Gdynia Innowacyjna

Powstanie miejski plan adaptacji do zmian klimatu

Gdynia pracuje nad planem adaptacji do zmian klimatu. Fot. Ministerstwo Środowiska

Gdynia pracuje nad planem adaptacji do zmian klimatu. Fot. Ministerstwo Środowiska

Gdynia pracuje nad planem adaptacji do zmian klimatu. Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Środowiska, zakłada opracowanie przez 44 miasta w Polsce dokumentów, które wskażą sektory najbardziej narażone na zmianę klimatu. Dzięki nim samorządy będą mogły aplikować o pieniądze na zabezpieczenie swoich miast np. przed nawałnicami, ekstremalnymi temperaturami czy zaburzeniami cyrkulacji powietrza.

Gdynia swój plan adaptacji do zmian klimatu będzie miała gotowy do końca wakacji. Już dziś jednak wiadomo, w jakich sektorach konsekwencje przyszłych zmian klimatu mogą być dla nas największe: zdrowie publiczne, energetyka, transport, gospodarka wodna. W tych działach miasto będzie podejmować działania adaptacyjne.

Inicjatywa Ministerstwa Środowiska

„Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” to koordynowany przez Ministerstwo Środowiska projekt przystosowania terenów miejskich do obecnych i przewidywanych zmian warunków klimatycznych. W inicjatywie biorą udział 44 polskie miasta, dzięki czemu jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Europie. Miasta po raz pierwszy otrzymają kompleksowe dokumenty identyfikujące zagrożenia wynikające ze zmian klimatu oraz dopracowane, indywidualnie dobrane rozwiązania adaptacyjne. Rozpisane przez poszczególne miasta plany adaptacyjne będą dla nich swego rodzaju paszportem, umożliwiającym im aplikowanie o środki unijne oraz krajowe na projekty z zakresu ochrony środowiska.

- Na bieżąco pracujemy nad tym, by jak najlepiej przygotować się do zmian klimatu, widocznych m.in. pod postacią ulewnych deszczy. Plany adaptacyjne mają pomóc jak najlepiej przygotować się do zmieniających się warunków, a tym samym minimalizować straty gospodarcze i społeczne – podkreśla Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.



Zagrożenia klimatyczne

Analiza danych meteorologicznych z ostatnich 35 lat wskazuje, że częstotliwość i natężenie niektórych zjawisk klimatycznych będą wzrastać. Mieszkańcy Polski częściej będą narażeni na wystąpienie wysokich temperatur (powyżej 30°C), fal upałów, a także ulewnych deszczy, burz i silnych wiatrów.
 
- W celu określenia ryzyka związanego ze zmianami klimatu dla każdego z miast przygotowano dwa scenariusze klimatyczne: umiarkowany i ekstremalny. Scenariusze opracowano w oparciu o wyniki symulacji klimatycznych obliczonych w ramach projektu Euro-CORDEX dla dwóch horyzontów czasowych: 2030 i 2050 – mówi Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Czym jest MPA?

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu jest instrumentem polityki miejskiej. To dokument o charakterze strategicznym, w którym każde miasto planuje działania adaptacyjne do zmian klimatu wynikające ze zdiagnozowanych na jego obszarze zagrożeń. Duże miasta i obszary metropolitalne ze względu na największą koncentrację ludności, zabudowy i infrastruktury są szczególnie narażone na zmiany klimatu. Głównie na ekstremalne temperatury, fale upałów, deszcze nawalne, powodzie i podtopienia. Wysoki poziom urbanizacji oznacza, że zmiany klimatu będą miały wpływ na dynamikę rozwoju miast i na kondycję ekonomiczną państwa, a także na jakość życia ich mieszkańców. Obecnie ludność polskich miast to około 23 mln osób, co stanowi ponad 60% populacji kraju. Prognozowany wzrost wysokiej temperatury powietrza na obszarach silnie zurbanizowanych obniży jakość życia i wpłynie negatywnie na zdrowie mieszkańców. Grupami szczególnie narażonymi są osoby starsze (powyżej 65 lat), małe dzieci, osoby chore na choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także osoby bezdomne.

W województwie pomorskim udział w projekcie bierze Gdynia, Sopot, Gdańsk oraz Słupsk.

  • ikonaOpublikowano: 23.01.2018 11:47
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2018 11:31
  • ikonaZmodyfikował: Arleta Bolda-Górna
ikona