budowaniu wielokrotnie pomagali nasi mieszkańcy dzieląc się spostrzeżeniami dotyczącymi ich funkcjonowania, więc tym bardziej miło jest przedstawiać owoc tej współpracy innym samorządom – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.
 
Na forum będzie prezentowany m.in. nasz głosowy asystent czyli Voicebot. Przypomnijmy, że do naszych mieszkańców trafiły takie rozwiązania jak: specjalny numer SMS dla osób niesłyszących czy Elektroniczna Tablica Ogłoszeń – ETO, system rezerwacyjny dostępny również dla wszystkich cudzoziemców czy Konto Mieszkańca wraz z aplikacją mobilną, integrujące takie usługi miejskie jak: Kartę i Asystenta Mieszkańca, zarządzanie obecnością dzieci w przedszkolu, E-dziennik, internetową rezerwację wizyt w urzędzie, serwis wsparcia mieszkańców, dostęp do kalendarza wydarzeń, komunikaty o utrudnieniach lub alertach pogodowych, 5-dniową prognozę pogody oraz informacje na temat jakości powietrza.
 
Metropolia Krakowska to stowarzyszenie, które powstało w 2014 roku. Podobnie jak Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, zajmuje się np. Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi (w skrócie ZiT) w ramach Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego. O ile ZiT’y to przede wszystkim wspólne projekty budżetowe z włączeniem tych ze środków Unii Europejskiej, o tyle organizacje nimi zarządzające skupiają się także na innych aspektach współpracy. Wymiana doświadczeń, harmonijny rozwój całych obszarów, wykorzystanie potencjału i specyfiki poszczególnych samorządów – to zagadnienia, które są kluczowe dla pracy tych specyficznych organizacji. Nasz trójmiejski obszar to 59 samorządów – miast, gmin, powiatów. Ten krakowski to 15 gmin czyli Kraków i sąsiadujące z nim samorządy takie jak Wieliczka, Biskupice i Niepołomice.

  • ikonaOpublikowano: 29.11.2021 15:52
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.11.2021 16:07
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona