Rusza budowa Trasy Kaszubskiej - zmiany w organizacji ruchu Rusza budowa Trasy Kaszubskiej - zmiany w organizacji ruchu
Obserwatorium Zmian

„Orzeł Biały – nasza duma”

Otwarcie wystawy//fot. Kamil Złoch

Otwarcie wystawy//fot. Kamil Złoch

30.07.2018 r.

30 lipca o godz. 11.00 w gdyńskim InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) została uroczyście otwarta wystawa pokonkursowa „Orzeł Biały – nasza duma”. Konkurs o tej samej nazwie został ogłoszony przez Senat RP jesienią ubiegłego roku. W przestrzeni InfoBoxu są zaprezentowane prace nagrodzone w okręgowym etapie konkursu.
 
Konkurs został zorganizowany w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tematem prac było m.in. polskie godło, symbolizujące wszystkie okresy trwania państwowości polskiej, używane od czasów Mieszka I do współczesnych. Prace mogły przedstawiać artystyczne wizje autorów z zachowaniem szacunku dla godła państwowego. Konkurs zorganizowała Kancelaria Senatu RP.Etap okręgowy organizowali senatorowie uczestniczący w konkursie, wyłaniając po dwie najlepsze prace na konkurs finałowy. Na konkurs okręgowy zorganizowany przez Sławomira Rybickiego napłynęło ponad 100 prac z przeszło pięćdziesięciu szkół z Trójmiasta, Kaszub i Kociewia.
Finał etapu okręgowego odbył się 27 marca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wystawa jest prezentacją prac laureatów okręgowego konkursu „Orzeł Biały – nasza duma” wyłonionych przez komisję konkursową powołaną przez senatora Sławomira Rybickiego. W jej skład weszli: senator Sławomir Rybicki – przewodniczący, Helga Maria Łukaszewska – Prezes Koła Gdynia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Sebastian Tyrakowski – zastępca Dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni, Julian Aleksander Michaś – Prezes Zarządu Związku Piłsudczyków RP w Gdyni, Andrzej Busler – Prezes Oddziału Gdyńskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Pracą, która zachwyciła jury, była misternie wykonana grafika z elementami kolażu i elementów przestrzennych, przygotowana przez Aleksandrę Wasiutę, uczennicę 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Redzie.
Dzisiejszy kształt godła został wpisany w kolaż ukazujący jego wcześniejsze dzieje i formy.
Opiekunką artystyczną projektu była Beata Zawal-Brzezińska.
W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężył Piotr Płotka z 3 klasy gimnazjum w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej. Wykazał się pomysłowością i wiedzą historyczną, proponując rzeźbę z elementami papierowymi odwzorowującą orła z głowicy sztandaru z czasów Księstwa Warszawskiego.
Pod względem artystycznym i merytorycznym wspierali go opiekunowie: Joanna Koniuszewska oraz Mateusz Frąckiewicz.
Wyróżnienie specjalne w kategorii szkół podstawowych otrzymał Mateusz Pettke ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie. Jego pomysłowa aranżacja z białym orłem namalowanym na świątecznej bombce spodobała tak bardzo, że na dłużej zagościła w stolicy. Wyróżnienia w tej samej kategorii dostali: Maria Spychała z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Gdyni, Damian Lipka ze Szkoły Podstawowej w Wiślince, Natalia Ostrowska oraz Oliwia Błażewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim. Wyróżnienia w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymali: Roksana Solarz ze szkoły w Cedrach Wielkich, Agnieszka Hoeft ze szkoły w Lubaniu oraz Nela Więcław z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku.
Laureaci ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Orzeł Biały – nasza duma” otrzymali 7 maja w Senacie RP nagrody i wyróżnienia z rąk marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i przewodniczącego komisji konkursowej senatora Jana Rulewskiego.
W sumie wykonano 10 000 prac, a w ich przygotowane włączyło się 2500 placówek oświatowych.
Wystawa jest podziękowaniem dla wszystkich uczestników etapu okręgowego konkursu, ich opiekunów,  osób zaangażowanych w jego organizację, darczyńców, partnerów i przyjaciół tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że wystawa wzmocni zainteresowanie naszymi symbolami narodowych, a także zachęci dzieci i dorosłych do rozwijania pasji, kreatywności i współpracy. – mówił podczas otwarcia wystawy Sławomir Rybicki.
W gdyńskim InfoBoksie wystawę będzie można oglądać do 30 sierpnia.
  • Praca Aleksandry Wasiuty//fot. Kamil Złoch
  • Praca Płotki//fot. Kamil Złoch