Obserwatorium Zmian

Weekend pod znakiem architektury. Trwają zapisy

Grafika promująca Weekend Architektury 2021. Pomieszczenie i postać stojąca przez wysokim, wąskim oknem w kolorze niebieskim. W tle, za oknem widoczna nowoczesna elewacja budynku.

Trwają zapisy do udziału w niektórych wydarzeniach tegorocznego Weekendu Architektury, mat. prasowe

Już jutro w Gdyni rozpocznie się święto miłośników architektury – 11. edycja Weekendu Architektury. Nadal trwają internetowe zapisy do udziału w Archi Prelekcjach, Archi Spacerach i tematycznych pokazach filmowych – Archi Filmach. Tegorocznej odsłonie wydarzenia przyświeca hasło „pokora”. Łącznie przygotowano kilkadziesiąt punktów programu.


Od 26 do 29 sierpnia (od czwartku do niedzieli) oczy wszystkich miłośników architektury, jak i samych architektów, powinny być zwrócone na Gdynię. Zbliża się Weekend Architektury, czyli kilkudniowe święto dobrych wzorców, inspiracji i porywających wizji rozwoju miast.

Dla tych, którzy projektują, i tych, którzy podziwiają


To już 11. edycja gdyńskiego wydarzenia, w którego programie tym razem znalazło się kilkadziesiąt różnych propozycji – spacerów, prelekcji, debat, otwartych pokazów filmowych, wystaw czy spotkań z architektami. Każdy z głównych bloków ma swoją nazwę. Tak samo każdemu z festiwalowych dni będzie przyświecać inne słowo, kolejno: Archi Pokora (czwartek), Archi Marzenia (piątek), Archi Odczuwanie (sobota) i Pamięć (niedziela).

Uczestnicy mogą wybierać m.in. spośród trzech tematycznych prelekcji, pięciu filmów dokumentalnych o tematyce miejsko-społecznej i architektonicznej, dziesięciu propozycji spacerów szlakiem architektonicznych perełek, kilku wystaw czy trzech kameralnych spotkań z elementami warsztatów. Ponadto na festiwalu poznamy laureatów 11. edycji konkursu fotograficznego „Gdyński modernizm w obiektywie”.

Coś dla siebie znajdą zarówno architekci i profesjonaliści, jak i miłośnicy współczesnej architektury, w tym gdyńskiego modernizmu. Wydarzenia związane z Weekendem Architektury zagoszczą m.in. w przestrzeniach Gdyńskiego Centrum Filmowego, Konsulatu Kultury, Muzeum Miasta Gdyni czy Miejskich Hal Targowych.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „pokora”. Odnosi się ono do tematu zrównoważonego rozwoju miast i gospodarki w kontekście projektowania z uwzględnieniem odpowiedzialności społecznej.

O wysoki poziom zaplanowanych wydarzeń zadba wyjątkowe grono gości i prelegentów, wymieniając chociażby cenionych i uznanych architektów oraz projektantów z pracowni, takich jak APA Wojciechowski, M. i A. Domicz – Pracownia Architektury, MWArchitekci, ZOA Architekci, MiastoPracownia, ARCHDeco czy XYStudio. Wiedzą podzielą się także naukowcy związani m.in. z Politechniką Gdańską, Politechniką Śląską, Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Warszawskim czy Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, który jest zresztą głównym partnerem strategicznym Weekendu Architektury w Gdyni.

Zaplanuj swój Weekend Architektury


Część wydarzeń, które tworzą kilkudniowy program Weekendu Architektury, będzie dostępna tylko dla osób, które wcześniej zgłoszą chęć uczestnictwa w nich. Dotyczy to m.in. Archi Prelekcji, Archi Spacerów i pokazów filmowych – Archi Filmów.

Rejestracja jest bezpłatna. Aby jej dokonać, należy skorzystać z poniższych odnośników do portalu Evenea:



Warto prześledzić też szczegółowy program tegorocznego Weekendu Architektury, aby znaleźć najbardziej interesujące propozycje. Jest on dostępny na stronie www.weekendarchitektury.pl oraz poniżej.

/storage/uzytkownicy/k.zloch@gdynia.pl/Program_weekend_architektury_2021.pdf


O Weekendzie Architektury w Gdyni


Głównym celem Weekendu Architektury w Gdyni jest edukacja i popularyzacja istotnych doświadczeń oraz najnowszej wiedzy w obszarze architektury, projektowania i rozwoju miast. Organizatorzy starają się także stworzyć wszechstronną i efektywną platformę do dyskusji na temat wizji rozwoju współczesnej architektury oraz zagadnień związanych z ochroną jej dziedzictwa.

Organizatorami wydarzenia są miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni. Inicjatywę wspierają też partnerzy: wspomniany wcześniej Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz firma Vastint, Gdyńskie Centrum Filmowe i Konsulat Kultury.

  • ikonaOpublikowano: 25.08.2021 07:35
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.08.2021 18:15
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także