Gdynia Innowacyjna

Zaprojektuj przestrzeń miejską #wGdyni

Projekt domku dla owadów, zaprojektowany przez Stowarzyszenie Traffic Design. Domek jest wysoką konstrukcją ustawioną w parku; zbudowany z naturalnych materiałów i wyposażony w niezbędna dla owadów rurki o różnych średnicach. Całość konstrukcji okala szkielet przypominający kształtem owada. 
Po prawej stronie, na dole, wizualizacja autonomicznej szklarni-zielnika, który zaprojektowała Fundacja Mozi. Szklarnia jest prostą konstrukcją, wykonaną z drewna i szkła. Na dachu zamieszczony jest panel słoneczny. 
Po prawej stronie, na górze, projekt Teatru Korkoro, permakultura, projekt zagospodarowania terenu przedstawiony na planszy, fot. Anna Miara Bianiecka
// mat. prasowe

W poprzedniej edycji konkursu wybrano projekty, które wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju miasta i które otrzymają dofinansowanie. Po lewej wizualizacja domku dla owadów (Stowarzyszenie Traffic Design), po prawej, na dole, autonomiczna szklarnia-zieleniak (Fundacja Mozi), mat. prasowe; po prawej, na górze, permakultura, projekt Teatru Korkoro, fot Anna Maria Biniecka

Dobrze zaprojektowana przestrzeń sprawia, że miasto staje się piękniejsze. Z takiego założenia wychodzi Gdynia, która od lat zaprasza do udziału w konkursie ofert z zakresu wdrażania dobrych praktyk projektowych w przestrzeni miejskiej. W tym roku na realizację zadań przeznaczono 100 tysięcy złotych. Pomysły na realizacje składać można do 22 kwietnia.


Rearanżacja targowiska na placu Górnośląskim w Orłowie czy autonomiczna szklarnia-zieleniak przy szkole na Działkach Leśnych – to projekty, które w ubiegłych latach otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu ofert. Tym samym możliwa był ich realizacja. Dziś stanowią już element przestrzeni miejskiej w Gdyni.

Przed nami kolejne rozdanie w konkursie dobrych praktyk. Wszystko w ramach tegorocznej edycji otwartego konkursu ofert dla podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego o wsparcie lub powierzenie zadań z zakresu wdrażania dobrych praktyk projektowych w przestrzeni miejskiej w 2022 roku, ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Gdyni. Na realizację tego zadania przeznaczono aż 100 tysięcy złotych.

Konkurs ma na celu estetyzację przestrzeni publicznej, wprowadzenie w tkankę miejską zrównoważonych sposobów projektowania i korzystania z przestrzeni, promocję dobrych praktyk projektowych z zakresu wzornictwa i grafiki użytkowej, a także stworzenie charakterystycznych punktów na mapie Gdyni, rozpoznawalnych przez mieszkańców miasta i odwiedzających nas gości.

Oferty należy składać w systemie Witkac – na stronie www.witkac.pl. Po wprowadzeniu oferty do systemu konieczne jest wydrukowanie potwierdzenia, które następnie, podpisane przez osoby upoważnione, należy złożyć w pokoju A 510 w budynku IV, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Mieści się on przy al. Zwycięstwa 96/98 (kod pocztowy: 81-451 Gdynia). Koperta powinna zawierać dopisek: „Otwarty konkurs ofert dla podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego o wsparcie lub powierzenie zadań z wdrażania dobrych praktyk projektowych w przestrzeni miejskiej w 2022 roku”. Termin składania ofert – zarówno w systemie Witkac, jak i potwierdzeń – upływa z dniem 22 kwietnia 2022 roku. Decyduje data wpływu do sekretariatu PPNT Gdynia.

Złożone oferty zostaną poddane ocenie, na podstawie której przyznane zostaną granty na realizację wybranych projektów. Kapituła zwróci szczególną uwagę na kilka aspektów. Będą to:
  • Innowacyjność – najwyżej punktowane będą nowatorskie działania związane z zapobieganiem skutkiem zmian klimatycznych w mieście Gdynia, promujące dobre praktyki i zrównoważone projektowanie, oparte na technologii zrównoważonego budownictwa i rozwoju miast.
  • Kontekst społeczny – wysoko ocenione zostaną propozycje progresywne, trwałe w skutkach i kreujące dobre postawy mieszkańców związane z zapobieganiem skutkom zmian klimatycznych wśród mieszkańców.
  • Lokalność – dostosowanie charakterystyki zadania do specyfiki Miasta Gdyni oraz dzielnicy, której dotyczy projekt.
  • Kompleksowość zadania – najwyżej punktowane będą oferty uwzględniające działania konsultacyjne ze społecznością lokalną przed realizacją projektu oraz działania promocyjne i animacyjne w trakcie trwania projektu.

Regulamin konkursu ofert oraz szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.witkac.pl.

ikona