SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

Przygotowania do Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej

Seniorze, sprawdź swoją wiedzę obywatelską na olimpiadzie

Seniorze, sprawdź swoją wiedzę obywatelską na olimpiadzie

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Koniec: Wstęp:
Wydarzenia inne - - - wydarzenie archiwalne - Wstęp wolny

Wiesz, jak działa państwo, interesujesz się polityką i sprawami obywatelskimi? Nie czekaj i już dzisiaj zapisz się do udziału w olimpiadzie „Senior Obywatel”, czyli I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Obywatelskiej.

Gdyńscy seniorzy mogą się zgłaszać do udziału w eliminacjach do olimpiady wiedzy obywatelskiej o Puchar Prezydenta Gdyni. Jest to pierwsza w Polsce ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”. Eliminacje są przeprowadzane w kilku miastach w Polsce, w tym w Gdyni. Pomysł na olimpiadę powstał z inicjatywy Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

W olimpiadzie mogą wziąć udział seniorzy powyżej 60 roku życia. Zgłoszenia są przyjmowane od 6 listopada do 6 grudnia 2017 roku w Centrum Aktywności Seniora, YMCA, Fundacji FLY oraz Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gdyni. Wystarczy przyjść do jednego z punktów i się zapisać. Nie ma żadnych wstępnych sprawdzianów wiedzy.

Eliminacje lokalne olimpiady odbędą się 8 grudnia 2017 roku w ognisku YMCA. To wtedy seniorzy sprawdzą swoją wiedzę. Część lokalna będzie się składała z dwóch etapów. Najpierw każdy uczestnik będzie miał do wypełnienia test z około 20 pytaniami. Ci, którzy napiszą go najlepiej, przejdą dalej. Tego samego dnia, po przerwie, odbędzie się też drugi etap. Grupa najlepszych uczestników napisze wtedy kolejny test wiedzy obywatelskiej. Wygrają seniorzy, którzy uzyskają najlepsze wyniki. Później zwycięzcy wezmą udział w  eliminacjach wojewódzkich. Końcowym etapem olimpiady będą eliminacje ogólnopolskie.

Pytania na teście wiedzy będą dotyczyć głównie struktury państwa, aktów prawnych regulujących prawa obywatelskie - ze szczególnym uwzględnieniem ochrony praw osób starszych, kompetencji organów państwa, zasad podziału władzy w państwie, czy znaczenia posiadania obywatelstwa.

Zanim seniorzy przystąpią do eliminacji lokalnych olimpiady, będą mogli jeszcze podszlifować swoją wiedzę podczas bezpłatnych wykładów i spotkań szkoleniowych. Odbędą się one
- 15 listopada 2017 roku o godz. 14.00 w ognisku YMCA
- 17 listopada 2017 roku o godz. 14.00 w Fundacji FLY
- 27 listopada 2017 roku o godz. 11.30 w Centrum Aktywności Seniora w Gdyni - wykład poprowadzi senator Sławomir Rybicki, który opowie m.in. o zadaniach i roli głowy państwa.

I edycja "Senior Obywatel" ma charakter pilotażowy i po zebraniu doświadczeń, kolejne edycje będą promowane na terenie całej Polski.