Gdynia Innowacyjna

Zeskanuj sobie Park!

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Jak wygląda Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT Gdynia) z lotu ptaka? Czy jego budynki rzeczywiście przypominają statki stojące na redzie? Od dziś możesz się o tym przekonać, oglądając trójwymiarowy model PPNT Gdynia zbudowany z wykorzystaniem technologii mobilnego skaningu laserowego LiDAR. O tym, co to jest LiDAR, gdzie się go wykorzystuje i czym różni się od tradycyjnych technik pomiarowych bądź popularnych zdjęć z drona, opowiedział nam Wiktor Paciura, współzałożyciel parkowego startupu AMI Systems.

Technologia przyszłości


LiDAR
 (Light Detection and Ranging) to metoda pomiaru odległości poprzez oświetlanie celu światłem laserowym i pomiar odbicia za pomocą czujnika. Różnice w czasie powrotu wiązki lasera oraz zmiana długości fal mogą być następnie wykorzystane do tworzenia trójwymiarowego modelu.

Na czym polega przewaga systemu LiDAR nad innymi?

– W odróżnieniu od popularnych fotografii lotniczych impulsy laserowe emitowane przez LiDAR są również w stanie przebić się przez warstwę roślinności – traw, a nawet koron drzew –  do samej ziemi. Pozwalając tym samym, stworzyć dokładny model ukształtowania terenu, czy wyłuskać pozostałości pokryte zielenią – tłumaczy Wiktor Paciura z firmy AMI Systems. 


Z możliwości tworzenia efektownych modeli za pomocą systemu chętnie korzystają geodeci opracowujący mapy ukształtowania terenu, sektor budowlany - przy planowaniu i monitorowaniu postępu prac, zarządy lasów, wód, dróg, kopalni i infrastruktury wielkopowierzchniowej, takiej jak np. linie energetyczne.

Na spacer z laserem


Tym razem dane LiDAR posłużyły do stworzenia cyfrowego modelu (ang. digital twins) Pomorskiego Parku Naukowo-Technnologicznego. Urządzenie pomiarowe zostało zainstalowane najpierw na dronie, a następnie na samochodzie. Jak tłumaczą autorzy projektu: 


– Systemy LiDAR, którymi się posługujemy, mają możliwość instalacji na mobilnych platformach, w tym na helikopterach, dronach, samochodach, a nawet wykorzystania do pieszych skanów. Ta mobilność pozwala nam w zaledwie kilkadziesiąt minut przeskanować duże obiekty, takie jak PPNT, linie energetyczne na odcinku kilku kilometrów czy historyczne centra miast.


W oka mgnieniu


Trójwymiarowe, wirtualne modele rzeczywiście powstają w zaskakująco krótkim czasie.

– Przeskanowanie Parku w systemie zainstalowanym na dronie zajęło nam ok. 20 minut, a cała operacja wraz z rozstawieniem sprzętu to nie więcej niż godzina. Do przetwarzania danych wykorzystujemy LiDAR Mill – platformę w chmurze służącą do zautomatyzowanego przetwarzania danych – wyjaśnia Wiktor Paciura. 

Efekty pracy specjalistów z AMI Systems można obejrzeć  w internecie, pod tym linkiem.
Skan Parku to zaledwie początek projektu. Jego autorzy chcą bowiem udostępnić w sieci także skany pozostałych części miasta.

 – Planujemy przeskanowanie większego obszaru Gdyni przylegającego do PPNT, a także część modernistycznego Śródmieścia. Gdy tylko pogoda nam pozwoli, będziemy kontynuować pracę nad tym projektem – zapewnia Paciura.

  • ikonaOpublikowano: 15.04.2021 14:54
  • ikona

    Autor: Magdalena Malara-Świtońska (komunikacja@ppnt.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.04.2021 14:54
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona