Gdynia Innowacyjna

W Tajpej o nowej normalności w cieniu covidu i wojny

Podczas szczytu w Tajpej, stolicy Tajwanu, spore zainteresowanie audytorium wzbudziły projekty edukacyjne Gdyni // fot. kadr z transmisji online

Podczas szczytu w Tajpej, stolicy Tajwanu, spore zainteresowanie audytorium wzbudziły projekty edukacyjne Gdyni // fot. kadr z transmisji online

W Tajpej, stolicy Tajwanu, odbyła się jedna z największych na świecie konferencji dotyczących „smart city”. Wśród przedstawicieli miast całego świata nie zabrakło także Gdyni. Tematem szczytu była nowa rzeczywistość związana z pandemią, ale również poruszono wątek wojny jaka toczy się w Ukrainie.

 
Każdego roku Smart City Mayors’ Summit, największa na świecie platforma sieciowa, gromadzi burmistrzów i przedstawicieli miast z całego świata, aby wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na temat najnowszych strategii i trendów w inteligentnych miastach.
 
- Pandemia pokazała nam, że wiele spraw jesteśmy w stanie załatwić szybciej i sprawniej rozwijając smart rozwiązania już istniejące w naszym mieście. Jednocześnie zauważamy jak wiele aktywności to zasługa po prostu społeczności tych miast. Gdynia jest w komfortowej pozycji – mamy bardzo czyste powietrze, zorganizowany system opieki zdrowotnej ale i prewencji chorób. Mamy także rozbudowany system edukacyjny połączony z aktywnością organizacji pozarządowych, który pozwala nam na realizację wielu innowacyjnych działań. Dzięki takim międzynarodowym spotkaniom, jak to w Tajpej, możemy czerpać kolejne inspiracje do radzenia sobie z wyzwaniami, które pojawiają się w naszych społecznościach ale też sygnalizować innym bieżące problemy, dla których rozwiązania musimy budować w czasie rzeczywistym – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Szczyt burmistrzów, to najważniejsza część większego wydarzenia Smart City Summit and Expo (zorganizowanego w formie hybrydowej – część uczestników pojawia się zdalnie). Podczas niego pokazywane są „smart start ups” czyli inteligentne projekty startujące na świecie, w różnych lokalizacjach odbywa się szereg wystaw, stworzono również platformę do wymiany informacji pomiędzy zainteresowanymi współpracą podmiotami. W tym roku szczyt burmistrzów, prezydentów i przedstawicieli miast odpowiadał na pytania „Jak miasta reagują na „nową normalność” za pomocą cyfrowej transformacji?” oraz „W obliczu „nowej normalności” w erze pandemii, jaką rolę odgrywają władze miast w napędzaniu cyfrowej transformacji miasta?”. Spotkanie otworzył burmistrz Tajpej Ko Wen-je, obecnie 9 milionowej aglomeracji.
 
- Kryzys to szansa na zmiany. Teraz jest czas na rozwój – podsumował swoje wystąpienie Ko Wen-je, burmistrz Tajpeju.
 
Wśród prelegentów byli włodarze i przedstawiciele takich miast jak Edynburg, Praga, Dijon, Tajpej czy regionów jak Edo w Nigerii, Wysoczyzny w Czechach, francuskiego miasta i regionu Aix-en-Provence czy malezyjskiego Selangoru. Z Polski zaproszono dwa miasta – Rzeszów i Gdynię. Prelegenci opowiadali o rozwiązaniach jakie zastosowali w swoich miastach i regionach w związku z pandemią covid. Wśród ciekawych rozwiązań można wymienić np. stworzone przez Tajpej „Urban Intelligence Centrum”, w którym dzięki bieżącemu monitoringowi danych, związanych również z Covid, decydenci mogą podejmować szybkie decyzje usprawniające działanie metropolii. Przedstawiciel Edynburga pokazywał bezkontaktowe rozwiązanie dotyczące mieszkań socjalnych, w których zainstalowano specjalne czujniki, nieinwazyjne dla mieszkańców tych budynków, pozwalające na zbieranie danych oraz przewidywanie i zapobieganie zniszczeniom tych nieruchomości. Łatwym do przeniesienia na grunt każdego miasta rozwiązaniem podzielił się także przedstawiciel francuskiego Aix-en-Provence. Działa tam program nagród za zaangażowanie społeczne. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyła się część wystąpienia Gdyni dotycząca edukacji, a szczególnie programów takich jak „Dobrze, że jesteś”, który agregował szerokie badania z rozwiązaniami pozwalającymi zadbać o równowagę psychiczną młodych.
 
Warto wspomnieć, że dzięki obecności dwóch polskich miast na tym globalnym forum krajów znacznie oddalonych od Europy, wybrzmiała głośno informacja dotycząca wojny w Ukrainie.
 

- Elementem tej „nowej rzeczywistości” jest również to, co dzieje się na Ukrainie. Nie mówię, że ta sytuacja zastąpiła temat covidu, bo jednak jest on wciąż w naszym społeczeństwie obecny, ale postawiła przed nami nowe ważne wyzwanie – pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy – wskazywał Bartosz Bartoszewicz, jednocześnie podkreślając, że w naszym mieście położonym na północnym krańcu Polski sytuacja nie jest jeszcze tak trudna jak w Rzeszowie.


Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa również przemawiał podczas spotkania pokazując smart rozwiązania w Rzeszowie i nawiązał do olbrzymiej rzeszy uchodźców, których gości w swoim mieście.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.03.2022 14:16
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.03.2022 14:56
  • ikonaZmodyfikował: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz
ikona