Kalendarz wydarzeń

Wszystko jest filozofią - Witold Gombrowicz jako filozof

Wszystko jest filozofią

Wszystko jest filozofią

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Koniec: Wstęp:
Wydarzenia inne - - - wydarzenie archiwalne - Wstęp wolny

Forma polska. Witold Gombrowicz jako filozof
Data: 6 września (czwartek)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum (ul. Świętojańska 5-7)

Czy Witolda Gombrowicza można czytać jako filozofa? Jaki typ refleksji przenika jego twórczość: egzystencjalizm, (post)strukturalizm? Czy istnieje i czym jest forma polska? Warsztat poprowadzi Adam Jank.

Wstęp wolny. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY poprzez adres mailowy: ksiegarnia@vademecumgdynia.org z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie: 58-661 15 41

Materiał do lektury: fragmenty niedawno wydanej książki „Kurs filozofii w sześć godzin i kwadrans” Witolda Gombrowicza
Dla chętnych, dodatkowo: artykuł „Gombrowicz i Wyszyński” Pawła Rojka (34. teka Pressji)
Wybrane ustępy z tekstu będą także dostępne na miejscu, w Cafe Księgarni Vademecum (możliwość wypożyczenia kopii) oraz w wersji elektronicznej (wysyłamy mailem).

Kolejne spotkania:
27 września – Rewolucja naukowa w naukach społecznych – dr Zdzisław Długosz
4 października – Ontologia wyobraźni – Marcin Wróbel
11 października – Wprowadzenie do stoicyzmu – Marek Ścibor
24 października – Nieliberalna lewica, nieliberalna prawica – Agnieszka Kołakowska (wykład w Muzeum Miasta Gdyni)

„Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy skupią się na polskiej myśli filozoficznej.
Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaproszono wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Źródło: https://www.gdynia.pl/kalendarz/wydarzenia-inne,6823/wszystko-jest-filozofia-lukasz-lamza-i-mateusz-hohol,483366