Co nowego

#GdyniaDlaMedyka - udało się pomóc

Udało się pomóc medykom ponad 700 razy, zapewnić im potrzebny komfort i wsparcie, by oni mogli zatroszczyć się o nas, mieszkańców. / fot. Kamil Złoch

Udało się pomóc medykom ponad 700 razy, zapewnić im potrzebny komfort i wsparcie, by oni mogli zatroszczyć się o nas, mieszkańców. / fot. Kamil Złoch

Wsparcie dla lekarzy i personelu medycznego w czasie pandemii jest najważniejsze, bo sprawia, że mogą oni się troszczyć o bezpieczeństwo mieszkańców. Prezydent Wojciech Szczurek podjął decyzję o przekazaniu miliona złotych szpitalom i pogotowiu działającym w Gdyni jako wsparcie w walce z COVID-19. Uruchomiono również specjalną całodobową infolinię w ramach programu #GdyniaDlaMedyka, która zdobyła ogromne uznanie wśród personelu medycznego. Dziś ze spokojem możemy powiedzieć – udało się pomóc.

Gdynia od samego początku wspiera medyków. W pomoc zaangażowali się także mieszkańcy, który dobrowolnie zabrali się za szycie masek, tworzenie przyłbic ochronnych czy też dostarczanie żywności do szpitali. Każdy najdrobniejszy gest przyczynił się do wzrostu bezpieczeństwa personelu medycznego, poprawy komfortu pracy, a przede wszystkim był dowodem wsparcia i solidarności w tym trudnym dla wszystkich czasie.

- Jestem pielęgniarką od 29 lat i jeszcze nikt nigdy nie wyszedł z taką inicjatywą dla nas. To miłe. Bardzo często korzystałam z infolinii do zamawiania transportu. Czuję się bezpieczniej wychodząc z pracy, bo mam świadomość, że nie wyniosę wirusa na ulicę czy do autobusu. Jest mi z tym moralnie lepiej. Większość moich współpracowników również jest zadowolona z tej możliwości, jaką oferuje ten program. Pierwszy raz ktoś wyszedł z inicjatywą do nas, pielęgniarek, do ludzi z personelu medycznego. Gdynia od samego początku wychodziła naprzeciw naszym potrzebom, dlatego tak lubię w tym mieście mieszkać – mówi Iga Chruścińska, pielęgniarka ze Szpitala Miejskiego im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Od 1 czerwca szpitale jednoimienne wracać będą do standardowej pracy. Od tego dnia przestanie też funkcjonować całodobowa infolinia programu #GdyniaDlaMedyka. Udało się pomóc medykom ponad 700 razy, zapewnić im potrzebny komfort i wsparcie, by oni mogli zatroszczyć się o nas, mieszkańców.

- Infolinia programu #GdyniaDlaMedyka od samego początku cieszyła się zainteresowaniem. W ciągu miesiąca pomogliśmy medykom 710 razy. Zgłaszali najczęściej prośby o pomoc w zorganizowaniu transportu, noclegu, ale również i pytania dotyczące funkcjonowania jednostek administracyjnych czy nowych obostrzeń. Infolinia #GdyniaDlaMedyka była wyjątkowym projektem, który ułatwiał medykom funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. W obecnej sytuacji odmrażania gospodarki, powrotu do „nowej normalności” i podejmowanych bardziej zindywidualizowanych działań w szpitalach, podjęliśmy decyzję o zakończeniu działania infolinii, która spełniła swoje zadanie pomagając wielu medykom w najtrudniejszych chwilach. Dziękuję moim koleżankom, urzędniczkom, za ogromne zaangażowanie w nasz program. Wiązało się to z dyżurami w dni wolne, w nocy i święta. Chęć pomocy i wsparcia okazała się być silniejsza i wykroczyła daleko poza zakres obowiązków moich koleżanek, za co z całego serca dziękuję – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Program ten zdobył wielkie uznanie wśród lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, który teraz z ulgą mówią „dziękujemy”.  Nie oznacza to, że przestajemy pomagać. Wspieramy medyków dalej.

Medyku, jedź za darmo!



W dalszym ciągu medycy mogą korzystać z usług FREE NOW, oferującej darmowe przejazdy w ramach akcji #TaxiDlaZdrowia. Pracownicy szpitali zakaźnych lub laboratoriów, aby uzyskać dostęp do darmowych przejazdów, powinni zgłosić się na adres: dlazdrowia@free-now.com. Po weryfikacji uzyskają dostęp do darmowego konta, dzięki któremu będą mogli zamawiać przejazdy w opcji „Dla Zdrowia” w aplikacji FREE NOW. Więcej o informacji na stronie: www/free-now.com/pl/dlazdrowia.

Państwo pomoże finansowo



Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia, w województwach, które wykazują najmniejszą liczbę zachorowań na COVID-19, zmniejszana będzie liczba szpitali zakaźnych. Od 1 czerwca szpitale jednoimienne stopniowo zaczną wracać do standardowej pracy.

Do tej pory w województwie pomorskim funkcjonowało pięć szpitali zakaźnych dedykowanych pacjentom zakażonym koronawirusem:

  • Gdynia, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ul. Powstania Styczniowego 9B
  • Gdańsk, 7. Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ im. kontradm. prof. W. Łasińskiego, ul. Polanki 117 58 552 63 18, 785 773 020
  • Gdańsk, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, 58 341 55 47
  • Kościerzyna, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o., ul. Alojzego Piechowskiego 36, 58 686 01 01, 58 686 00 00
  • Wejherowo, Szpitale Pomorskie Sp z o.o. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy, ul. dr. Alojzego Jagalskiego 10

Zmniejszając ryzyko szerzenia się epidemii koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia w pracy pracowników medycznych w kilku miejscach. W zamian personel medyczny, który obok placówek leczących pacjentów z COVID-19, pracował w innych miejscach, otrzyma dodatkowe wynagrodzenie. Jest ono rekompensatą za ograniczenie pracy medyków do jednego miejsca.

Informacje o tym, komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie oraz jakie należy spełnić warunki, znajdują się na stronie nfz.gov.pl.

  • ikonaOpublikowano: 22.05.2020 15:27
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.05.2020 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze