Gdynia Innowacyjna

POLARYZACJA - Gdynia Design Days 2019

 Gdynia Design Days odbędzie się między 6 a 14 lipca. Na zdjęciu oprowadzanie kuratorskie podczas tegorocznej edycji, fot. materiały prasowe

Gdynia Design Days odbędzie się między 6 a 14 lipca. Na zdjęciu oprowadzanie kuratorskie podczas tegorocznej edycji, fot. materiały prasowe

Współczesny świat jest rozdarty między konsumpcjonizmem a minimalizmem, gdzie całe społeczeństwa lawirują między wykluczającymi się potrzebami i sprzecznymi postawami. Korporacyjny styl życia nie znajduje wspólnego języka z rosnącą grupą niezależnych freelancerów. W trakcie najważniejszego festiwalu designu w Polsce uczestnicy poszukają nowych dróg działania i rozwiązań problemów, z jakimi boryka się świat w silnie spolaryzowanej rzeczywistości.

Wystawy kuratorskie, wykłady, warsztaty, prelekcje oraz dyskusje o współczesnych trendach czekają na projektantów, przedsiębiorców i miłośników designu podczas festiwalu Gdynia Design Days 2019, który odbędzie się pod hasłem „Polaryzacja". Jak je rozumieć?

- Polaryzacja to wyraźna rozbieżność, dychotomia poglądów i opinii, rozwarstwienie zbiorowości, podział na przeciwstawne grupy. To proces wywołany różnicowaniem się postaw w obliczu istotnych problemów, w sytuacjach skrajnych, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Polaryzacja wyklucza nijakość, niezdecydowanie i brak zaangażowania. Każdy spór może mieć charakter pozytywny lub negatywny, kluczem jest jego efektywne zarządzanie. Tylko dialog wśród osób pewnych swoich przekonań daje możliwość wyznaczenia nowatorskich strategii działania – mówi Kaja Długosz z biura promocji festiwalu Gdynia Design Days.

Będzie to możliwe między 6 a 14 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, gdzie w gronie profesjonalistów i entuzjastów dobrego projektowania będzie można przyjrzeć się wielu aspektom funkcjonowania współczesności, podjąć dialog i skonfrontować sprzeczne poglądy.

- Poszukamy alternatywnych materiałów przyjaznych środowisku, przeanalizujemy możliwości lepszego wykorzystania sztucznej inteligencji z korzyścią dla użytkowników w dobie przeładowania informacjami, zastanowimy się nad przedefiniowaniem pojęć ekonomii wobec polityki, weźmiemy pod lupę ludzkie ciało jako źródło niewykorzystywanych dotąd surowców, a także zadamy sobie pytanie o znaczenie empatii oraz wiedzy o zdrowiu psychicznym i fizycznym istot żywych w designie - dodaje Kaja Długosz.

Podobnie jak w latach ubiegłych głównym założeniem festiwalu jest wymiana dobrych praktyk i pokazanie najnowszych trendów w szeroko rozumianej sztuce, wzornictwie czy projektowaniu.
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu i fanpage’u na portalu społecznościowym Facebook.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.12.2018 11:00
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.12.2018 08:19
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona