Wydarzenia inne

Spotkania z polskim komiksem online

Spotkania z polskim komiksem online

ikona Wydarzenie online - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki na łączach internetowych. Przed nami trzy wirtualne rozmowy o polskim komiksie. Co ważne, w wydarzeniach udział wezmą autorzy omawianych tytułów.

Wydarzenie na Facebooku, gdzie będą podawane informacje o transmisji: www.facebook.com/events/1135900913423062

20 maja, godz. 17.00
"Pan Żarówka"

Wojtek Wawszczyk - Urodził się w dniu śmierci Elvisa Presleya, co najprawdopodobniej czyni go naturalnym kontynuatorem niektórych aspektów drogi twórczej poprzednika. Absolwent łódzkiej Filmówki i niemieckiej Filmakademie w Ludwigsburgu. Reżyser kilku nagradzanych filmów krótkometrażowych „Headless” (1999), „Mysz” (2001), „Pingwin” (2002), „Drzazga” (2007). Współtworzył efekty specjalne do „Ja, robot” (2004), „Aeon Flux” (2005), jako animator współpracował z legendarnymi studiami Digital Domain i Disney. Współreżyserował film „Jeż Jerzy” (2011), gdzie również podkładał głos pod postać Klona. Reżyser około 200 reklam łączących zdjęcia aktorskie z animacją. Jeden ze scenarzystów i reżyserów serialu dla dzieci „Kacperiada”, do którego wraz z Tomkiem Leśniakiem stworzył postać Muchomściciela.

Filmy zaczął robić dzięki miłości do komiksów, ale autorski debiut komiksowy „Pan Żarówka” opublikował dopiero w wieku 40 lat. Obecnie w studiu animacji Human Ark pracuje jako reżyser i scenarzysta nad filmem „Podróż smokiem Diplodokiem” inspirowanym komiksami Tadeusza Baranowskiego.

O komiksie:
Sześcioletni chłopiec na skutek wypadku staje się żarówką. Podłączony do prądu świeci, ale również parzy. Nie lepiej mają się jego rodzice. Ojciec chłopca został rozprasowany żelazkiem, a matka złamała się na pół. Dosłownie.
Dorastanie z nimi nie jest łatwe i zmusza bohatera do opuszczenia domu w poszukiwaniu sensu i własnej bezpiecznej przestrzeni. Ale czy to może się udać, gdy wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu?
„Pan Żarówka”, wydawniczy debiut Wojtka Wawszczyka, znanego reżysera filmów animowanych („Jeż Jerzy”, „Kacperiada”) to epicka, surrealistyczna opowieść nieodwzajemnionej miłości do życia.

Opisy za: Kultura Gniewu.

***

27 maja, godz. 18.00
"Koniec świata w Makowicach"

Jan Mazur: Urodzony w 1988 roku autor scenariuszy i minimalistycznych komiksów. Choć pisze tylko nieco lepiej, niż rysuje, pewnego dnia postanowił zająć się jednym i drugim. Ta decyzja przyniosła mu kilka nagród i wyróżnień, w tym pierwsze miejsce konkursu Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i (czterokrotnie) Złotego Kurczaka - nagrodę przyznawaną komiksom niezależnym. Autor min. wydanego w 2017 roku albumu "Tam, gdzie rosły mirabelki", który został nominowany do tytułu najlepszego komiksu na MFKiG i uznany za jeden z najważniejszych komiksów roku przez Gazetę Wyborczą. Mieszka w Irlandii z żoną i psem.

O komiksie:
W pewnej małej podlaskiej wsi życie toczy się swoim rytmem. Brak prądu wydaje się być tylko chwilową awarią. Do momentu, w którym wraz z pierwszymi wieściami ze świata zewnętrznego do wioski przybywają niespodziewani goście...
„Koniec świata w Makowicach”, najnowszy komiks Jana Mazura, autora m.in. „Tam, gdzie rosły mirabelki”, to słodko-gorzka historia o niezapowiedzianej wojnie, więzach rodzinnych, nieporadnej rewolucji i tym, co przypadkiem można znaleźć w lesie.

Opis komiksu za Kultura Gniewu.

***

Moderatorami spotkań będą:
Izabela Rutkowska - bibliotekarka w Bibliotece z Pasją.
Przemysław Zawrotny – badacz kultury popularnej i niepopularnej, a w szczególności komiksu oraz muzyki rozrywkowej. Kiedyś dużo o tym pisał, przede wszystkim na łamach „Lampy” i „Czasu Kultury”. Stale współpracuje z „Zeszytami Komiksowymi”. Jest również współautorem książki „Powieści graficzne. Leksykon”. Na co dzień pracuje jako redaktor oraz prowadzi zajęcia ze studentami poświęcone komiksowi.

  • ikonaOpublikowano: 20.04.2020 14:15
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.05.2020 15:35
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona