Wydarzenia inne

Open House Gdynia

Open House Gdynia odbędzie się 25 i 26 maja pod hasłem „Miasto i zmysły”, fot. mat. prasowe.

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Zdradzą tajemnice najciekawszych gdyńskich kamienic i budynków użyteczności publicznej. Zaproszą do prywatnych mieszkań i pracowni artystów. W tym roku 5. edycja festiwalu architektury i designu Open House Gdynia odbędzie się w ostatni weekend maja (25 i 26) pod hasłem „Miasto i zmysły”. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

Oto wybrane lokalizacje, które otworzą swoje drzwi przed uczestnikami festiwalu.

Kamienica Ogończyka-Blocha i Mazalona

To prawdziwa perła gdyńskiego modernizmu. Kamienica została wybudowana według projektu Leona Mazalona w latach 1936-1937. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest zaokrąglony i przeszklony narożnik, w którym docelowo miały znajdować się ogrody zimowe. Co ciekawe, kamienica była pierwszym w Gdyni budynkiem z własnym schronem przeciwlotniczym i przeciwgazowym.

Fot. Gdyński Szlak Modernizmu
Dom Wendy

O Tadeuszu Kwiatkowskim mówi się, że był budowniczym Gdyni. W takim wypadku Tadeusz Wenda w pełni zasługuję na miano jej ojca chrzestnego. Jako twórca portu Wenda dał miastu impuls do rozwoju. A gdzie mieszkał i pracował ten wybitny inżynier? Po kamienicy z 1928 roku przy ul. Waszyngtona 38 oprowadzi uczestników festiwalu Ewa Małyszek, mieszkanka historycznej kamienicy.

Fot. Kuba Kujawa
Hardziej Studio

Kolejna lokalizacja to pracownia, dobrze znanego gdynianom artysty Patryka Hardzieja (wystawa „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych). Położone na terenie należącym kiedyś do Dalmoru studio znajduje się w budynku chłodni z lat 50. - Patryk opowie swoim gościom o trudach remontu w wymagającej, postindustrialnej przestrzeni. Na pewno z chęcią porozmawia też o projektowaniu graficznym, które jest nie tylko jego pracą, ale także życiową pasją – mówi Diana Lenart.

Fot. Hardziej Studio
Dalmor

Charakterystyczną bryłę chłodni znają wszyscy, ale niewielu widziało ją od środka. Budynek należał do założonego w 1946 roku Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich Dalmor, które w szczytowym okresie miało na stanie ponad 70 statków i roczny połów ryb w wysokości blisko 300 ton. Zwiedzanie ponad 70-letnich chłodni poprowadzi Paulina Woszczejko.

Fot. Kuba Kujawa
Willa Pauly'ego

To nowa lokalizacja na mapie festiwalu. Willa została wybudowana na zlecenie Maxa Pauly'ego, komendanta obozu Stutthof w latach 1939-1942 i do tej pory nie była udostępniana do zwiedzania. W Gdyni jest to jeden z niewielu przykładów niemieckiej architektury.

Fot. Kuba Kujawa
Poddasze Kasi

Open House to także prywatne mieszkania, które zachwycają i inspirują. Mieszkanie Katarzyny Stefani Józefowicz jest doskonałym przykładem metamorfozy ciemnego poddasza w jasną i przestronną przestrzeń. Jak to zrobić? O tym opowie sama gospodyni, która z zawodu jest docenianym w Polsce i za granicą grafikiem.

Fot. Paweł Jóźwiak
Mieszkanie Diany

Chcesz zobaczyć, gdzie powstaje festiwal Open House? W ostatni weekend maja do swojego mieszkania zaprosi koordynatorka gdyńskiej odsłony wydarzenia, Diana Lenart. Mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy wybudowanej w latach 1932-1935 według projektu Mariana Maślińskiego. Obecnie dom należy do rodziny Hundsdorffów, która przykłada dużą wagę do utrzymania obiektu w oryginalnym stanie, dzięki czemu kamienica jest jednym z lepiej utrzymanych zabytków w Śródmieściu.

Fot. Dominik Jagodziński
Mieszkanie Tiny

Zapierający dech w piersiach widok i niesamowita historia domu i jego lokatorów. Od ponad 40 lat mieszkanie w budynku dawnego Domu Kuracyjnego w Gdyni Orłowie zamieszkuje Tina Janusz, absolwentka Wydziału Rzeźby gdańskiej ASP. Artystka w swoim pokoju na poddaszu zgromadziła pokaźną kolekcję obrazów i rzeźb inspirowanych właśnie Orłowem. Pani Tina ma w zanadrzu także kilka historii o życiu tej pięknej dzielnicy sprzed lat.

Fot. Dominik Jagodziński
Dom Agi na Zegarkowie

Ostatnią z ogłoszonych do tej pory lokalizacji jest dom Agi Piaseckiej, artystki zajmującej się historycznymi i alternatywnymi metodami fotografii. Mieszkanie znajduje się na ternie osiedla Zegarkowo wybudowanego w latach 50. dla rodzin marynarzy. Przez lata osiedle było wielokrotnie przebudowywane, jednak zmiany nie dosięgły domu Agi Piaseckiej. O historii Zegarkowa będzie można dowidzieć się więcej od samej bohaterki już za niecały miesiąc.

Fot. Aga Piasecka
Co nowego w tym roku?

Uzupełnieniem programu będą warsztaty dla dzieci i dorosłych, wystawy oraz wykłady. Festiwal można śledzić na Facebooku lub na stronie wydarzenia.

Gdyńska edycja Open House jest lokalną odsłona Open House Worldwide, organizacji zrzeszającej obecnie 42 miasta na całym świecie. Festiwal ma na celu popularyzację wartości historycznych i estetycznych architektury oraz promocję dobrego designu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Londynie w 1992 roku. Z kolei Gdynia jest pierwszym polskim miastem należącym do rodziny Open House.

Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.05.2019 12:20
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.05.2019 15:02
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Zobacz także