Kultura

Depesza kulturalna – po długim weekendzie

Depesza kulturalna po długim weekendzie

Depesza kulturalna po długim weekendzie

Dwie wystawy online, seans filmowy, koncert i opowieść o peerelowskich domach pracy twórczej. To propozycje Gdyni Kulturalnej i Biblioteki Gdynia na nowy tydzień kulturalnej kwarantanny.
 
Gdynia - Tel Aviv. Odsłona gdyńska
Za nami otwarcie ekspozycji poświęconej dwóm niezwykłym miastom - "Gdynia - Tel Awiw. Odsłona gdyńska". Wystawę przygotowaną przez Muzeum Miasta Gdyni we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN możemy oglądać już online.
Zapraszamy na ponad godzinne oprowadzenie po wystawie przez dr hab. Jacka Friedricha.
To okazja by wejść w głąb ekspozycji, poznać tajniki jej powstawania, zgłębić fascynujące dzieje obu miast, które powstały niemal od podstaw, rosnąc w cieniu potężniejszych i starszych ośrodków – odpowiednio Gdańska i Jaffy. Dla obu impulsem do rozwoju była trudna sytuacja geopolityczna, nadmorskie położenie i wielkie, stawiane im oczekiwania. Zarówno Gdynia, jak i Tel Awiw stały się miastami migrantów, będąc przy tym, przez swoje porty („bramy na świat”) świadkami transferu ludzi, towarów, idei.
Gdynia - Tel Awiw. Odsłona gdyńska
 
Kolektyw Druga Fala, fot. Adam Małecki, źródło: www.facebook.com/drugafala
Koncert kolektywu „Druga Fala”.
GSA to skrót oznaczający Gdyńską/Gdańską Scenę Alternatywną. Na początku lat 80-tych XX w. na Wybrzeżu powstało aktywne środowisko muzyczne, zrzeszające również poetów oraz malarzy. Ich wspólna praca, wraz ze wsparciem MCK Gdynia i animatora Waldemara Rudzieckiego doprowadziła do wydania w 1987 roku przez Tonpress płyty „Gdynia”, co było wyjątkowym wydarzeniem w skali krajowej – żadna lokalna scena nie doczekała się tak obszernego podsumowania. Utwory, które nie zostały wydane na kultowej płycie stały się zawartością kasety kompilacyjnej „Fala II”. W styczniu 2019 roku Muzeum Miasta Gdyni wydało nową edycję tego albumu pt. „Gdynia 1988-2018”, z interpretacjami utworów z płyty „Gdynia” wykonanymi i zaaranżowanymi przez młodych gdyńskich muzyków.
Druga Fala

"Więcej niż miód / More Than Honey". reż. Markus Imhoof 
Film "Więcej niż miód / More Than Honey". reż. Markus Imhoof.
Pokaz w ramach inicjatywy Gdyńska kultura łączy siły! do obejrzenia na Gdynia Kulturalna w poniedziałek, 4 maja, od godz. 18.00!
Uwaga! produkcja będzie dostępna tylko 4 maja!
Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?
Więcej niż miód

„Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego” 
Wystawa „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego”.
Oprowadzenie po wystawie online: Dariusz Małszycki / Muzeum Miasta Gdyni.
Port gdyński i powstające wraz z nim miasto należą do najważniejszych polskich przedsięwzięć gospodarczych XX wieku. Dokumentacją wizualną tego procesu zajmowało się wielu fotografów z całego kraju. Jednym z nich był Roman Morawski, który w swoich pracach uwiecznił nie tylko rozwój nabrzeża czy Marynarki Wojennej RP, ale również codzienne sceny z życia miasta i jego mieszkańców.
Dawno temu nad Bałtykiem

Willa Literatów "Astoria", źródło: www.astoria-willaliteratow.pl 
Do poczytania artykuł Janusza R. Kowalczyka "Domy pracy twórczej" na Culture.pl.
Miejsca w typie pensjonatów, najczęściej położone w miejscowościach uzdrowiskowych, z obsługą zapewniającą codzienne posiłki. Domy pracy twórczej w PRL-u tworzono po to, aby oderwany od przyziemnej codzienności kreatywny artysta, mógł być twórczy nawet wypoczywając. Żeby wyjeżdżał stamtąd z poczuciem dobrze spędzonego czasu – z "naładowanymi akumulatorami" i z nowym dziełem. Wenę twórczą znajdowali tam wielcy rodzimej literatury - Julian Tuwim, Wisława Szymborska, Marek Hłasko, Stefan Kisielewski, Sławomir Mrożek, Czesław Miłosz i wielu innych.
Domy pracy twórczej

  • ikonaOpublikowano: 04.05.2020 13:46
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.05.2020 14:21
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona