SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

Tydzień rekina

Tydzień rekina

Tydzień rekina

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Koniec: Wstęp:
Wydarzenia inne - - - wydarzenie archiwalne - Płatny, kup bilety

Czy wiedzieliście, że rekiny żyją na Ziemi już od ponad 400 milionów lat? Pojawiły się wcześniej niż dinozaury! To niesamowite i piękne stworzenia zamieszkujące morza i oceany naszego globu. Na ogół wzbudzają strach, lecz niepotrzebnie. Prawdopodobieństwo ugryzienia człowieka przez te zwierzęta jest równie wysokie, jak porażenia piorunem. Istoty te niosą za sobą wiele tajemnic, zawsze wzbudzały ludzką ciekawość.

Dlaczego niektóre z nich nie mogą przestać się ruszać, a innym nie przeszkadza i wręcz jest niezbędna, otłuszczona wątroba? Czemu zamiast kości mają chrząstki, a ich ciała nie porasta sierść ani włosy, tylko łuski? Czy to prawda, że są obecne w Morzu Bałtyckim? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą pracownicy Akwarium Gdyńskiego.

HARMONOGRAM TYGODNIA REKINA 2017


NIEDZIELA 19 listopada oraz SOBOTA 25 listopada

Rekiny szkiełkiem i okiem, Laboratorium Biologiczne, godz. 12:00 – 16:00, a tam między innymi:

• Szczęki – Nie wszystkie paszcze rekinów wyglądają jak te, z plakatów reklamujących film Stevena Spielberga. Rodzaj spożywanego pokarmu wpływa m.in. na kształt i ilość zębów rekina. Sprawdź to sam

• Mikroskopy – zobacz preparaty takie jak: zęby rekinów (współczesne i skamieniałe), ich jaja oraz skórę szorstką jak papier ścierny.

• Zaprojektuj rekina – szczęki, zęby, płetwy, kształt głowy… wiele cech sprawia, że rekiny przystosowały są do swego trybu życia. Spośród rekinich atrybutów zaprojektuj własnego zwierzaka i dowiedz się jakie super moce mógłby posiadać

• Oda do rekina – Jesteś humanistą? Wyraź to poprzez poezję poświęconą rekinom

• Ile rekinów ginie w ciągu minuty? Czy potrafiłbyś je wszystkie policzyć?

• Śledzimy rekiny pływające w oceanie. W czasie rzeczywistym!


Spotkanie z akwarystą, Sala Kinowa, godz. 13:30 - to pogawędka z człowiekiem, który opiekuje się zwierzętami o statusie „niebezpieczne”.


Rekiny wylepiane i pędzlem malowane Galeria Akwarium, godz. 12:00 – 16:00 - to projekt plastyczny angażujący gości akwarium i uzdolnioną młodzież ze szkoły plastycznej.

Pierwszy etap projektu – REKINY Z MODELINY – odbędzie się w czasie Tygodnia Rekina. Zadaniem uczestników będzie wykonanie z modeliny niewielkich modeli rekinów tak, by odzwierciedlały charakterystyczne i realne cechy poszczególnych gatunków. Figurki te będą podstawą do realizacji drugiego etapu projektu - REKINY PĘDZLEM MALOWANE, planowanego na grudzień 2017, którego uczestnikami będą młodzi artyści z jednej z trójmiejskich szkół plastycznych. Pod okiem swojego nauczyciela młodzież namalują obrazy prezentujące rekiny. Zadanie to nie będzie jednak proste, gdyż będą musieli ukazać zwierzęta wzorując się tylko i wyłącznie na otrzymanych figurkach.


Wizyty u żarłaczy, Zbiórka w Galeria Akwarium, godz. 12:00 – 16:00 - to wycieczka w na co dzień niedostępne miejsca Akwarium Gdyńskiego i do zwierząt, których nazwa wskazuje, że trzeba się ich bać.


Konkurs wiedzy o rekinach, Sala Kinowa, godz. 13:00 i 15:30


PONIEDZIAŁEK 20 listopada – PIĄTEK 24 listopada


Pokazowe karmienie zwierząt Zbiórka w Galeria Akwarium, godz. 12:00 - to okazja do lepszego poznania wzystkich mieszkańców Akwarium. W chwili spożywania posiłku zwierzęta bywają najniebezpieczniejsze, ale czasem też najbardziej bezbronne. Czasami to pora karmienia sprawia, że wychodzą ze swych kryjówek i stają się widoczne dla naszych oczu.

Wystawa zdjęć najciekawszych gatunków rekinów, Galeria Akwarium, godz. 10:00 – 17:00

Dodatkowe informacje:
Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego
tel: 58 732 66 20 email:akwarium.edukacja@mi r.gdynia.pl