Gdynia Innowacyjna

Trwa Gdynia Design Days 2019

fot. Gdynia Design Days / Facebook

fot. Gdynia Design Days / Facebook

Za nami weekend otwierający największy letni festiwal inspiracji w Polsce. „Życzę wszystkim niezwykłych wrażeń i inspirujących dyskusji, które sprawią, że wyjedziemy stąd przekonani, że mamy nowy pomysł, nowy projekt, które zmienią nasze życie, nasze podejście do świata” – mówił w sobotę prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, inaugurując 12. odsłonę Gdynia Design Days. Przed nami jeszcze 6 dni pełnych debat, wystaw i warsztatów. Sprawdziliśmy, na co warto zwrócić szczególną uwagę w bogatym programie wydarzenia.

W sobotę, w pierwszym dniu festiwalu, odbył się wernisaż wszystkich wystaw w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia oraz wystawy „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci”  w Muzeum Miasta Gdyni. Niedziela była poświęcona tematowi przewodniemu festiwalu – POLARYZACJI. O tym, że design może zmienić świat, przekonywała nas Ingrid van der Wacht z World Design Weeks. Zuzanna Skalska natomiast postawiła na Future Thinking i opowiedziała o tym jak prowadzić biznes w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Nowością w programie była prelekcja Marka Kamińskiego, który opowiedział o swojej najnowszej wyprawie AINTE – pierwszej podróży dookoła świata człowieka z robotem. 

Organizatorzy nie zapomnieli o przebywających w Gdyni uczestnikach festiwalu Open’er – w sobotę odbyło się dla nich specjalne oprowadzanie po najważniejszych atrakcjach GDD 2019. Weekend otwarcia GDD 2019 to również liczne wydarzenia towarzyszące: Cloudmine – targi designu w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, otwarcie strefy spotkań TŁOK Kawiarnia czy letniej czytelni Biblioteki z Pasją i księgarni Sztuka Wyboru w PPNT.



Przed nami jeszcze 6 dni festiwalu. Warto sprawdzić, co zaplanowali w tym czasie organizatorzy. Cały program obejmuje ponad 130 różnorodnych i inspirujących wydarzeń. Najbliższe dni zostały podzielone na bloki tematyczne skoncentrowane wokół tematu polaryzacji w kontekście grafiki (09.07), wzornictwa (10.07), architektury miasta (11.07) oraz wnętrz (13.07). W ramach tych bloków każdego dnia odbywać się będą tematyczne warsztaty i wykłady. Na uczestników czeka duża wydarzeń towarzyszących m.in. otwarty klub festiwalowy - Dom Idei Design Alive czy przegląd filmowy w Gdyńskim Centrum Filmowym.

GDD to również 24 wystawy, z czego aż 18 na terenie PPNT. Wystawa główna „Ja czy my”, której kuratorem jest Izabela Bołoz, pokazuje spolaryzowane tendencje współczesnego świata. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest szczęście „ja” bez „my”. Pozostali kuratorzy poruszyli w swoich wystawach takie tematy, jak: ludzkie ciało (wystawa „Ciało na rozdrożu”), zmiany klimatyczne („2C”), wykorzystanie surowców („(nie)śmieci”, „Print’n paste”) czy technologię („We need mores pace”, „Materia kodu”).

12 i 13 lipca odbędzie się Design talks Business Summitdwudniowe, międzynarodowe wydarzenie łączące świat designu z biznesem. W gronie profesjonalistów i miłośników dobrego projektowania wspólnie wypracujemy nowe metody działania i kierunki rozwoju. Uczestnicy dowiedzą się m.in.: jak rozwinąć strategię, jak wygląda proces przechodzenia od produktu do usługi oraz jak wprowadzać nowe rozwiązania w czasie ciągłej i pewnej zmiany. Zdobędą również narzędzia pomocne przy tworzeniu innowacji produktowych i usługowych, identyfikowaniu potencjału rynkowego, rozpoznawaniu potrzeb klientów czy wprowadzaniu kultury kreatywnej pracy w organizacji. Dwa dni wypełnione będą inspirującymi wykładami oraz praktycznymi warsztatami i wyzwaniami, uzupełniającymi wiedzę uczestników. Swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami, bazującymi na latach badań i obserwacji zmieniającego się społeczeństwa, podzielą się międzynarodowi eksperci m.in. z: Fjord, IDEO, IKEA.

Wszystkie atrakcje znajdujące się na terenie PPNT (w tym wystawy), są czynne codziennie od godziny 10:00 do 20:00.


Porozmawiajmy o polskim wzornictwie


Wydarzenia związane z Gdynia Design Days nie ograniczają się tylko do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Festiwalem żyje całe miasto, w tym m.in. Miejskie Hale Targowe, gdzie w piątkowe popołudnie (12 lipca) odbędą się warsztaty edukacyjno-konserwatorskie. Będzie to druga odsłona cyklu Estetyki, pt. „Inspirowane kosmosem i fantastyką - polskie wzornictwo futurystyczne". Organizatorem wydarzenia jest Agencja Rozwoju Gdyni. Obowiązują zapisy, udział bezpłatny.

fot. materiały prasowe ARG

- Pasja do wzornictwa powstaje z bagażu doświadczenia, wiedzy, bliskiego obcowania z rzadkimi, niezwykłymi rzeczami. W przedmiotach ukryte są historie ludzi, czasów, a często także wyobrażeń danej epoki nt. NOWOCZESNOŚCI. Nowoczesność w zależności od dekady czerpała z odmiennych wartości, przybierała różne formy, nieraz bardziej swojskie, inspirowane np. sztuką ludową, a nie raz zupełnie oderwane od codzienności, wręcz futurystyczne – mówią organizatorzy. 

Spotkanie podzielone jest na część wykładową oraz praktyczną:

Część I. - prelekcja z prezentacją mini wystawy. Prowadzący opowie o dorobku polskich projektantów, którzy inspirowali się przedwojennymi, futurystycznymi projektami oraz kolekcjami. Pojawią się przykłady historii nowożytnej, które miały istotny wpływ na stylistykę przedmiotów, tj.: podbój kosmosu, fascynacja tematyką ufo, literatura science fiction oraz odkrycia z dziedziny biologii. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane oryginalne, kolekcjonerskie przedmioty, tj. fotel ufo, czy lampy włoskich projektantów.

Prowadzenie: Adam Szczepański / godz. 14:00 - 16:00 / BOX 306 / Podziemie Hali Łukowej
Zapisy: https://evenea.pl/event/wykladwestetycenowoczesnosci/

Część II. - warsztat konserwatorski, podczas którego uczestnicy wezmą udział w praktycznych zajęciach renowacji przedmiotów z kolekcji polskiego dizajnu, w tym: mebli, elektroniki, czy detali wyposażenia wnętrz. Spotkanie umożliwi poznanie ciekawych sposobów i technik, dzięki którym uczestnik, w domowych warunkach będzie mógł samodzielnie przywrócić "blask" oraz sprawność przedmiotów vintage. Przedmioty te posiadają często wysokie walory estetyczne, projektowe i materiałowe oraz sentymentalne.

Prowadzenie: Mirosław Studniak / godz.: 16:15 - 19:00 / BOX 331 / Podziemie Hali Łukowej
Zapisy: https://evenea.pl/event/warsztatywestetycenowoczesnoscikopia1/

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: gdyniadesigndays.eu/program


  • ikonaOpublikowano: 08.07.2019 12:32
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.07.2019 16:05
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także