SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

Poznaj Gdynię Z Archiwum Architekta

Z Archiwum Architekta - warsztaty

Z Archiwum Architekta - warsztaty

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Koniec: Wstęp:
Wydarzenia inne Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian - Gdynia, ul. Świętojańska 30 wydarzenie archiwalne - Wstęp wolny

Jakie są podstawowe techniki budowlane? Jakie style istnieją w architekturze? Na czym polega planowanie? Co to jest urbanistyka? Tego wszystkiego dowiedzą się najmłodsi gdynianie podczas edukacyjnych weekendowych warsztatów z zakresu architektury i urbanistyki w gdyńskim InfoBoksie.

W listopadzie i grudniu odbędzie się cykl trzech weekendowych warsztatów edukacyjnych z zakresu historii architektury, sztuki, urbanistyki i planowania skierowanych do najmłodszych gdynian. Dzieci w wieku 7 - 12 lat zapoznają się z podstawowymi technikami budowlanymi, poznają style w architekturze, a także stworzą wspólny, wielkoformatowy projekt własnego miasta.
 
Architektura jest najbardziej humanistyczną nauką techniczną, pozwalającą na twórcze tłumaczenie kwestii związanych z budownictwem, filozofią, symetrią, a nawet naukami społecznymi. Mając do dyspozycji tak niezwykłą kanwę, jaką są modernistyczne gdyńskie budynki, animatorzy z Fundacji A może By… przekażą małym ciekawskim, a być może przyszłym architektom, nie tylko wiedzę teoretyczną, a także praktyczną, możliwą do twórczego wykorzystania w późniejszym życiu.

Proponowany program warsztatów stworzony jest tak, aby rozwijać pomijane w toku szkolnej edukacji umiejętności manualno-techniczne. Rozpoznawanie narzędzi, proste czynności naprawcze – oto, co obok motywów związanych z architekturą i historią urbanistyczną miasta, zostanie przekazane uczestnikom warsztatów. Dzieci biorące udział w tym programie edukacyjnym posiądą podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu planowania, urbanistyki, architektury oraz technik budowlanych. Dzięki nauce poprzez zabawę i rozwój umiejętności manualnych, w przyszłości staną się bardziej zaradni oraz kreatywni podczas konfrontacji z problemami.

Warsztaty odbywać się będą w trybie weekendowym (18 – 19 listopada, 2 – 3 grudnia, 9 – 10 grudnia), w godzinach 11.30 - 15.30.
 
Każdy weekend poświęcony będzie innym zagadnieniom.

  • Weekend I (sobota): techniki budowania i tworzenia budynków, rozpoznawanie materiałów budowlanych, style architektoniczne, budowa makiety własnego miasta
  • Weekend I (niedziela): techniki planowania przestrzeni mieszkaniowych, dekoracja wnętrz, tworzenie projektu własnego pokoju, budowanie makiet własnego pokoju/mieszkania
  • Weekend II (sobota/niedziela): tajemnice elewacji, budowa własnych brył geometrycznych i przestrzennych, poznanie słownictwa z zakresu elewacji budynków i ich zewnętrznej dekoracji.
  • Weekend III (sobota/niedziela): pakowanie ekwipunku ekipy remontowej, poznanie narzędzi i słownictwa związanego z narzędziami remontowymi i remontami, zajęcia praktyczne, budowa domków dla ptaków z gotowych, recyklingowych półproduktów.
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe pod adresem warsztatyinfobox@gdynia.pl.