Kultura

Depesza literacka – wokół pisarzy

Depesza literacka - wokół pisarzy

Depesza literacka - wokół pisarzy

Dziś Biblioteka Gdynia poleca spotkania online z pisarkami i pisarzami oraz rzut oka na ich mieszkania.
 
Agata Romaniuk "Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu"
Agencja autorska "Opowieści" zaprasza na wirtualne spotkanie z Agatą Romaniuk - autorką książki "Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu" – w ramach cyklu "Opowieści w czasach zarazy".
Agata Romaniuk - doktor nauk społecznych i reporterka. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Inicjatorka projektu reportersko-badawczego Światła Małego Miasta i współzałożycielka Grupy Reporterskiej Głośniej.
„Z miłości? To współczuję” jest opowieścią o współczesnym Omanie. O kobietach i mężczyznach skrywających namiętności pod abajami i diszdaszami, w ukryciu korzystających z Tindera. To również opowieść o umowach przedślubnych, gdzie warto wpisać sumę, jaką ma uzyskać żona za urodzenie każdego dziecka albo obietnice finansowania studiów medycznych przez męża.
To podróż po Omanie, kraju w którym kobiety wolą się zaszyć przed ślubem, aby udawać dziewice. To także reportaż o miejscu, gdzie kontraktowe małżeństwa wciąż są codziennością, a zakochani wbrew woli rodziny mogą zwrócić się z prośbą o błogosławieństwo do sułtana Kabusa Ibn Sa’ida. (opis wydawcy)
Start poniedziałek 20 kwietnia godz. 19.00.
Agata Romaniuk - spotkanie online
 
"Obertyn, Обертин, אָבערטין – opowieści o życiu miasteczka"
Również w poniedziałek 20 kwietnia o 19.00 Kultura w kwarantannie organizuje wyprawę w czasie i przestrzeni - "Obertyn, Обертин, אָבערטין – opowieści o życiu miasteczka", czyli spotkanie online ze współautorem i współredaktorem książki Piotrem Zubowskim.
„Obertyn” to polsko-ukraińska, przeszło 500-stronnicowa publikacja, stanowiąca efekt kilkuletniej pracy międzynarodowego zespołu badawczego. Przez pryzmat jednego, prowincjonalnego miasteczka, tytułowego Obertyna w dawnym województwie stanisławowskim, na podstawie relacji mówionych i spisanych wspomnień mieszkańców, ukazano w niej losy Polaków, Ukraińców i Żydów w najbardziej burzliwych dziesięcioleciach XX w. w całej Galicji Wschodniej.
Piotr Zubowski "Obertyn"
 
Wiesław Myśliwski, fot. T. Sikora, źródło: https://www.facebook.com/wieslawmysliwski
Na Ninatece spotkanie z pisarzem Wiesławem Myśliwskim. Do wysłuchania uhonorowana nagrodą Nike 1997 powieść „Widnokrąg”, jedno z największych dzieł literatury polskiej XX wieku w znakomitej interpretacji Jerzego Radziwiłowicza. Oraz wywiad z autorem.
Bohaterem i zarazem narratorem Widnokręgu jest Piotr, wspominający swoje dzieciństwo i młodość, przypadające na czas II wojny światowej, oraz wkraczanie w dorosłość, które miało miejsce w okresie stalinizmu. Jego opowieść rozpoczyna opis starej fotografii, przedstawiającej go jako małego chłopca, stanowiącej zarazem punkt wyjścia dla fali wspomnień o dzieciństwie i latach młodzieńczych spędzonych na wsi. Stopniowo, wraz z pierwszymi doświadczeniami miłości, cierpienia, zgłębiania prawdy o ludziach z otoczenia bohatera, odsłania się nam coraz szerszy horyzont jego życia. Wspomnienia snują się, przeplatają, oddalają i powracają, poszczególne postaci budowane są z fragmentarycznych ujęć, w wielu odsłonach, pojawiających się na przestrzeni opowieści. Z pokładów pamięci narratora wyłaniają się niespodziewanie wydarzenia i przedmioty, wokół których odtwarzane są całe historie.
Powieść w odcinkach:
Wiesław Myśliwski "Widnokrąg"
Wiesław Myśliwski o wydziedziczeniu, losie, kobietach i warsztacie pracy pisarza:
Wiesław Myśliwski - wywiad
 
Culture "Pod dachami pisarzy"
W jakich domach żyli polscy pisarze? "Pod dachami pisarzy" - arcyciekawy artykuł Janusza R. Kowalczyka na Culture.pl
Rodzinne gniazda osób parających się piórem – w zależności od czasów, w jakich przyszło im żyć, miejsca urodzenia czy poziomu materialnego przodków – bywały różne; jednak mniej lub bardziej komfortowe możliwości lokalowe, a niekiedy nawet brak własnego mieszkania, decydującego wpływu na dorobek naszych pisarzy nie miały.
Culture "Pod dachami pisarzy"

  • ikonaOpublikowano: 20.04.2020 15:38
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.04.2020 15:38
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona